Biznes zgodny z naturą – ekologiczne opakowania transportowe

Opakowania w transporcie odgrywają bardzo ważną rolę. Po pierwsze, pozwalają uformować jednostki ładunkowe, które można z łatwością przewozić za pomocą różnych środków transportu. Po drugie, chronią umieszczone w nich towary przed uszkodzeniem lub oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Coraz większa świadomość postępującej degradacji środowiska naturalnego sprawia, że wiele firm poszukuje takich opakowań, które będzie można produkować i utylizować w zgodzie z naturą. Stąd też plastikowe torby i skrzynie są stopniowo wypierane przez tekturowe i drewniane opakowania transportowe.

Ekologia coraz ważniejsza w transporcie

Transport wywiera niebagatelny wpływ na środowisko naturalne. Spaliny wydzielane z samochodów czy z samolotów przedostają się do atmosfery, skutkując nasileniem się efektu cieplarnianego. Szkodliwe związki chemiczne znajdujące się w spalinach, przyczyniają się także do tworzenia smogu, który w Polsce szczególnie uciążliwy jest jesienią i zimą.

Emisja spalin to jednak niejedyny problem związany z negatywnym oddziaływaniem transportu na środowisko. Na uwagę zasługuje również kwestia stosowanych do przewożenia towarów opakowań transportowych. Plastikowe skrzynie czy torby, chociaż lekkie, produkowane są z tworzyw sztucznych, które trudno jest bezpiecznie zutylizować. Dlatego też coraz więcej odpowiedzialnych ekologicznie firm, wdraża przyjazne środowisku rozwiązania.

Eko opakowania w transporcie

Ekologiczne opakowania transportowe charakteryzują się dużą różnorodnością.  Wśród nich znaleźć można zarówno opakowania tekturowe, jak i opakowania wykonane z drewna. Te pierwsze mogą być produkowane z:

  • trzy- lub pięciowarstwowej tektury konwencjonalnej,
  • tektury grubej,
  • tektury wzmocnionej np. sklejką czy płytą OSB.

Z kolei opakowania drewniane to nie tylko skrzynie i skrzyniopalety z desek, ale także:

  • skrzynie ze sklejki,
  • skrzynie z płyty pilśniowej,
  • skrzynie z płyty OSB.

Ekologiczne opakowania tekturowe

Opakowania kartonowe posiadają szereg zalet: są lekkie i wytrzymałe, a ponadto podlegają pełnemu recyklingowi. Na uwagę zasługuje również ich atrakcyjna cenaopakowania transportowe z tektury są często tańsze niż plastikowe skrzynie. Tekturowe pudełka, mimo że wyglądają niepozornie, są bardzo solidne, w związku z czym można je wykorzystać więcej niż jeden raz. Bardzo dobrze sprawdzą się nie tylko podczas transportu towarów, ale także w czasie ich przechowywania w magazynie.

Ekologiczne opakowania drewniane

Bardzo dobrą alternatywą dla tekturowych pudełek są drewniane opakowania transportowe. Ze względu na ich wysoką wytrzymałość i trwałość, bardzo dobrze sprawdzą się one podczas przewożenia towarów o dużej wadze. W transporcie często stosowane są różnego rodzaju skrzynie z drewna, zarówno te wykonane z desek, jak i ze sklejki, płyty pilśniowej czy OSB. W przypadku towarów żywnościowych np. świeżych owoców i warzyw, dobrze sprawdzą się skrzyniopalety. Można je łatwo przemieszczać z zastosowaniem wózków widłowych, stanowiących podstawowe wyposażenie niemal każdego magazynu.

Zalety eko opakowań

Szukasz ekologicznych opakowań transportowych? Pamiętaj, że zarówno tektura, jak i drewno to materiały, które nadają się do recyklingu. Na korzyść opakowań z tektury przemawia ich uniwersalność i niska cena. Opakowania z drewna, chociaż droższe, właściwie konserwowane mogą służyć przez wiele lat. Łatwo jest je również naprawić, jeśli ulegną uszkodzeniu. Opakowania z tektury lub drewna warto wybrać również wtedy, gdy potrzebujesz niestandardowych rozwiązań. Jeśli chcesz kupić opakowania transportowe na wymiar najlepiej zgłoś się do producenta, np. do firmy PAKO-BUD, która na indywidualne zamówienie może wyprodukować zarówno skrzynie drewniane, skrzyniopalety, jak i opakowania tekturowe.

0 Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>