Ból w chorobach przyzębia – nigdy go nie lekceważ!

Choroby dziąseł i przyzębia mogą być przyczyną utraty zębów, ponieważ prowadzącą do ich ekstrakcji, czyli usunięcia. Dlatego nigdy nie wolno lekceważyć bólu w obrębie dziąseł i przestrzeni jamy ustnej – za każdym razem należy poddać go obserwacji oraz konsultacji stomatologicznej. Lekarze stomatolodzy ze Smile Design Clinic przypominają, że nie tylko same choroby zębów są przyczyną ich utraty, lecz także zmiany w kondycji przyzębia mogą stać się początkiem poważnych problemów z kondycją całej jamy ustnej.

Ból dziąsła

Niepozorny ból dziąsła może być początkiem poważniejszych zmian chorobowych. Spuchnięte, zaczerwienione lub niedokrwione dziąsło, niekiedy mające kolor fioletowy to sygnał alarmowy, który należy skonsultować z lekarzem stomatologiem.

Co to jest przyzębie?

Najprościej mówiąc, przyzębie jest tym wszystkim, co otacza ząb. Przyzębie niejako mocuje ząb i utrzymuje go we właściwym miejscu. Bez przyzębia ząb chwiałby się i wypadł, jak to ma miejsce w chorobach typu paradontoza i pokrewnych. Do przyzębia, oprócz dziąseł, zalicza się także ozębną, cement i kość wyrostka zębodołowego. Periodontologia to dziedzina stomatologii zajmująca się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia. Wielu z nas błędnie sądzi, że do stomatologa należy wybrać się wtedy, kiedy bolą zęby, tymczasem choroby przyzębia, w tym zmiany chorobowe w obrębie dziąseł, mogą świadczyć o innych, znacznie poważniejszych chorobach i zaburzeniach w obrębie homeostazy całego organizmu.

Krwawi dziąsło, biegnij do stomatologa!

Do symptomów, które powinny nas skłonić do natychmiastowej konsultacji stomatologicznej, lekarze ze Smile Design Clinic zaliczają ból i krwawienie dziąseł. Cofanie się dziąseł, odrywanie się ich fragmentów podczas spożywania posiłków i inne powikłania pracy dziąseł to znak, że organizm nie radzi sobie z problemami. Zawsze należy je zidentyfikować.

Nieprzyjemny zapach z ust, czyli halitoza

Halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust, to nie tylko problem stomatologiczny, lecz także wczesny sygnał zwiastujący problemy z naszymi organami wewnętrznymi, takimi jak wątroba, trzustka lub nerki. Nie należy neutralizować przykrego zapachu z ust cukierkami i gumami miętowymi, ale stwierdzić jego pierwotną przyczynę. I tym razem problematyczne zęby i jama ustna mogą stać się wczesnym sygnałem ostrzegawczym znacznie poważniejszych chorób.

Domowa stomatologia – jak dbać o przyzębie samodzielnie?

Obserwujmy, jak nasze zęby i przyzębie reagują na szczotkowanie, mycie, płukanie i co dzieje się z nimi podczas posiłków. Krew, ból, zmiana powierzchni dziąsła, opuchlizna, cofanie się przestrzeni dziąsłowych, przebarwienia, ropienie – to wszystko powinno nas skłonić do konsultacji stomatologicznej. Współpracujmy ze stałym stomatologiem, a zęby będą zdrowe.

Więcej o chorobach przyzębia dowiesz się na stronie Smile Design Clinic.

0 Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>