Botox – czym jest, a czym zdecydowanie nie? Pora obalić mity!

Czas pędzi nieubłaganie, zostawiając na naszych ciałach ślady. Nie chodzi o to, aby całkowicie się ich pozbywać – pokazują w końcu historie naszego życia – ale pojawienie się części z nich można opóźnić, a inne zniwelować tak, by jak najlepiej czuć się w swojej skórze. W obu tych przypadkach, czyli zarówno wygładzaniu powstałych już zmarszczek, jak i prewencji w tym zakresie, znakomicie sprawdza się botoks. Czym on właściwie jest? Największe mity obalają dla nas eksperci z Klinik MEDBEAUTY!

Jak naprawdę nazywa się botoks?

Być może to pytanie dla wielu wyda się bez sensu – używając określenia „botoks” wszyscy przecież wiemy, o co chodzi. Jeśli jednak chcemy być bardziej precyzyjni, powinniśmy powiedzieć raczej o toksynie botulinowej typu A lub jadzie kiełbasianym. Owszem, „botoks” jest określeniem używanym potocznie, ale tak naprawdę opisuje tylko jeden z produktów, posiadających w sobie toksynę botulinową. Botox był bowiem pierwszym tego typu preparatem, który pojawił się na rynku – jako pionier stał się więc niejako symbolem wszystkich tego typu zabiegów. 

Botoks NIE wypełnia zmarszczek

Utarło się, że skoro dana osoba wygładziła zmarszczki, na pewno miała zrobiony botoks. Niekoniecznie – jeśli bowiem efektem zabiegu jest wypełnienie zmian, prawdopodobnie wykorzystano do niego kwas hialuronowy. To właśnie ta substancja posiada właściwości wypełniające ubytki w tkankach, np. niweluje głębokie zmarszczki czy bruzdy. Botoks działa zaś na zupełnie innej zasadzie – on zmarszczki wygładza, bazując na mechanizmach neuromodulacji. Konkretniej: hamuje przewodzenie impulsów nerwowych do mięśni, powodując swego rodzaju „paraliż” w danym obszarze. W jego wyniku mięśnie przestają pracować, co hamuje też pracę skóry – nie mrużąc oczu czy nie marszcząc czoła pozwalamy jej odpocząć, rozluźnić i tym samym wygładzić.

Jeśli botoks, to tylko w rękach ekspertów

Botoks to zabieg medyczny, dlatego też wstrzykiwaniem toksyny botulinowej powinien zająć się lekarz medycyny estetycznej. Jego wiedza pozwala określić, jaką ilość substancji należy podać i w jakim dokładnie miejscu, co jest kluczowe nie tylko dla efektu finalnego, ale też bezpieczeństwa zabiegu. Jak podkreślają specjaliści z MedBeauty Aesthetic Clinic Kepa, bardzo ważne są też wstępne konsultacje, podczas których ekspert dokładnie sprawdzi, czy dany zabieg na pewno odpowie na potrzeby konkretnego pacjenta lub pacjentki. Opisze też zakładane efekty i odpowie na wszystkie pytania. 

Co więcej, niezwykle istotne jest stosowanie najwyższej jakości preparatów – tylko tych, które są zarejestrowane do wskazań medycznych. Mamy wtedy gwarancję, że zanim trafiły do rąk specjalistów, przeszły długą drogę i spełniły bardzo restrykcyjne wymagania. Należy przy tym podkreślić, że produkty zawierające toksynę botulinową typu A mogą kupować tylko lekarze, co jest ściśle kontrolowane – to także ma na celu zapewnienie jak największego bezpieczeństwa i ochronę przed tym, by botoks nie trafił w niepowołane, niedoświadczone ręce. 

Botoks NIE uzależnia 

Jeden z mitów dotyczących botoksu mówi o tym, że jeśli raz wykona się zabieg z jego użyciem, przez kolejne lata nie będzie można zrezygnować, ponieważ skóra się od niego „uzależnia” i nastąpi swego rodzaju efekt odstawienny – twarz będzie wyglądała gorzej niż wcześniej. Nic bardziej mylnego! Nieprawdą jest zarówno to, że można tu mówić o jakimkolwiek uzależnieniu, jak i to, że skóra po zejściu” botoksu będzie w gorszym stanie, niż była przed jego podaniem. Należy zacząć od tego, że zabieg z wykorzystaniem botoksu nie przyniesie trwałych efektów – zwykle utrzymują się one około pół roku. Tyle mniej więcej należy odczekać przed kolejnymi ostrzykiwaniami, co jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa. Kontynuowanie zabiegów nie jest jednak koniecznością. 

Co więcej, nawet jeśli dana osoba zrezygnuje z kolejnych serii zabiegów, i tak odniesie korzyści – nawet to pół roku, w czasie którego skóra mogła odpocząć, pozostawia długofalowe, pozytywne efekty. Tego typu odpoczynek nie jest bowiem tylko i wyłącznie wygładzeniem tych zmarszczek, które już są, ale też ochroną przed ich pogłębianiem – jest to znakomite działanie anti-aging!
To tylko kilka wątpliwości, jakie pojawiają się wokół botoksu. Jeśli chcesz rozwiać kolejne, skontaktuj się z ekspertami z MEDBEAUTY Aesthetic Clinic Kepa, w których znajdziesz profesjonalne wsparcie. A jak to zostało wspomniane, w przypadku zabiegów z zastosowaniem toksyny botulinowej doświadczenie i wiedza są szczególnie istotne – pozwól więc o siebie zadbać: https://drkepa.com/kontakt/.

0 Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>