Co zrobić, by dziecko nigdy nie nosiło aparatu? Wypróbuj Infant Trainer!

Problemy z nauką mówienia albo z przełykaniem posiłku to pierwsze sygnały dla rodzica, że należy lepiej zatroszczyć się o rozwój zębów i twarzy swojej pociechy. Im wcześniej dziecko rozpocznie ćwiczenia używania mięśni szczęki i twarzy, tym większa szansa, że uniknie noszenia aparatu ortopedycznego w przyszłości. Logopedzi i ortodonci nie mają wątpliwości, że najbardziej skuteczne ćwiczenia u małych dzieci umożliwia aparat Infant Trainer. Urządzenie pomoże Twojemu dziecko oduczyć się szkodliwych nawyków,np. ssania kciuka i wykształci w nim prawidłowe wzorce ruchowe mięśni szczęki i twarzy. Ponadto, trenażer ust skutecznie zapobiega leczeniu wad zgryzu u dzieci!

Dlaczego warto używać trenażera ust?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, smoczki i butelki były używane niezwykle rzadko. Żucie twardych pokarmów pomagało dzieciom ćwiczyć mięśnie szczęki i trenowało aparat ruchu jamy ustnej. Dzisiaj, dieta i nawyki dzieci nie sprzyjają prawidłowemu rozwojowi mięśni szczękowych. Negatywne zjawiska potęgują dodatkowo dieta oparta wyłącznie na miękkich pokarmach, ssanie kciuka, karmienie butelką. Jeśli zauważyłeś, że Twoje dziecko nie potrafi oddychać przez nos i ma trudności z połykaniem pokarmów – warto zabrać je do ortodonty. Wielu rodziców ignoruje te sygnały, twierdząc, że skoro maluch jest zbyt mały na założenie aparatu dla dzieci, to nie ma sensu odwiedzać ortodonty. To ogromny błąd! Im wcześniej rozpoczniemy pracę z dzieckiem, tym większa szansa, że w przyszłości nie pojawią się wady zgryzu, stłoczenia zębów i deformacje mięśni twarzy. Nasi specjaliści ocenią, w jaki sposób przebiega rozwój mięśni szczęki i twarzy oraz jakie jest ustawienie zębów twojego malucha. Jeśli wykryją jakieś nieprawidłowości, mogą zaproponować założenia infant trainera. Jego używanie nie sprawia żadnych problemów, a dla dzieci stanowi źródło rozrywki!

Czym jest infant trainer?

Infant trainer należy do tzw. wibratorów logopedycznych, a więc urządzeń, które służą do ćwiczeń prawidłowego żucia i poprawnej czynności mięśni szczękowych. Jest on zalecany dla dzieci w wieku od 2 do 5 roku życia, a więc kluczowego etapu dla rozwoju zębów, szczęki i twarzy. Inne modele trenażerów ust mogą być też stosowane u starszych dzieci, posiadających zarówno zęby stałe, jak i mieszane. Według badań, regularne ćwiczenia jamy ustnej sprawiają, że dziecko szybciej uczy się mówić, nie ma problemów z przełykaniem, a jego ząbki rosną równo i nie wymagają późniejszego leczenia. W klinice ORTOFAN, nasi lekarze wytłumaczą Ci dokładnie jak należy używać trenażera i jak zachęcić malucha do ćwiczeń.

Jak działa trenażer ust?

Używanie infant trainera pomoże Twojemu dziecku w ćwiczeniach, mających na celu:

  • kształtowanie mięśni twarzy i szczęki
  • naukę poprawnego przełykania i żucia
  • naukę ustawienia języka
  • poprawę wymowy
  • oduczenie nawyku ssania kciuka
  • zapobieganie stłoczeniom zębów
  • zapobieganie wtłaczaniu języka w przestrzenie międzyzębowe
  • oddalanie ryzyko dysfunkcji stawów żuchwowo-skroniowych
  • naukę oddychania przez nos
  • zmniejszenie ryzyka późniejszego leczenia ortodontycznego i ekstrakcji zębów

Jak używa się lip trainera?

Trenażer ust jest idealnie dopasowany do kształtu uzębienia maluchów. Mimo,że noszenie aparatu jest wygodne, z pewnością na początku Twój maluch będzie go co chwilę wypluwał. Z czasem jednak, powinien przyzwyczaić się do trenażera, tak jak do smoczka. Infant trainer jest wyposażony w wygodny pasek, który umożliwia przypięcie go do ubrania. Sprężynki po bokach łagodnie oddziałują na mięśnie żuchwy i twarzy, a element językowy uczy dziecko prawidłowego przełykania i ustawiania języka. Aby osiągnąć pożądane efekty treningu ust, należy używać trenażera przez około 10-20 minut 3 razy w ciągu dnia. Gdy Twoje dziecko przyzwyczai się do urządzenia, będzie można go używać również nocą. Efekty ćwiczeń pojawią się szybciej niż myślisz!

Nasi specjaliści mają doświadczenie w leczeniu nawet najmłodszych dzieci. Przyjdź ze swoją pociechą do kliniki ORTOFAN!

0 Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>