Czy opryszczka w ciąży może zaszkodzić dziecku?

Opryszczka, nazywana także zimnem, nie jest chorobą zagrażającą zdrowiu dorosłych. Gdy pojawi się na ustach kobiety ciężarnej, która już niejeden raz cierpiała na tę dolegliwość, również nie ma się czym martwić. Problem pojawia się wówczas, gdy dosięgła nas jej genitalna odmiana lub gdy dopadła nas ona po raz pierwszy.

Czym jest opryszczka?

Opryszczka jest chorobą zakaźną skóry i błon śluzowych wywołaną przez wirus HSV1 (m.in. opryszczka wargowa) oraz HSV2 (opryszczka genitalna). Szacuje się, że nawet 80% populacji jest nosicielami tego wirusa – zarówno kobiety, jak i mężczyźni, a nawet dzieci. Może mieć ona jednak charakter utajony, co oznacza, że nie wszyscy muszą na nią zachorować.

  • Opryszczką wargową możemy zarazić się drogą kropelkową i przez dotyk (pocałunek, jedzenie tymi samymi sztućcami czy picie bezpośrednio z tej samej butelki). Jeśli jesteśmy nosicielami wirusa, może się on uaktywnić, gdy jesteśmy osłabieni czy przeżywamy silny stres. Objawia się występowaniem pęcherzyków na i w okolicy ust, które są początkowo napełnione treścią surowiczą, potem ropną, a następnie pokrywają się strupami. Ponadto osoba z opryszczką czuje lekkie pieczenie i ból. Leczona znika po paru dniach, niekiedy może utrzymywać się nawet 2 tygodnie.
  • Opryszczka genitalna uderza w narządy płciowe (dokładniej w błonę śluzową pochwy, szyjkę oraz srom macicy) i okolice odbytu. Zarazić się nią można poprzez kontakty seksualne. Jej syndromem jest wystąpienie w okolicach intymnych pęcherza lub pęcherzyków, które przeistaczają się w bolesne owrzodzenia, gdy pękną. Może im również towarzyszyć silny ból, gorączka oraz powiększone węzły chłonne. Zdarza się, że wirus HSV2 nie daje żadnych objawów, wówczas nawet nie zdajemy sobie sprawy z zagrożenia. Podczas gdy twój partner ma opryszczkę na ustach i będziesz z nim uprawiać seks oralny, najprawdopodobniej twoje miejsca intymne również się zarażą.

Opryszczka wargowa w okresie ciąży

Jeśli kilka razy w życiu na naszych ustach pojawiła się opryszczka, nie musimy się niczym martwić – naszemu dziecku nic się nie stanie. Niebezpieczeństwo pojawia się wówczas, gdy do tej pory byłaś wolna od tego schorzenia i to w właśnie w ciąży dopadł cię wirus HSV1. Bezzwłocznie udaj się wówczas do lekarza, ponieważ będzie konieczne podjęcie przeciwwirusowej terapii. Zagrożenie wzrasta, gdy pierwsza opryszczka dosięgła nas w pierwszych 6 miesiącach naszej ciąży – może wówczas doprowadzić do wad rozwojowych płodu, a nawet poronienia. Zarażenie w ostatnich 3 miesiącach ciąży może wywołać przedwczesny poród.

Opryszka genitalna w okresie ciąży

Opryszczka narządów płciowych nie może powodować u nas wstydu – koniecznie musimy poinformować o tym lekarza! Specjalista podejmie jedną z dwóch dróg – albo wdroży leczenie przeciwwirusowe, albo zarządzi o konieczności przeprowadzenia cesarskiego cięcia. Może sobie pomyślisz: “tak drastyczne kroki z powodu zwykłej opryszczki”? Poród naturalny sprawiłby, że dziecko od razu zarazi się wirusem. Z tego względu, że układ odpornościowy tak małego człowieka jest niezwykle słaby, wirus mógłby spowodować poważne zmiany w centralnym układzie nerwowym maluszka:

  • doprowadzić do utraty wzroku,
  • powodować rozległe zmiany skórne,
  • spowodować zapalenie opon mózgowych,
  • doprowadzić do śmierci.

Jak uniknąć zarażenia?

Najprościej unikać kontaktu z wirusem (w tym zrezygnować z kontaktów seksualnych, gdy twój partner lub ty macie opryszczkę). Jeśli jesteś nosicielką wirusa HSV, unikaj sytuacji, które mogłyby go uaktywnić. Jeśli do tej pory nie występowała u ciebie opryszczka, najlepiej by było, gdybyś na początku ciąży wykonała testy, które potwierdzą lub zaprzeczą czy jesteś nosicielką. Umożliwi to:

  • zachowanie szczególnej ostrożności, gdybyś nie była zarażona,
  • kontrolowanie poziomu przeciwciał, gdybyś była nosicielką.

0 Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>