Czym jest osteoartroza i jak ją leczyć?

Osteoartroza, znana także pod nazwą choroba zwyrodnieniowa stawów, dotyka coraz więcej ludzi. Główne uniedogodnienia nią spowodowane, to uciążliwy ból i trudności w poruszaniu się. Obecnie, w dalszym ciągu prowadzone są badania nad chorobą, które pozwoliłyby na dokładniejsze jej opisanie, poznanie jej przyczyn, a dzięki temu skuteczniejsze leczenie i przeciwdziałanie.

Osteoartroza – występowanie

Na chorobę zapada większość starszych osób, u których występuje więcej zmian degeneracyjnych stawów, a także znaczna część osób w średnim wieku. Liczba chorych w danej grupie wiekowej wzrasta i coraz częściej, dotyczy ludzi młodszych. Większa grupę wśród chorych stanowią kobiety i choroba jest dla nich bardziej uciążliwa.

Przyczyny choroby zwyrodnieniowej stawów

Osteoartroza może mieć podłoże genetyczne, skłonności do niej możemy odziedziczyć po naszych przodkach. Możemy także ,,zapracować’’ sobie na nią unikaniem ruchu, wielogodzinnym staniem, np. w pracy czy częstym dźwiganiem. Chorobie sprzyja też obciążenie stawów, wywołane przekraczającą normę masą ciała czy uprawianiem sportu. W niektórych przypadkach, schorzenie rozwija się w miejscu, w którym występuje lub kiedyś wystąpił uraz.

Miejscami, najczęściej dotykanymi przez chorobę są stawy najbardziej narażone na obciążenie, czyli te znajdujące się w kolanach i biodrach, ale wystąpić może ona także w innych stawach (pod warunkiem, że występuje w nich chrząstka szklista).

Na czym polega osteoartroza?

W chorobie zwyrodnieniowej stawów dochodzi do zmiękczenia, zwłóknienia oraz stopniowej utraty chrząstki stawowej, zwężania szczeliny stawowej, a chrząstki pokrywająca nie jest zdolna do odbudowy. Mogą też powstawać osteofity, czyli wyrośla kostne.

Osteoartroza objawia się ostrym bólem, ponieważ rozwija się stan zapalny, sztywnością stawów, utrudniającą ich ruchomość i czyni stawy mniej wytrzymałymi.

Leczenie osteoartrozy

Zadaniem leczenia jest zlikwidowanie bólu oraz zahamowanie procesu niszczącego stawy.

W leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów stosuje się różne metody. Do technik operacyjnych należy wstawienie endoprotezy stawu kolanowego, czyli specjalnego implantu, zastępującego staw, który uległ chorobie. Operacja wiąże się ze trwałymi zmianami, dlatego stosowana jest dopiero w zaawansowanym stadium choroby, gdy inne metody leczenia nie przynoszą poprawy. Jedną ze skutecznych metod nieoperacyjnych jest wiskosuplementacja, czyli wstrzykiwanie syntetycznego odpowiednika kwasu hialuronowego, bezpośrednio w objęte schorzeniem stawy. Kwas hialuronowy naturalnie występuje w mazi stawowej, nadaje jej sprężystości, dzięki czemu pełni ważną rolę w usprawnianiu poruszania się. Właśnie dlatego, zabieg ten wykazuje pozytywne działanie i nie wywołuje niepożądanych skutków ubocznych. U osób starszych, kwasu jest w stawach mniej, ponieważ wraz z wiekiem organizm znacznie ogranicza jego produkcję. Podanie substancji, powoduje, że płyn stawowy staje się bardziej elastyczny, a także regeneruje chrząstkę stawową. Leczenie stawów za pomocą iniekcji kwasu hialuronowego oferuje, specjalizująca się między innymi w ortopedii, przychodnia Ortodentika w Łukowie.

Pomocne mogą być też techniki fizykoterapii. Dobrym rozwiązaniem, dającym oczekiwane efekty, jest połączenie terapii hialuronianem z ćwiczeniami rehabilitacyjnymi.

Znanym, lecz mniej skutecznym rozwiązaniem są leki podawane doustnie. Dodatkowo, obciążają one inne narządy i mogą wywoływać skutki uboczne.

W przeszłości, chorobę leczono sterydami, jednak jedynym korzystnym działaniem tej metody, było uśmierzenie bólu, oprócz tego, ich silne działanie, miało negatywny wpływ na organizm.

Do najskuteczniejszych metod przeciwdziałania chorobie zwyrodnieniowej stawów należy utrzymywanie odpowiedniej masy ciała, regularna aktywność fizyczna, unikanie dźwigania i pozostawania przez długi czas w tej samej pozycji.

Dowiedz się więcej o zabiegach w przychodni Ortodentika!


0 Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>