Nie daj się próchnicy zębów

Próchnica, czyli popularne psujące się zęby, to problem, który dotyczy ogromnej części społeczeństwa na całym świecie. Nieleczona może prowadzić do ogromnego bólu, wyrwania zęba lub innych, groźnych dla zdrowia powikłań. Skąd bierze się ten palący problem? Jak go uniknąć? W jaki sposób leczyć zęby? Znajdź odpowiedź na nurtujące cię pytania.

Próchnica zębów – przyczyny

Nie bez powodu powtarza się dzieciakom, że od słodyczy psują się zęby. W tym stwierdzeniu jest wiele prawdy. To właśnie cukier negatywnie wpływa na stan naszego uzębienia. Próchnica bowiem to nic innego jak postępujące niszczenie zęba wskutek odkładania się w jamie ustnej produktów, zawierających węglowodany. To jednak nie same cząsteczki pokarmów stanowią problem, lecz rozwijające się tam drobnoustroje. Oprócz węglowodanów występują także inne przyczyny powstawania próchnicy zębów:

 • ilość i skład śliny,
 • niedostateczna higiena jamy ustnej,
 • unikanie jedzenia pokarmów twardych, oczyszczających zęby.

Próchnica zębów – chroń siebie i bliskich

Znając przyczyny powstawania próchnicy zębów, warto zastanowić się nad profilaktyką tego zjawiska. Nie zawsze jesteśmy w stanie jednak uniknąć psucia się zębów. Czasem to nasze genetyczne skłonności odpowiadają za problemy z uzębieniem. Mimo wszystko jednak warto wiedzieć, jak chronić zęby przed próchnicą, by wizyty u dentysty nie stały się częstą koniecznością.

 1. Unikaj spożywania słodyczy, zwłaszcza tych, pozostających w ustach przez długi czas, jak toffi.
 2. Jedz pokarmy twarde, włókniste, oczyszczające zęby.
 3. Dokładnie nitkuj przestrzenie międzyzębowe po każdym myciu.
 4. Używaj pasty do zębów z fluorem.
 5. Spożywaj pokarmy mleczne i warzywa.
 6. Szczotkuj zęby co najmniej dwa razy dziennie.
 7. Uzupełnij dietę o algi morskie, doskonale wpływające na zęby.

Warto wiedzieć, że o zdrowe uzębienie naszych dzieci należy zadbać już w okresie ciąży. To właśnie wtedy przyszła mama powinna zwrócić szczególną uwagę na swoją dietę. Ma ona bowiem ogromny wpływ na stan zębów potomstwa. Jeśli więc spodziewasz się maluszka, uzupełnij dietę o produkty, zawierające witaminy A, B, C i D, a także składniki mineralne.

Rozpoznaj próchnicę zębów

Wydawać by się mogło, że każdy z nas wie, jak wygląda próchnica zębów – przecież to tylko czarna plamka na zębie. Tymczasem jednak problem z uzębieniem można wychwycić jeszcze przed pojawieniem się przebarwień. Pierwszym objawem próchnicy jest kredowobiała plamka o chropowatej powierzchni. Dopiero z czasem pokarm i zawarte w nim barwniki zmieniają kolor plamki próchnicowej na ciemny. Ten objaw znamy już wszyscy. Postępującemu psuciu się zębów często towarzyszy także ból.

Leczenie próchnicy zębów

W przypadku próchnicy zębów interwencja lekarza jest niezbędna. Nie można samodzielnie pozbyć się problemu. Wszelkie domowe sposoby mogą jedynie pogorszyć sytuację i spotęgować ból. Warto zatem jak najwcześniej udać się do dentysty i uporać z problemem. Specjalista oczyści chore miejsce, a następnie uzupełni ubytki.

Nieleczona próchnica zębów może doprowadzić do wielu powikłań, a nawet groźnych chorób, jak na przykład:

 • zapalenia ucha wewnętrznego,
 • choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy,
 • zapalenia nerwu wzrokowego i gałki ocznej,
 • chorób skóry,
 • zapalenia stawów i nerek,
 • choroby mózgu,
 • zapalenia gruczołu krokowego, jąder i jajników.

Aby uniknąć wyżej wymienionych problemów, należy niezwłocznie poddać się leczeniu dentystycznemu i stosować profilaktykę przeciwpróchniczą. Zaleca się także kontrolne wizytu u dentysty raz na 6 miesięcy, mające na celu sprawdzenie stanu uzębienia.

Dowiedz się więcej na: http://www.smiledesignclinic.pl/

0 Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>