Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne idealne do kształtu twarzy?

Chronią nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, a jednocześnie przyciągają spojrzenia do naszej twarzy. Okulary przeciwsłoneczne, to prawdziwy must have każdej kobiety, przydatny nie tylko w sezonie letnim. Okulary tak samo, jak ubrania powinny być odpowiednio dobrane, tak by podkreślać naszą naturalną urodę, zamiast ją zniekształcać. Najważniejszym kryterium wyboru jest odpowiedni dobór oprawek do kształtu naszej twarzy. Jak zrobić to dobrze? Podpowiadamy!

Jakie okulary przeciwsłoneczne będą pasować do Twojej twarzy?

  • twarz kwadratowa

Ten typ charakteryzuje się podobną szerokością czoła oraz podbródka, a także bardzo wyraźnie zarysowanymi kośćmi policzkowymi. Panie z takim kształtem twarzy mogą odnosić wrażenie, że jest ona bardzo “ostra” dlatego okulary przeciwsłoneczne powinny w dużej mierze złagodzić ten efekt. Najlepiej sprawdzą się tutaj okulary o okrągłym lub owalnym kształcie, oraz Aviatory czy popularne pilotki, noszone np. przez  Toma Cruise w filmie „Top Gun”. Panie z kwadratową twarzą powinny od razu odłożyć na sklepową półkę okulary w kanciastych, mocno geometrycznych oprawkach, a także modne ostatnimi czasy “kujonki”.

  • twarz trójkątna

Trójkątny kształt twarzy mają posiadaczki szerokiego czoła, wyraźnie zarysowanych kości policzkowych i wąskiego podbródka. W takiej sytuacji zadaniem okularów jest przywrócenie proporcji między górną a dolną częścią twarzy. Najlepiej sprawdzą się okrągłe lub owalne oprawki, a także tzw. “kocie okulary”, których prekursorką była bohaterka filmu „Śniadaniu u Tiffany’ego” Holly Golightly grana przez ikonę stylu Audrey Hepburn. Najlepiej całkowicie zrezygnować z kwadratowych okularów, oraz tych w kształcie kropli lub z gradientowymi szkłami.

  • twarz owalna

Mówi się, że twarz owalna jest dwa razy dłuższa niż szersza, linia szczęki miękko łączy się z podbródkiem, a policzki są zaokrąglone. Tak naprawdę panie z tym kształtem twarzy mogą pozwolić sobie na praktycznie każde oprawki, jedyne kryterium, o którym muszą pamiętać, jest wielkość.

  • twarz okrągła

Ten kształt jest proporcjonalny i łagodny, jednak potrzebuje wyrazistego kontrastu, dlatego dobrze sprawdzą się kwadratowe oprawki o prostej górnej linii. Zupełnie nie odpowiednie będą natomiast oprawki okrągłe/owalne, a także zbyt małe okulary, które tylko poszerzą twarz.

  • twarz w kształcie odwróconego trójkąta

Zdarzają się panie z wąskim czołem i szerokim podbródkiem, takie właśnie połączenie charakteryzuje twarz w kształcie odwróconego trójkąta. Takie kobiety powinny postarać się optycznie powiększyć górną część twarzy, w czym z pewnością pomogą im szerokie oprawki takie jak np. kocie okulary.

Nie tylko kształt, jaki kolor wybrać?

Oprócz kształtu oprawek równie ważny jest ich kolor. Jasne oprawki sprawdzą się w przypadku pań z okrągłą lub kwadratową twarzą, które w przypadku tych pierwszych wyszczuplą twarz, a drugim nadadzą łagodności. Pozostałe panie mogą pozwolić sobie na ciemniejsze i bardziej “szalone” kolory, jednak jeśli chodzi o owalną twarz należy zwrócić uwagę, by nie były one zbyt jaskrawe.

Co jeszcze jest ważne przy wyborze okularów przeciwsłonecznych?

Wygląd jest bardzo ważny, jednak to nie wszystko, należy pamiętać, że najważniejszym zadaniem okularów przeciwsłonecznych jest ochrona naszych oczu przed promieniowaniem słonecznym, dlatego wybierając okulary w sklepie, zwracajmy uwagę na:

  • filtr UV

Każde okulary powinny mieć informacje o mocy filtra, to, na jaki filtr się zdecydujecie, uzależnijcie od warunków pogodowych.

  • oznaczenie CE

To oznaczenie informuje nas, że produkt spełnia wszelkie wymogi standardów Unii Europejskiej. Warto zwracać na to uwagę nie tylko ze względu na trwałość materiałów.

  • antyrefleksy

Okulary z powłoką antyrefleksyjną odbijają refleksy świetlne, co jest szczególnie przydatne w przypadku prowadzenia samochodu lub wakacji nad morzem.

  • zabarwienie

Należy zwrócić uwagę czy oba szkła w oprawkach są identyczne, tak samo ubarwione i mają taki sam wzór.

  • kolor szkieł

Szkła w okularach przeciwsłonecznych mogą mieć barwę od prawie czarnych do fioletowych. Najlepiej sprawdzą się te ciemne (lecz nie za bardzo), czyli brązowe, bursztynowe, zielone lub szare. Specjaliści odradzają natomiast szkła niebieskie, czerwone czy fiołkowe.

Pamiętajmy jednak, że najważniejszym kryterium wyboru okularów przeciwsłonecznych powinna być nasza osobista wygoda.

0 Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>