Dowiedz się jak złagodzić skutki wrażliwej skóry głowy

Wrażliwa skóra głowy nie tylko nie pozwala nam skutecznie pielęgnować włosów, ale także przyczynia się do uczucia dyskomfortu. Nieleczona powoduje daleko idące problemy, które mogą przerodzić się w łupież lub łojotokowe zapalenie skóry. Podczas zwalczania przyczyn wrażliwej skóry głowy należy postępować niezwykle delikatnie, a także obserwować jej reakcje na nasze działania.

 

Specyfika wrażliwej skóry głowy

Wrażliwa skóra głowy wykazuje podatność na przenikanie do jej głębszych warstw szkodliwych czynników, takich jak np. bakterie, które w efekcie wywołują podrażnienie. Wrażliwa skóra głowy powoduje dyskomfort, który objawia się swędzeniem i pieczeniem, co prowadzi do intensywnego drapania, a w efekcie dalszego uszkadzania naskórka. Wrażliwa skóra jest bardzo reaktywna i jej kontakt z kolejnymi czynnikami drażniącymi może powodować ból, a także intensywne złuszczanie. Skóra wrażliwa reaguje znacznie intensywniej niż ta normalna – nawet minimalny dotyk czy kontakt z detergentami może wywoływać silną reakcję.

Dlaczego skóra głowy bywa wrażliwa?

Podrażnienie skóry głowy może się wiązać z następującymi czynnikami:

  • wrażliwość na amoniak (powszechnie wykorzystywany w farbach do włosów) lub substancje o agresywnym działaniu rozjaśniającym lub przyciemniającym włosy;
  • niektóre z podrażnień mogą powodować leki stosowane szczególnie przy chorobach przewlekłych;
  • nieprawidłowo dobrane kosmetyki, które zawierają substancje podrażniające skórę głowy;
  • wrażliwa skóra głowy może także wynikać z narażenia jej na działanie ciepłego powietrza z suszarki, promieni słonecznych lub kontakt z bardzo niskimi temperaturami;
  • chlorowana i twarda woda;
  • nagłe zmiany temperatury – z wysokiej na niską i na odwrót;
  • nieprawidłowe czesanie włosów – przy użyciu narzędzi, które wyrywają kosmyki i je szarpią;
  • stres, przemęczenie, nieprawidłowa dieta, bezsenność.

W jaki sposób ograniczyć wrażliwość skóry głowy?

  • Stosowanie odpowiednich kosmetyków. Aby zniwelować wrażliwość, warto stosować kosmetyki naturalne. Korzystnie zadziałają te, które posiadają pH jak najbardziej zbliżone do pH skóry. Przykładem takiego kosmetyku jest delikatny szampon Kerium La Roche-Posay, który został wzbogacony o wodę termalną redukującą i kojącą podrażnienia oraz wzmacniającą naskórek przy pomocy mikroelementów. Oprócz specjalistycznych szamponów można również zastosować naturalne ziołowe płukanki, które nie podrażnią głowy. Szczególnie korzystnie zadziała lipa, rumianek i szałwia, które posiadają działanie antyseptyczne i łagodzące. W kosmetykach pielęgnujących niezbędna jest zawartość olejów, maseł, kwasów tłuszczowych i wosków. Wystrzegaj się za to kosmetyków, które posiadają bardzo dużo barwników, a także substancji zapachowych.
  • Olejowanie. Jedno z najmodniejszych ostatnio rozwiązań. Pozwala nie tylko skutecznie odżywić włosy, ale także pozbyć się nadwrażliwości głowy. Szczególnie korzystne są właściwości oleju pochodzącego z korzenia łopianu.

Co jeszcze możemy zrobić?

Przy wrażliwej skórze głowy korzystne jest ograniczenie korzystania (a najlepiej zrezygnowanie) z produktów do stylizacji włosów, szczególnie tych o wysokiej zawartości alkoholu, jak np. lakier do włosów. Działa on bardzo wysuszająco i drażniąco na skórę.

Sprawdź również, jak pielęgnować wrażliwą skórę twarzy.

0 Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>