Hymenoplastyka – co skłania kobiety do tego zabiegu?

Hymenoplastyka jest zabiegiem z zakresu ginekologii estetycznej, o którym głośno mówi się dopiero od niedawna. To również przedmiot wielu kontrowersji natury etycznej. Kobiety, które decydują się na odtworzenie błony dziewiczej, często tłumaczą swój wybór względami psychologicznymi lub religijnymi. Na czym polega ten zabieg i czy jego zła sława jest rzeczywiście uzasadniona?

Znaczenie błony dziewiczej

Hymenoplastyka jest operacją rekonstrukcji błony dziewiczej. Hymen, czyli cienki fałd u wejścia do pochwy, zwykle zostaje przerwany przy pierwszym stosunku płciowym. Moment ten powszechnie określamy “utratą dziewictwa”.

Uszkodzenie błony dziewiczej nie musi jednak nastąpić wyłącznie za sprawą wprowadzenia do pochwy penisa. Zdarza się to także podczas masturbacji, urazu cielesnego, a nawet w trakcie ćwiczeń czy poprzez niewłaściwą aplikację tamponu.

Błona dziewicza, zwłaszcza w niektórych kulturach i religiach, uchodzi za symbol czystości i niewinności. Jej naruszenie przed zawarciem związku małżeńskiego uznawane jest za dowód grzechu i skalania ciała. Znaczenie, jakie przypisuje się błonie dziewiczej, ma zatem nie tyle charakter medyczny, co psychologiczny. To właśnie względy osobiste kierują kobietami poddającymi się hymenoplastyce.

Co skłania do przeprowadzenia hymenoplastyki?

  • Czynniki kulturowe – w niektórych społecznościach dziewictwo stanowi warunek zamążpójścia. Kobiety nie będące dziewicami mają mniejsze szanse na znalezienie partnera, a niedotrzymanie czystości do momentu ślubu jest często karane (np. zerwaniem małżeństwa lub przemocą fizyczną).
  • Własne normy etyczne – odzyskanie błony dziewiczej, symbolu dziewictwa i czystości, bywa próbą rozpoczęcia “nowego życia” i zerwania z “grzeszną przeszłością”.
  • Przypadkowe przerwanie błony dziewiczej – defloracja błony pod wpływem innych niż stosunek płciowy czynników (np. w konsekwencji wypadku) może być poważnym obciążeniem psychicznym dla kobiet, które pragnęły przeżyć to doświadczenie razem z partnerem.
  • Utrata dziewictwa w trakcie gwałtu – kobiety, których błona dziewicza została przerwana podczas gwałtu dokonują jej rekonstrukcji z wielu powodów. Niektóre z nich to: wstyd przed przyszłym partnerem seksualnym, obawa przed posądzeniem o niewierność lub chęć naprawienia krzywd wyrządzonych przez drugą osobę. Odzyskanie błony dziewiczej pozwala pozbyć się fizycznych śladów, jakie pozostawił na ciele akt gwałtu i przyjmuje tym samym walor terapeutyczny.
  • Rekonstrukcja narządów płciowych – odnowienie błony dziewiczej to jeden z końcowych etapów operacji, które mają przywrócić właściwy wygląd nieprawidłowo ukształtowanym okolicom intymnym.

Hymenoplastyka – źródło kontrowersji

Hymenoplastyka jest źródłem dylematów etycznych oraz uprzedzeń. Kobietom, które pragną odtworzyć błonę dziewiczą, zarzuca się między innymi chęć oszukania partnera czy ukrycia przed nim niewierności. Warto pamiętać, że motywy takiej decyzji są o wiele bardziej zróżnicowane. Tego rodzaju osądy bywają również krzywdzące wobec wielu osób dotkniętych osobistym dramatem. Rekonstrukcja błony dziewiczej może mieć dla nich nieocenione znaczenie psychologiczne, a nawet terapeutyczne, które będzie prowadzić do znacznej poprawy satysfakcji życiowej.

Jak wygląda zabieg hymenoplastyki?

Specjaliści z Kliniki dr Jagielskiej Sthetic w Warszawie wyjaśniają, że operacja hymenoplastyki polega na sfałdowaniu i naciągnięciu śluzówki oraz zszyciu pozostałości błony śluzowej. To zabieg przeprowadzany przy miejscowym znieczuleniu, który trwa od 30 do 60 minut. Nie wymaga on hospitalizacji, a typowe objawy uboczne – takie jak pieczenie okolic intymnych – mijają w przeciągu kilku dni.

Choć nie ma specjalnych przeciwwskazań do wykonania hymenoplastyki, przed operacją konieczna jest konsultacja lekarska oraz wykonanie podstawowych badań moczu i krwi.

Klinika Sthetic to miejsce oferujące swoim klientkom hymenoplastykę oraz inne zabiegi z dziedziny ginekologii estetycznej. 

0 Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>