Idealny schemat zapobiegania próchnicy zębów!

Uśmiech jest nie tylko wyrazem pozytywnych emocji, jakie w sobie nosisz, ale również Twoją wizytówką. To dlatego tak ważne jest, aby zadbać o świeży oddech i zdrowie zębów. Troska ta powinna bazować na systematycznym i dokładnym myciu zębów, co jest kluczową czynnością. Prawidłowe szczotkowanie pomaga bowiem uchronić zęby przed próchnicą, która jest największym wrogiem piękna Twojego uśmiechu. Sprawdź jak troszczyć się o zęby, by zadbać o ich zdrowie i naucz się niezawodnego schematu zapobiegania próchnicy!

Czym jest próchnica zębów?

Próchnica jest zakaźną i bakteryjną chorobą, która dotyka twardych tkanek zęba. Najczęściej objawia się czarnymi plamkami i uszczerbkami kości zębowej, tzw. wyżłobieniami. Wynika to z demineralizacji nieorganicznych substancji, a w następstwie rozkładu substancji organicznych pod wpływem kwasów wyprodukowanych przez bakterie w nazębnej płytce, co jest uwarunkowane metabolizmem cukrów pochodzenia wewnątrzustrojowego i zewnątrzustrojowego. Próchnica pojawia się wówczas, gdy ząb zostanie wystawiony na działanie bakterii i cukrów. Dodatkowym i równie ważnym czynnikiem jest podatność zębów na te dwa czynniki oraz długość czasu, przez który zęby stykają się z nimi.

Zapobieganie i leczenie próchnicy

Najlepszym sposobem na to, aby próchnica nie dotknęła Twoich zębów jest działanie profilaktyczne. Odpowiednia pielęgnacja to podstawowy krok, który jest gwarancją zachowania uzębienia w czystości oraz uniemożliwienie namnażania się na ich powierzchni bakterii. Warto, abyś o tym pamiętał i trzymał się jak żelaznej zasady, ponieważ gdy ząb już zostanie zaatakowany przez próchnicę, na zawsze zostanie osłabiony i podatny na zniszczenie. Wynika to z tego, że ząb po próchnicy nie regeneruje się całkowicie, przez co nie odzyskuje swojego pierwotnego stanu. Co prawda, można uzupełnić braki kości i zlikwidować czarne plamki, jednak odbywa się to w gabinecie dentystycznym i nawet, gdy proces odnowy zostanie przeprowadzony profesjonalnie, ząb będzie podatny nie tylko na próchnicę, ale też na inne uszkodzenie.

Działanie profilaktyczne lekarstwem na zdrowe zęby

Jak już wiesz, z próchnicą najlepiej walczyć zanim się pojawi. To dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja zębów, której nie należy lekceważyć. Specjaliści, na czele z lek. stom. Agnieszką Kubicką, z zakresu stomatologii z Przychodni Ortodentika w Łukowie opracowali niezawodny schemat zapobiegania próchnicy. Zapoznaj się z nim i jak najszybciej wciel w życie!

 1. Szczotkuj zęby rano i wieczorem, a jeżeli masz możliwość, także po każdym posiłku. Wykorzystuj przy tym przeznaczone do tego akcesoria i urządzenia:
 • szczoteczki manualne (najlepsze CURAPROX; miękkie), elektryczne (Oral B), soniczne (Philips);
 • nitkę dentystyczną;
 • płyn do płukania jamy ustnej (płukanka);
 • szczoteczki międzyzębowe (w razie potrzeby).
 1. Po wieczornym myciu zębów nie pij słodzonych napojów!
 2. Regularnie odwiedzaj stomatologa i kontroluj nawet najmniejsze niepokojące zmiany obecne na Twoim uzębieniu. Jeżeli jest taka konieczność, natychmiast usuń miejsca gromadzenia się bakterii tj. próchnicę, nawisy, nieszczelności, a dodatkowo zadbaj o wypolerowanie i wypełnienie zębów.
 3. Czyść zęby nie tylko we własnym domu, ale także w gabinecie stomatologicznym. Najlepiej co 6 miesięcy, a przy chorobach dziąseł co 3 miesiące.
 4. Zadbaj o zdrową dietę – ubogą w słodycze oraz gazowane i kolorowe napoje słodko-kwaśne.
 5. Jeżeli jesteś młodą Mamą unikaj brania smoczka do buzi, co przenosi bakterie do jamy ustnej dziecka.

Czasami powyższe działania profilaktyczne mogą nie wystarczyć, co najczęściej dotyczy osób z  podwyższoną skłonnością na rozwój próchnicy. Jeżeli się do nich zaliczasz, nie znaczy, że powinieneś z nich zrezygnować. Wręcz przeciwnie – wykonuj je ze zwiększoną starannością i dokładnością. Do tego zastosuj tzw. terapię dodatkową, która uwzględnia:

 • uszczelnienie lakiem bruzd świeżo wyrżniętych zębów bez próchnicy;
 • fluoryzację po scalingu w gabinecie stomatologicznym;
 • w przypadku kserostomii (obniżonej ilości śliny w jamie ustnej) stosowanie odpowiednich preparatów, np. Dry Mouth Gel;
 • przy obecności ubytków erozyjnych stosowanie odpowiedniej pasty do zębów, np. fioletowej pasty Elmex lub MIPasta.

0 Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>