Jak chronić się przed zapaleniem płuc

Inne

Pierwszą rzeczą, która uderza w umysł człowieka, gdy słyszy zapalenie płuc, są obrazy starych pań, kaszlu itp. Jednak faktem jest, że zapalenie płuc nie jest chorobą wieku podeszłego.

Jest to choroba, która może dotknąć każdego z każdej grupy wiekowej. Być może zastanawiasz się, jak zapalenie płuc może wystąpić w młodszym wieku, zwłaszcza gdy dana osoba ma zdrowy organizm, prawda?

Otóż faktem jest, że z wiekiem spada odporność ludzkiego organizmu. Prowadzi to do osłabienia układu immunologicznego i organizm nie jest w stanie walczyć z wirusem wywołującym zapalenie płuc.

Dlaczego zapadamy na zapalenie płuc?

Zapalenie płuc to infekcja wirusowa, która pojawia się, gdy osoba wdycha powietrze z obecnymi w nim bakteriami. Bakterie dostają się do płuc i tam się namnażają.

Bakterie powodują zapalenie tkanki płucnej i może to być niebezpieczne, jeśli nie jest odpowiednio leczone.

Istnieje wiele rodzajów zapalenia płuc. Niektóre z najczęstszych to:

Zapalenie płuc wywołane przez paciorkowce (streptococcus)

Jest to bardzo poważny rodzaj zapalenia płuc, który wpływa na płuca. Bakterie, które powodują ten rodzaj zapalenia płuc to Streptococcus pneumoniae i jest on również znany jako pneumokok.

Zapalenie płuc wywołane przez grypę A

Grypa A to zakaźna choroba układu oddechowego wywołana przez wirus grypy. Jest ona również znana jako grypa.

Zapalenie płuc wywołane przez gronkowca

Staphylococcus jest rodzajem bakterii, która rozprzestrzenia się przez drogi oddechowe i jest również częstą przyczyną zapalenia płuc nabytego w społeczności.

Zapalenie płuc wywołane przez chlamydię

Chlamydia jest infekcją bakteryjną, która rozprzestrzenia się poprzez seks bez zabezpieczenia, ale może być również przenoszona poprzez pocałunki i wspólne ręczniki.

Jak diagnozuje się zapalenie płuc?

Lekarz zazwyczaj diagnozuje zapalenie płuc na podstawie objawów pacjenta. Ale jeśli pacjent ma historię ekspozycji na którąkolwiek z bakterii powodujących zapalenie płuc, to lekarz może potwierdzić diagnozę poprzez badanie krwi.

Leczenie zapalenia płuc

Większość przypadków zapalenia płuc jest leczona antybiotykami. Ale w przypadku, gdy objawy nie ustępują, wtedy lekarz będzie musiał zastosować tlenoterapię.

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące tego artykułu, to możesz zostawić komentarz poniżej.

Wnioski:

Zapalenie płuc jest chorobą zagrażającą życiu i musi być leczone najwcześniej. Najlepszym sposobem zapobiegania tej chorobie jest szczepienie przeciwko pneumokokom.