Jak wybrać odpowiedni ośrodek jeździecki?

Planujesz naukę jeździectwa? A może Twoje dziecko koniecznie chce się uczyć jazdy konnej? Wspaniale! Nie wybieraj się jednak od razu do sklepu w poszukiwaniu bryczesów, kasku czy sztybletów. Pierwszą rzeczą, jaką musisz zrobić, to wybór odpowiedniego ośrodka jeździeckiego.

Od czego zacząć?

Jeżeli mieszkasz w małej miejscowości, w okolicy której jest tylko jeden ośrodek jeździecki, nie oznacza to, że jesteś na niego skazany. Czasem może warto pokonać kilka kilometrów więcej, aby znaleźć taki, w którym wszystko będzie Ci odpowiadać? Jazda konna przypomina pod tym względem piłkę nożną – kto raz wybrał szkółkę piłkarską, zostaje w niej przynajmniej na kilka lat. Zatem na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze idealnego ośrodka jeździeckiego? Wskazujemy najważniejsze cechy takiej placówki.

Ogólne wrażenie

Mówi się, by nie oceniać książki po okładce, jednak w bibliotece lub księgarni często sięgamy właśnie po te, których obwoluta nas zainteresuje. Tak samo jest z wyborem szkółki jeździeckiej. Na co zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim ośrodek powinien być czysty. Nie chodzi tu o to, by sprawdzać każdy boks, bo przecież pracownicy mogli jeszcze nie zdążyć posprzątać – a wierzcie, że solidne posprzątanie boksów nie zajmuje 5 minut. Gdy jednak kilkadziesiąt metrów przed naszym docelowym celem czuć m.in. końskie odchody, nie wróży to najlepiej. Łatwo możemy wywnioskować, że ośrodek ma problem z oczyszczaniem i składowaniem obornika. Szkółka powinna także sprawiać wrażenie harmonijnie funkcjonującej. Niepotrzebne krzyki, zgiełk, zbyt głośna muzyka również nie rokują dobrze. Warto także dowiedzieć się, czy ośrodek posiada certyfikat PZJ.

Umiejscowienie szkółki jest również istotne. Jeśli bez problemu możemy do niej dojechać i niepotrzebny nam do tego samochód terenowy, jest to jak najbardziej plus. Równie istotne jest to, by jadąc w teren, nie musieć przekraczać ulicy (nie ma znaczenia, czy jest ona ruchliwa, czy też nie).

Stajnia

To jeden z ważniejszych punktów placówki. Stajnia powinna być jasna, dobrze wentylowana, a boksy duże, solidne i regularnie sprzątane. Szeroki korytarz zapewnia bezpieczeństwo – zarówno koni, jak i ludzi. Gdy w powietrzu czuć amoniak, nie jest to dobrym znakiem. Oznacza to, że stajnie się zdecydowanie za rzadko sprząta.

Konie

Może i nie jesteś specem w tej dziedzinie, ale z pewnością umiesz dostrzec, czy zwierzęta są w dobrym stanie psychicznym i fizycznym. Zwróć uwagę, czy są one zadbane: czy ich sierść nie jest pozlepiana i matowa, a także czy nie są zagłodzone – z pewnością dostrzegłbyś ich żebra. Konie przyjazne ludziom nie będą kładły uszu na ich widok.

Kolejną ważną rzeczą jest to, ile koni ośrodek przeznacza do rekreacji. Jeżeli na naukę jazdy chcesz zapisać dziecko, dopytaj czy mają konie, na które twój maluch będzie w stanie się wdrapać. Zbyt duże zwierze nie będzie dobre do nauki. Kolejną sprawą, którą powinieneś się zainteresować, to czy konie są wyprowadzane oraz ile czasu przebywają w ruchu luzem, pozostawione same sobie. Zwierzęta trzymane nieustannie w boksie i wypuszczane tylko na treningi nie są szczęśliwe.

Plac treningowy, padoki i pastwiska

Plac powinien być ogrodzony i wytrzymały; połamane żerdzie lub wystające gwoździe są wykluczone! Ta zasada dotyczy nie tylko ujeżdżalni, ale także przeszkód, padoków i pastwisk. Ponadto im plac treningowy większy, tym lepiej. Podłoże powinno być równe – wystarczająco twarde, by koń się w nim nie zapadał (nawet po opadach deszczu), ale na tyle miękkie, by zwierze nie uszkodziło sobie nóg.

W dobrym ośrodku jeździeckim powinno być wyznaczone miejsce, gdzie konie będą mogły odpocząć na wolnej przestrzeni i popaść się w spokoju. Nie powinno być tak, że każde zwierze ma wyznaczoną przestrzeń tylko dla siebie lub konie są wypuszczane pojedynczo. Konie to zwierzęta stadne, nie można ich izolować od innych osobników – to nie wpływa dobrze na ich psychikę.

W każdej szkółce jeździeckiej powinien znajdować się także lonżownik – okrągły plac, który jest przeznaczony do lonżowania konia. Wyznaczenie takiego miejsca jest istotne ze względów bezpieczeństwa – żaden kursant nie wejdzie przypadkowo w lonżę, a koń nie wyrwie się spłoszony i nie ucieknie, tratując przy okazji kilka osób.

Siodlarnia

Każdy ośrodek jeździecki powinien mieć pomieszczenie, w którym składuje się niezbędny do jazdy sprzęt. Jednak wyposażenie nie może być pozostawione byle jak. Siodła i ogłowia powinny wisieć na oddzielnych wieszakach, szczotki w woreczkach lub skrzynkach, a toczki np. na półce. A propos toczków – dobra szkółka powinna udostępniać kaski kursantom. Oczywiście z czasem adepci mogą zaopatrzyć się w prywatny osprzęt, jednak na samym początku zadbanie o bezpieczeństwo leży w rękach ośrodka.

Instruktorzy

Zacznijmy od tego, że kursy nie powinny być przeprowadzone w grupach większych niż 3-4 osoby. W przeciwnym razie instruktor nie będzie w stanie skupić się na wszystkich w należyty sposób, co może odbić się na umiejętnościach kursanta.

Prowadzący powinien mieć odpowiednie uprawnienia (udokumentowane). Przed podjęciem decyzji warto wybrać się na kurs w charakterze widza. Będziesz w stanie wówczas zwrócić uwagę m.in. na jego podejście do kursantów oraz przekazywaną wiedzę merytoryczną.

0 Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>