Jak wybrać odpowiednią kurtkę narciarską? Zobacz, na co zwrócić uwagę!

Kurtka narciarska to bardzo ważny element stroju każdego narciarza, dlatego należy poświęcić bardzo dużo uwagi na jej odpowiedni wybór. Przy wyprawie na stok zdecydowanie nie sprawdzą się zwykłe kurtki zimowe – nie tylko nie są w stanie utrzymać odpowiedniej ilości ciepła, ale też mogą przepuszczać wilgoć. Wbrew pozorom wybór właściwej kurtki nie jest skomplikowanym procesem, ale wymaga od nas pewnej podstawowej wiedzy na temat odzieży narciarskiej. Podpowiadamy zatem na co zwrócić uwagę przy wyborze damskiej lub męskiej kurtki narciarskiej!

Materiał kurtki narciarskiej lub snowboardowej

Bardzo ważnym kryterium doboru odpowiedniej kurtki na stok jest materiał, z którego została wykonana. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się kurtki, w których wierzchnia warstwa izolacyjna wykonana została z nylonu lub gore-texu – polecają sprzedawcy ze sklepu narciarskiego narty warszawa.pl. Materiały te wykazują właściwości wodoodporne.

Przy zakupie kurtki narciarskiej damskiej lub męskiej warto zwrócić uwagę na produkty typu hard-shell, które posiadają dodatkową warstwę izolacyjną wewnątrz kurtki. Warstwa ta jest wykonana z puchu gęsiego lub tkanin syntetycznych. I tu możemy spotkać się z pierwszym dylematem, bowiem izolacja z puchu jest zdecydowanie lżejsza i bardziej ścisła, ale po zmoczeniu nie wykazuje właściwości termicznych. Natomiast izolacja wykonana z tkanin syntetycznych utrzyma ciepło po zmoczeniu, ale z drugiej strony jest mniej ścisła niż izolacja wykonana z puchu.

Jakie pozostałe cechy powinna posiadać kurtka narciarska?

Wodoodporny materiał to nie jedyne kryterium, według którego powinniśmy dobierać odzież narciarską. Przy wyborze kurtki bardzo duże znaczenie ma również obecność pasa przeciwśnieżnego i kaptura, a także rodzaj zapięć np. na nadgarstkach.

  • Pas przeciwśnieżny to kawałek materiału wewnątrz kurtki, którego zadaniem jest ochrona przed przedostawaniem się śniegu pod odzież. Zabezpiecza on okolice pasa przed śniegiem i jest zapinany na zatrzaski lub rzepy.
  • Zapięcia na nadgarstkach pełnią podobną rolę co pas przeciwśnieżny – uszczelniają okolice nadgarstków i ograniczają ryzyko dostania się śniegu pod kurtkę. Jeśli jednak decydujemy się również na zakup długich rękawic, zapięcia przy kurtce nie będą wtedy konieczne.
  • Bardzo przydatnym elementem kurtki narciarskiej może okazać się kaptur – będzie on stanowił dodatkową warstwę izolacyjną głowy, szczególnie przydatną w trakcie wspinaczki na górę lub jazdy wyciągiem.
  • Przy zakupie kurtki narciarskiej warto również zwrócić uwagę na obecność patki, czyli osłony na zamek błyskawiczny. Ten element ogranicza ryzyko zamrożenia zamka, a tym samym przedostania się wilgoci pod kurtkę.
  • Pamiętajmy, że kurtka powinna być nie tylko ciepła, ale też praktyczna, dlatego warto wybrać taką, która posiada odpowiednie rozmieszczenie, rozmiar oraz rodzaj kieszeni, szczególnie jeśli będzie nam potrzebne specjalne miejsce na sygnalizator lawinowy, mp3, telefon czy inną elektronikę. W takim przypadku kieszenie powinny również posiadać właściwości wodoodporne.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar kurtki?

Przed zakupem kurtki warto udać się do wybranego sklepu z wyposażeniem dla narciarzy i po prostu ją przymierzyć. Po uniesieniu rąk rękawy powinny znajdować się na wysokości nadgarstków, zaś po zapięciu kurtki kołnierz powinien przylegać do szyi – radzą sprzedawcy ze sklepu narty warszawa.pl: narty warszawa.pl. Kolor kurtki należy dostosować przede wszystkim do swoich indywidualnych preferencji, aczkolwiek jeśli kurtka ma nam służyć przez lata, warto wybierać jak najbardziej neutralne odcienie.

0 Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>