Kiedy warto wykonać komputerowe badanie stóp?

Komputerowe badanie stóp to specjalistyczna nowoczesna metoda, dająca dokładny obraz tego, co dzieje się z naszymi stopami. Jest coraz częściej przeprowadzanym badaniem nie tylko w gabinetach ortopedycznych, ale również w specjalnych firmach produkującej wysokiej klasy obuwie lub wkładki ortopedyczne. Co daje komputerowe badanie stóp i kiedy warto się na nie zdecydować?

Niezwykła moc diagnostyczna komputerowego badania stóp

Zaletą komputerowego badania stóp jest to, że przeprowadza się je przy pomocy wyjątkowo dokładnego i wysoce specjalistycznego sprzętu, czyli podobaroskopu. Przy jego pomocy można ocenić nieprawidłowości w budowie stopy oraz jak rozkładają się siły nacisku na poszczególne jej obszary podczas stania czy np. chodzenia. A to pokazuje specjaliście na ile budowa stóp i ich praca podczas stania lub ruchu są fizjologicznie prawidłowe, jak wpływają na to wady postawy, które posiada pacjent i w których miejscach pojawiają się największe przeciążenia. Wynikiem badania jest wyjątkowo dokładna, cyfrowa analiza stóp, dająca obraz między innymi sposobu wysklepienia łuków czy ustawienia pięt. Konkretne odchylenia od normy widoczne są na ekranie komputera w czasie rzeczywistym, co pozwala ortopedzie postawienie wyjątkowo dokładnej diagnozy. 

Komputerowe badanie stóp to bezpieczna i bezbolesna metoda

Wielu pacjentów zastanawiających się nad wykonaniem komputerowej analizy stóp nie wie jak dokładnie przebiega taka wizyta i na czym ona polega. Warto podkreślić, że badanie jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne dla pacjenta, a trwa najczęściej około pół godziny. Pacjent staje bosymi stopami na specjalnej plagt formie z czujnikami, z której automatycznie transformuje się obraz na ekran komputera. Lekarz wydaje proste polecenia pacjentowi, aby zobaczyć zachowanie stopy i siły nacisku występujące zarówno podczas swobodnego stania, jak i chodzenia.

Dzięki komputerowemu badaniu stóp można wykryć wiele nieprawidłowości, które przekładają się na codzienne funkcjonowanie pacjent oraz w dłużejsze prespektywnie także jego samopoczucie. Mając tak dokładne wyniki badania można mu docelowo dobrać najbardziej dopasowaną do jego potrzeb rehabilitację oraz obuwie ortopedyczne ze specjalnymi wkładkami, które znacząco podnoszą komfort chodzenia i zapobiegają powstawaniu dalszych zmian.

Badanie pozwala między innymi określić zaburzenia chodu, wady postawy oraz wszelkiego rodzaju wady i schorzenia stóp, jak np. modzele, odciski, haluksy, ostroga piętowa, halluksy, palce młotkowate, różne odmiany płaskostopia. 

Specjaliści centrum medycznego Ortodentika w Łukowie podkreślają, że badanie zalecane jest właściwie w przypadku każdej grupy pacjentów. Zarówno dzieci, u których warto zdiagnozować różnego rodzaju wady rozwojowe stóp i wady postawy, jak i u sportowców i osób prowadzących aktywny styl życia, u których często diagnozowana jest kontuzja stawu skokowego, napięcie łydek lub ból w kolanach. Z komputerowego badania stóp powinny skorzystać także osoby wykonujące stojącą pracę, seniorzy (narażeni na stopę cukrzycową, deformacje palców, bóle kolan i stawu biodrowego, reumatoidalne zapalenia stawów doprowadzające do deformacji). Powinni z niego skorzystać także wszyscy Ci, u których w przeszłości zdiagnozowano wady postawy lub które zauważyły ostatnio u siebie nasilenie bólów kręgosłupa, kolan czy stóp.

Komputerowe badanie stóp jest szybką i skuteczną metodą pozwalającą na wykonanie szczegółowej diagnostyki schorzeń i deformacji występujących w obrębie stóp. Jest także punktem wyjściowym do zaplanowania najbardziej efektywnego leczenia. Warto z niej skorzystać, tym bardziej, że jest to badanie bezpieczne, bezbolesne i nie jest długotrwałe. 

0 Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>