Laser pikosekundowy: remedium na niechciane tatuaże i nieudany makijaż permanentny

Zastanawiasz się jak usunąć tatuaż, na który zdecydowałeś się w młodości i wydawał Ci się piękny, a dziś szpeci Twoje ciało? A może jesteś ofiarą nieumiejętnie wykonanego makijażu permanentnego? Gdy lasery pikosekundowe wkraczają do akcji, słowo permanentny traci swoje znaczenie!

Laser do usuwania tatuażu

Obecnie do usuwania tatuażu najczęściej stosowane są lasery pikosekundowe, które jak zapewniają eksperci z warszawskiej Kliniki Miracki, należą do najbardziej skutecznych. Ich działanie polega na zastosowaniu niezwykle krótkich impulsów światła. Dzięki temu charakteryzują się zwiększoną efektywnością w zakresie likwidacji trudnych do usunięcia rodzajów tatuażu, w szczególności kolorowego. Oczekiwane rezultaty (całkowita likwidacja tatuażu lub makijażu permanentnego) pojawiają się już po zalecanej serii kilku zabiegów, czego nie mogły obiecać starsze lasery typu Q-Switched. Poza tym lasery pikosekundowe – Discovery Pico czy PicoSure – minimalizują ryzyko powstawania blizn.

Jak się przygotować do zabiegu?

Niektóre zalecenia przed zabiegiem usuwania tatuażu są podobne, jak przed jego wykonaniem. Przede wszystkim skóra nie może być świeżo opalona – i to niezależnie od tego czy opalenizna powstała w naturalny sposób na słońcu czy podczas korzystania z solarium. Inne zalecenia przed laserowym usuwaniem tatuażu to odstawienie leków i ziół fotouczulających, a także unikanie picia alkoholu przez kilka dni przed zabiegiem.

Na czym polega laserowe usuwanie tatuażu?

Lasery pikosekundowe wykorzystują neodymowo-yagowe źródło światła laserowego o podwójnej długości fali. Na przykład Discovery Pico emituje fale o długości 1064 nm i 532 nm, co umożliwia pracę w trybie pikosekundowym. W porównaniu ze starszymi technologiami, wykorzystywanymi do usuwania tatuażu, parametry energii laserów pikosekundowych pozwalają rozbić cząsteczki tuszu na dużo mniejsze elementy. Najprościej można to zobrazować w ten sposób: przestarzałe lasery rozbijają pigment tatuażu na granulki, a nowoczesne lasery pikosekundowe na pył. To bardzo istotna różnica, ponieważ im mniejsza staje się cząsteczka pigmentu, tym lepiej układ limfatyczny radzi sobie z jej usunięciem z organizmu. Zabieg trwa od kilku minut do około godziny.

Etapy zabiegu:

  • lekarz przesuwa głowicą lasera po wybranym obszarze skóry,
  • w trakcie zabiegu skóra chłodzona jest zimnym strumieniem powietrza,
  • pikosekundowa wiązka światła, w kontakcie z niechcianą strukturą (barwnik tatuażu, pigment makijażu permanentnego) zamienia się w energię kinetyczną,
  • powstające podczas zabiegu wysokie ciśnienie w skórze rozbija cząstkę barwnika na mikroskopijne drobinki,
  • od razu po zakończeniu zabiegu można wrócić do wykonywania codziennych czynności.

Czy usuwanie tatuażu boli?

Odczucia bólowe zależą od indywidualnego progu bólowego. Nowoczesne metody usuwania tatuażu z założenia nie są bolesne, więc nie wymagają znieczulenia. Podczas usuwania tatuażu laserem pikosekundowym można jedynie poczuć ciepło o różnym stopniu nasilenia w głębi skóry, gdzie dociera światło laserowe. Jednak urządzenia posiadają specjalny system chłodzący, dzięki czemu te odczucia są zminimalizowane i nie sprawiają bólu. W niektórych przypadkach, na specjalne życzenie pacjenta, który bardzo obawia się bólu, stosowane jest znieczulenie miejscowe.

Lasery pikosekundowe – liczba zabiegów, efekty terapii

Aby pozbyć się tatuażu czy usunąć makijaż permanentny, konieczne jest poddanie się serii zabiegów. Liczba sesji, potrzebnych do uzyskania satysfakcjonujących efektów, zależy od rodzaju tatuażu i mocy użytych do jego wykonania pigmentów. Zwykle zaleca się od 3 do 10 zabiegów. Na efekty nie trzeba długo czekać. Już kilka dni po pierwszym zabiegu, kiedy opuchlizna i zaczerwienienie znikną, można zaobserwować blaknięcie niechcianego tatuażu.

Dowiedz się więcej o metodach usuwania tatuażu laserem: https://klinikamiracki.pl/encyklopedia/usuwanie-tatuazu/

0 Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>