Leczenie rumienia – na czym polega?

Zmiana temperatur, stres, alkohol, silne emocje to wszystko może powodować, że nasze policzki się zaczerwieniają. Zasadniczo nie ma w tym nic szkodliwego, jednak gdy rumień pojawia się coraz częściej, a skóra nie tylko jest zaczerwieniona, ale też staje się szorstka i grudkowata zaczyna to wyglądać nieestetycznie. Na szczęście z problemem można uporać się przy pomocy nowoczesnej medycyny.

Najbardziej skuteczne leczenie rumienia to zabiegi za pomocą lasera.

Czym jest rumień?

Rumień to choroba o podłożu naczyniowym, kiedy to rozszerzone naczynia włosowate mają problem z obkurczaniem się, wtedy tworzą się na skórze czerwone plamy. 

Najczęściej pojawiają się na twarzy: policzkach, nosie i brodzie oraz na szyi i dekolcie.

Powodów pojawiania się rumienia jest kilka. Najczęściej są to: 

  • zmiana temperatur
  • alkohol
  • jedzenie pikantnych lub kwaśnych potraw
  • stres
  • silne emocje
  • promieniowanie UV
  • zanieczyszczenie środowiska
  • czynniki genetyczne
  • choroba taka, jak przeziębienie czy grupa

Rumień mogą wywołać niektóre leki, takie jak: tetracykliny, sulfonamidy, salicylany, leki przeciwdrgawkowe, a także ibuprofen.

Jednym z czynników powodujących rumień jest fotostarzenie, czyli przewlekłe działanie słońca na skórę. 

Specjaliści z kliniki Natura Med z Nowego Sącza  przypominają, że osoby ze skórą naczynkową powinny dodatkowo uważać na ilość wypitej kawy, nadmierny wysiłek oraz wystawianie skóry na skrajne temperatury (mróz lub upał).

Na czym polega laserowe leczenie rumienia?

W gabinetach Akademii Zdrowia i Urody Natura Med w Nowym Sączu leczenie rumienia odbywa się za pomocą lasera diodowego.

Jednak zanim usiądziemy na fotelu, lekarz przeprowadzi wywiad, podczas którego zostanie omówiony dokładny przebieg zabiegu, przewidywane efekty oraz pozwoli on wykluczyć przeciwskazania. Leczenie rumienia laserem nie może się odbyć, gdy są aktywne infekcje skórne, nieustabilizowana cukrzyca, epilepsja, bielactwo, łuszczyca, żółtaczka typu B i C, ciąża i karmienie piersią oraz osoba zgłaszająca się na zabieg przyjmuje leki fotouczulające.

Zabieg leczenia rumienia laserem diodowym polega na termicznym uszkodzeniu nieprawidłowo obkurczających się naczyń krwionośnych. Gdy światło lasera dociera w głąb naczynia, pod wpływem jego ciepła, z tkanki odparowuje woda, następnie ścianki naczynka zapadają się i zostają wchłonięte, po czym zanikają. 

Laser diodowy emituje fale o długości 940 nm, światło tego typu jest bardzo dobrze wchłaniane przez hemoglobinę, a jednocześnie nie istnieje ryzyko powstania przebarwień (melanina nie reaguje z wiązką lasera o takiej długości). 

Do tego laser diodowy jest niezwykle precyzyjny, jego wiązka dociera tylko do tkanek chorobowych, nie uszkadzając zdrowych tkanek otaczających. Laser ten zwany jest wysokoenergetycznym, znaczy to, że jego duża moc wyjściowa powoduje, że wiązka szybciej dociera do głębszych warstw, co skutkuje szybszym i bardziej efektywnym zabiegiem. W takim wypadku komfort pacjenta jest dużo wyższy niż przy zastosowaniu innych laserów. 

Bezpośrednio po zabiegu można wrócić do swoich zajęć, oczywiście należy przestrzegać zaleceń lekarza oraz stawiać się systematycznie na wyznaczone wizyty.

Leczenie rumienia – efekty po zabiegu

Niekiedy już po pierwszym zabiegu widać rezultaty – rumień wyraźnie bladnie i się zmniejsza. Aczkolwiek dla pełnego efektu należy przejść całą serię. Ilość zabiegów jest indywidualna i zależy od wielkości i rozległości zmian.

Oprócz zabiegów w gabinecie medycyny estetycznej takich jak w klinice Natura Med ważna jest codzienna pielęgnacja skóry. Podstawą są kremy z wysokim filtrem SPF 50+, w leczeniu rumienia zaleca się również stosowanie dermokosmetyków dla cery naczynkowej. Skórę, zamiast przecierać wacikiem, warto spryskiwać wodą termalną, sugeruje się też zrezygnowanie na jakiś czas z peelingów i innych zabiegów mogących podrażnić skórę. 

Niewskazane jest korzystanie z sauny i solarium, uprawianie sportu czy podejmowanie innego wysiłku fizycznego. 

Więcej o laserowym leczeniu rumienia dowiecie się na stronie https://www.naturamed.pl 

0 Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>