Leczenie żylaków – dlaczego warto, jaką metodę wybrać?

Z żylakami nóg zmaga się wiele kobiet, nie tylko w średnim i starszym wieku, ale także młodszych. Niestety nie wszystkie z nich decydują się na efektywną walkę ze schorzeniem. Tymczasem leczenie żylaków jest ważne, gdyż chroni przed rozwojem schorzenia i przywraca komfort, a dzięki nowoczesnym metodom może ono być bardzo efektywne i bezbolesne. Dowiedz się dlaczego warto walczyć z żylakami i jak robić to skutecznie. 

Czym są i skąd biorą się żylaki?

Żylakami określa się trwałe poszerzenie, wydłużenie i deformację żył. W zmienionych chorobowo żyłach nieprawidłowo działają zastawki, których zadaniem jest uniemożliwienie cofania się krwi. Wskutek tego krew duża część krwi spływa do żył powierzchownych. Żylaki są objawem tzw. przewlekłej choroby żylnej. Do deformacji łatwiej dochodzi wtedy, gdy naczynia są cienkie i słabe. Jeśli nie jest podejmowane leczenie, schorzenie rozwija się i staje się coraz bardziej uciążliwe. Żylaki uwypuklają się i mogą być widoczne przez skórę. Wraz z żylakami nierzadko pojawia się uczucie ciężkich nóg, a także ból, swędzenie, mrowienie czy skurcze mięśni. Do najczęstszych czynników sprzyjających tworzeniu się żylaków nóg należą praca stojąca, siedzący tryb życia, noszenie odzieży uciskającej nogi, palenie papierosów czy stosowanie diety ubogiej w błonnik. Znaczącą rolę odgrywa też wiek, ryzyko wystąpienia schorzenia wzrasta wraz z nim oraz płeć, gdyż na żylaki znacznie częściej cierpią kobiety. Na wystąpienie żylaków szczególnie narażone są osoby z nadwagą i otyłe, a także kobiety w ciąży. Duże znaczenie dla rozwoju żylaków mają uwarunkowania genetyczne oraz gospodarka hormonalna. Niekiedy powstawaniu żylaków sprzyja inna choroba, np. cukrzyca. 

Dlaczego powinniśmy leczyć żylaki?

Żylaki sprawiają przede wszystkim duży dyskomfort zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Dolegliwości nasilają się po wielogodzinnym staniu lub siedzeniu. Brak zmiany nawyków i podjęcia leczenia, może prowadzić niestety do groźnych powikłań. Nie trzeba dodawać, że żylaki na nogach wyglądają bardzo nieestetycznie. Z tego powodu, wiele kobiet rezygnuje z zakładania spódnic czy sukienek. Specjaliści z Akademii Zdrowia i Urody NaturaMed w Nowym Sączu zapewniają, że wczesne podjęcie leczenia żylaków mikroskleroterapią lub metodą laserową, daje niesamowite efekty.  

Leczenie żylaków – która metoda jest najlepsza?

Dobór metody walki z żylakami warto skonsultować ze specjalistą, ponieważ powinien on być dopasowany do stopnia zaawansowania problemu. Sposobów leczenia żylaków różniących się od siebie m.in. stopniem inwazyjności, czasem leczenia i skutecznością jest kilka. Jeśli zależy nam na szybkim i trwałym pozbyciu się żylaków, idealnym dla sposobem będzie zabieg laserowy. Metoda mikroskleroterapii, świetnie natomiast sprawdzi się w przypadku początkowego stadium schorzenia. 

Jak wygląda laserowe leczenie żylaków?

Światło lasera przenika do hemoglobiny i powoduje zamykanie poszerzonych naczyń. 

Zabieg laserowego leczenia żylaków jest stosunkowo krótki. Cała procedura nie jest bolesna, ani nie powoduje dużego dyskomfortu. Nie musimy się przygotowywać na kilkutygodniową rekonwalescencję, która jest następstwem zabiegu chirurgicznego. 

Mikroskleroterapia

Mikroskleroterapia lub skleroterapia to metoda polegająca na oświetlaniu poszerzonych żył i wprowadzeniu do nich cienkimi igiełkami sklerozantu, czyli specjalnego preparatu, który powoduje obkurczanie naczyń. W krótkim czasie po zabiegu dochodzi do zamknięcia żył i ustąpienia towarzyszących im objawów. Do mikroskleroterapii wykorzystywane są bardzo cienkie igły, które umożliwiają precyzję i czynią zabieg bezbolesnym. 

0 Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>