Leczenie żylaków – skąd problemy z nogami?

Żylaki rozwijają się, gdy małe zastawki wewnątrz żył przestają działać prawidłowo. W zdrowej żyle krew płynnie płynie do serca. Przepływ krwi do tyłu zapobiega szereg małych zastawek, które otwierają się i zamykają, aby umożliwić przepływ krwi. Jeśli zastawki osłabną lub zostaną uszkodzone, krew może płynąć wstecz i gromadzić się w żyle, powodując ostatecznie jej obrzęk i powiększenie (żylaki). Pewne czynniki mogą zwiększyć twoje szanse na rozwój żylaków, na przykład:

 • bycie kobietą
 • występowanie schorzenia w rodzinie 
 • bycie starszym
 • posiadanie nadwagi
 • wykonywanie pracy wymagającej długich okresów stania
 • bycie w ciąży

Leczenie żylaków – jak to robić skutecznie? 

Jeśli dana osoba ma żylaki, może wypróbować następujące domowe sposoby, aby złagodzić stan i złagodzić objawy:

 • Ćwiczenia

Regularne ćwiczenia sprzyjają lepszemu krążeniu krwi w nogach, co pomaga przepychać krew zebraną w żyłach. Ćwiczenia pomagają również obniżyć ciśnienie krwi, które jest kolejnym czynnikiem przyczyniającym się do żylaków.

 • Pończochy uciskowe

Pończochy uciskowe są dostępne w większości aptek i mogą pomóc poprzez wywieranie nacisku na nogi. Pomaga to mięśniom i żyłom w przemieszczaniu krwi w kierunku serca.

 • Zmiany w diecie 

Słone lub bogate w sód pokarmy mogą powodować zatrzymywanie wody w organizmie, więc ograniczenie słonego pokarmu może zminimalizować zatrzymywanie wody. Pokarmy bogate w potas mogą pomóc zmniejszyć retencję wody.

Pokarmy bogate w potas obejmują:

 1. migdały i orzechy pistacjowe
 2. soczewica i biała fasola
 3. ziemniaki
 4. warzywa liściaste
 5. niektóre ryby, takie jak łosoś i tuńczyk

Pokarmy zawierające błonnik pomagają w utrzymaniu jelit w ruchu i zapobiegają zaparciom. Może to być ważne, ponieważ naprężenie może pogorszyć lub pogorszyć uszkodzone zastawki.

Leczenie żylaków u profesjonalistów 

Jeśli domowe sposoby zawodzą warto skorzystać z leczenia żylaków u profesjonalistów. W Klinice NaturaMed w Nowym Sączu stosowane są profesjonalne metody leczenia żylaków. W połączeniu z domowymi sposobami mogą dać niesamowite efekty. 

Metody leczenia żylaków: 

 • laser naczyniowo-diodowy
 • platforma IPL. 
 • zabiegi mikroskleroterapii oraz kompressoterapii.

Opis metod leczenia 

Laser naczyniowo-diodowy – Światło lasera o długości fali 940 nm jest jednym z najlepiej pochłanialnych przez hemoglobinę zawartą we krwi. Jednocześnie niskie pochłanianie przez melaninę ogranicza możliwość powstawania przebarwień. Idealnie nadaje się do zamykania trwale rozszerzonych naczyń włosowatych splotu podbrodawkowego skóry, które uwidaczniają się przez naskórek w postaci czerwonych lub niebieskich niteczek oraz siatek naczyń. W skrajnych przypadkach mogą one ściśle przylegać do siebie tak, że dają obraz jednorodnego zaczerwienienia.

Platforma IPL – Jednym z najbardziej popularnych urządzeń do terapii z wykorzystaniem światła jest IPL. Skrót ten pochodzi od słów Intense Pulsed Light, czyli intensywnie pulsujące światło. Nie jest to laser, choć potocznie nazywany jest Laserem IPL. Innowacyjność rozwiązania systemu IPL polega na emitowaniu szerokiego spektrum fal świetlnych o różnej długości, w przeciwieństwie do tradycyjnych laserów wytwarzających skupioną wiązkę światła.

Zabieg mikroskleroterapii – Mikroskleroterapia jest metodą, w której lekarz z użyciem niezwykle małych igiełek wstrzykuje płyn, tzw. sklerozant bezpośrednio do przepełnionych żyłek. Płyn ten powoduje takie zmiany w wewnętrznej warstwie żyłki (śródbłonek), że ścianka ta zapada się całkowicie. Z czasem żyłka zostaje rozpuszczona i wchłonięta przez własny organizm i nie ma po niej śladu. 

Zabieg  kompressoterapii – Ucisk stopniowany, czyli inaczej kompresjoterapia lub kompresoterapia, polega na zmniejszającym się od stopy do pachwiny uciskaniu kończyny dolnej. 

Chcesz rozpocząć leczenie żylaków? Zajrzyj na stronę Kliniki NaturaMed i umów się na wizytę ze specjalistą. Otrzymasz kompleksową poradę i pomoc. 

0 Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>