Medycyna dziecięca: jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka?

Małe dziecko jest narażone na działanie szeregu zróżnicowanych czynników zewnętrznych, które zagrażają jego zdrowiu. Ponadto pierwsze tygodnie i miesiące życia dziecka są dla rodziców bardzo stresujące, gdyż wciąż zastanawiają się, czy malec prawidłowo się rozwija i czy nie dolega mu nic poważnego. Pragnąc otoczyć dziecko możliwie najlepszą opieką, poszukujemy wsparcia u lekarza pierwszego kontaktu oraz u specjalistów. Jak prawidłowo zadbać o rozwój maluszka? Kiedy należy udać się z nim do lekarza?

Opieka lekarska w pierwszych tygodniach życia

Pierwsze badania lekarskie dziecko przechodzi tuż po narodzinach. Oceniany jest wówczas jego ogólny stan zdrowia, noworodek jest też ważony i mierzony. Medycyna dziecięca to szczególny dział medycyny: http://medintel.com.pl/oferta/. Fizjologia i anatomia noworodka znacznie różnią się od tych u dorosłego człowieka, dlatego noworodkami zajmuje się neonatolog, który bada zarówno zdrowe, jak i chore dzieci. Jeśli jednak maluszek urodził się jako wcześniak albo istnieje podejrzenie występowania u niego wad rozwojowych, dłużej pozostanie pod opieką specjalisty. Jeśli dziecko jest zdrowe, a jego rozwój oceniono w szpitalu jako prawidłowy, pediatra powinien obejrzeć maluszka na pierwszej wizycie kontrolnej – około 4 tygodnia jego życia. Maleństwo powinni obejrzeć również inni lekarze specjaliści, m.in. ortopeda, który wykona badania specjalistyczne (USG bioderek), które pozwolą wykluczyć bądź potwierdzić ewentualną dysplazję stawu biodrowego. W razie konieczności dziecko zostanie skierowane do rehabilitanta. Lekarzem, którego młodzi rodzice również dość często odwiedzają z noworodkiem, jest laryngolog, który sprawdza słuch malca.

Podstawą jest dobra przychodnia dziecięca

Dla większości rodziców medycyna dziecięca to pojęcie, które kojarzy się z wizytami kontrolnymi u pediatry i obowiązkowymi szczepieniami. Czasem jednak potrzebna jest specjalistyczna pomoc medyczna. Warto wybrać placówkę, w której nie tylko przyjmuje cieszący się dobrą opinią lekarz pediatra, ale też funkcjonują poradnie specjalistyczne. Dzięki temu, korzystając z jednej przychodni, możemy w razie potrzeby skorzystać z pomocy psychologa dziecięcego, dietetyka czy alergologa. Przychodnia, której powierzymy opiekę zdrowotną nad naszym dzieckiem, powinna być zlokalizowana w dogodnym dla nas miejscu, to znaczy znajdować się stosunkowo blisko naszego miejsca zamieszkania. Przemierzanie połowy miasta z dzieckiem, które ma gorączkę, nie jest dobrym pomysłem.

Zdrowie maluszka – nie tylko opieka lekarska

Nie zapominajmy, że na ogólny stan zdrowia dziecka wpływ ma nie tylko szeroko pojmowana medycyna dziecięca, czyli opieka lekarska nad maluszkiem. Także rodzice mogą – a nawet muszą – zadbać o zdrowy rozwój swojej pociechy oraz wzmocnić jej odporność. Pamiętajmy o podawaniu dziecku odpowiedniej dawki witaminy D (zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym), dbajmy o zdrową dietę własną (gdy karmimy piersią) lub dziecka (jeśli przyjmuje już posiłki stałe), uwzględniając zalecaną dawkę warzyw i owoców, a także nie rezygnujmy z codziennych spacerów, nawet jeśli pogoda do nich nie zachęca. Wszystko to ma wpływ na zdrowie naszego dziecka! Im lepiej będziemy przestrzegać powyższych zaleceń, tym rzadziej będziemy musieli z maluszkiem odwiedzać przychodnię lekarską. Z drugiej strony, jeśli zauważymy w zachowaniu naszego dziecka coś niepokojącego, nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty – im wcześniej zostanie postawiona diagnoza i wdrożone leczenie, tym większa szansa, że wszelkie nieprawidłowości uda się pokonać.

Poszukujesz opieki zdrowotnej dla swojego dziecka? Zajrzyj na stronę internetową Centrum Medycyny Dziecięcej Medintel. Placówka mieści się w Warszawie.

0 Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>