Ortopedia dziecięca – specjaliści w trosce o zdrowie Twojego dziecka

Ortopedia dziecięca to jeden z działów medycyny, który zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką narządu ruchu u dzieci od ich najmłodszych lat życia. To również dbanie o zdrowie dziecka, przeprowadzenia zalecanych badań profilaktycznych, zwłaszcza tych z zakresu ortopedii. Tylko wczesne wykrycie wad lub choroby daje możliwość przyspieszenia procesu leczenia i zwiększa szanse dziecka na powrót do pełnej sprawności. 

To właśnie lekarz specjalizujący się w ortopedii diagnozuje nieprawidłowości, wady nabyte i wrodzone narządu ruchu u dzieci. Tylko kompleksowe badania dzieci pod kątem prawidłowego działania układu mięśniowo-szkieletowego wykonane przez specjalistę z zakresu ortopedii potrafią uniknąć lub wykryć i leczyć pojawiające się patologie związane z działaniem narządu ruchu. 

Czym dokładnie zajmuje się lekarz ortopeda?

W klinice Ortodentika w Łukowie, nasi specjaliści z zakresu ortopedii dziecięcej zajmują się  między innymi: 

 • wykrywaniem wad wrodzonych (przeprowadzanie badań profilaktycznych) i nabytych u noworodków i starszych dzieci,
 • planowanie leczenia i rehabilitacji zaistniałych nieprawidłowości z zakresu funkcjonowania narządu ruchu, do których doszło nagle w wyniku wypadku lub, które pojawiły się w wyniku procesu chorobowego
 • przeprowadzaniem badań profilaktycznych z ocena postawy
 • przeprowadzaniem zabiegów operacyjnych we współpracy z innymi specjalistami
 • edukacją rodziców i dzieci w zakresie zapobiegania nieprawidłowościom rozwojowym układu ruchu ( w zakresie prawidłowej postawy ciała, noszenia właściwego obuwia).

W jakich sytuacjach należy udać się do lekarza ortopedy dziecięcego?

Do lekarza ortopedy dziecięcego należy udać się na wizytę, jeżeli zauważymy, że u dziecka: 

 • wykryto wady rozwojowe z zakresu narządu ruchu u dziecka 
 • w celu wykonania badania profilaktycznego, według zaleceń pediatry (obowiązkowo między 6. a 8. tyg. życia, około 8. miesiąca życia, w fazie raczkowania oraz między 12. a 16. miesiącem życia, gdy dziecko zaczyna już chodzić)
 • gdy doszło do urazu narządu ruchu (złamanie, zwichnięcie, skręcenie)
 • gdy istnieje podejrzenie skrzywienia kręgosłupa lub płaskostopia u dziecka
 • gdy istnieje podejrzenie nieprawidłowego rozwoju narządu ruchu u dziecka

Ortopedzi dziecięcy wyróżniają dwa etapy, w których wzmożone jest ryzyko nieprawidłowego rozwoju kręgosłupa. Należą do nich:

 • wiek wczesnoszkolny. To czas w którym dzieci zmieniają swoje przyzwyczajenia. Wady postawy mogą być skutkiem niedostosowania biurka do potrzeb dziecka czy zbyt ciężkiego tornistra. Mogą wystąpić trudności z przybieraniem postawy ogólnej.
 • wczesna nastoletniość. To czas w którym problemy spowodowane są dużym skokiem wzrostu skutkującym zmianami w położeniu środka ciężkości i w proporcjach ciała.

Jak alarmują specjaliści Zakładu Ochrony i Promocji Zdrowia Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka, aż 90 proc. dzieci w Polsce ma wadę postawy. Zwłaszcza dotyczy to kolan, bioder i kręgosłupa.

Dlatego tak ważna jest profilaktyka i dbanie o stan zdrowia dziecka na każdym etapie jego życia. Lekarze ortopedzi zalecają wykonywanie odpowiednich badań, przeprowadzania bilansu zdrowia w zalecanych przez pediatrów okresach. Eksperci z kliniki Ortodentika podkreślają, że w przypadku dzieci znaczącą rolę ma czas. Tylko wczesne wykrycie wad czy schorzenia daje szansę na przyspieszenie procesu leczenia, jak również zwiększa szansę na powrót dziecka do pełni zdrowia. 

Jak często należy odwiedzać lekarza ortopedę dziecięcego?

Obowiązkowe wizyty u ortopedy dziecięcego dotyczą dzieci pomiędzy 6. a 8. tygodniem życia, następnie ok. 8 miesiąca życia oraz 12. a 16. miesiącem – gdy dziecko już chodzi. Natomiast w dalszych latach życia dziecka, lekarza ortopedę dziecięcego należy odwiedzić w razie urazu lub cyklicznie: częściej w ramach monitorowania przebiegu leczenia i rehabilitacji pourazowej, lub po zabiegowej oraz rzadziej podczas wizyt kontrolnych niezwiązanych z urazem, lub leczeniem operacyjnym.

Więcej o klinice Ortodentika w Łukowie: https://www.ortodentika.pl/przychodnia/

0 Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>