Przeszczep włosów – kiedy warto się na niego zdecydować?

Przeszczep włosów to zabieg, którego popularność w ostatnim czasie rośnie, a to za sprawą pojawienia się bardzo skutecznych, nowoczesnych i mało inwazyjnych metod transplantacji. Przeszczep włosów nie wiąże się już z wycinaniem fragmentu skóry i powstawaniem widocznych blizn. Jego efekty są naturalne i trwałe. Wszystko to sprawia, że na zabieg decydują się nie tylko mężczyźni, lecz także kobiety.

Przeszczep włosów – dla kogo?

Przeszczep włosów to obecnie najskuteczniejsza metoda leczenia łysienia, z której korzystają zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Stosuje się ją w przypadku:

  • łysienia androgenowego – wywołanego zaburzeniami gospodarki hormonalnej (u kobiet) lub wynikające z uwarunkowań genetycznych (u mężczyzn);
  • łysienia pourazowego, np. po wypadku, poparzeniu lub napromieniowaniu – wszczepienie włosów w miejsca blizn;
  • łysienia spowodowanego stanami zapalnymi skóry, ale wyłącznie po wyleczeniu stanu zapalnego.

W niektórych przypadkach przeszczep włosów nie jest wskazany. Jednym z najistotniejszych przeciwwskazań są zaburzenia krzepliwości krwi, a także skłonności do powstawania bliznowców. Implantów włosów nie poleca się też kobietom cierpiącym na zaburzenia hormonalne. Przeciwwskazaniem jest również łysienie plackowate, ponieważ to schorzenie o podłożu autoimmunologicznym i nieznanej etiologii, więc przeszczep włosów może okazać się po prostu nieskuteczny – organizm może odrzucić wszczepione włosy.

Przebieg zabiegu transplantacji włosów

Najpopularniejszą i najnowocześniejszą metodą przeszczepu włosów jest zabieg Smart Graft, oferowany m.in. w Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy i Częstochowie. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, w sali operacyjnej, przez wykwalifikowany zespół chirurgów. Czas trwania całej procedury zależy od ilości przeszczepionych włosów i waha się od 4 do 6 godzin. Wydaje się, że to długo, ale w porównaniu do starszych metod Smart Graft, trwa nawet o 50% krócej.

Każdy etap zabiegu odbywa się przy użyciu nowoczesnego urządzenia i pod kontrolą doświadczonych specjalistów. Pierwsza część to pobieranie mikroprzeszczepów (tzw. graftów) z miejsc, w których włoscy rosną prawidłowo – najczęściej znajdujących się na potylicy, ale mogą być to również inne miejsca na ciele. Następnie grafty wędrują do sterylnych komór, w których są przechowywane w odpowiednich warunkach – w wysokiej wilgotności i niskiej temperaturze (6-8°C). Druga część zabiegu to przygotowanie graftów do implantacji oraz ich wszczepienie w obszary objęte procesem łysienia. Podczas jednego zabiegu lekarz wszczepia od 750 do 2000 cebulek włosowych.

Zalety przeszczepu włosów metodą Smart Graft:

  • wysoka skuteczność – przeżywalność przeszczepionych włosów sięga 98%,
  • minimalna inwazyjność – zabieg nie wymaga okresu rekonwalescencji oraz nie pozostawia widocznych blizn,
  • trwałe rezultaty,
  • bezpieczeństwo,
  • naturalne efekty,
  • większa pewność siebie.

Czy przeszczep włosów jest skuteczny?

Na efekty przeszczepu włosów trzeba trochę poczekać. W pierwszych dniach skóra na głowie jest podrażniona, a w miejscach wkłuć występują małe strupki. Po około 7-14 dniach włosy z przeszczepionych mieszków włosowych wypadają, ale nie ma powodów do obaw – to naturalne zjawisko, będące efektem procesów regeneracyjnych. Po 2-3 miesiącach w tych miejscach zaczynają wyrastać nowe, zdrowe i mocne włosy. Na ostateczny efekt, którym jest gęsta i naturalnie wyglądająca fryzura, trzeba poczekać do około 12-16 miesięcy od zabiegu. Więcej na temat przeszczepu włosów metodą Smart Graft przeczytasz na stronie: https://bienkowscyclinic.pl/zabiegi/smart-graft-przeszczep-wlosow/

0 Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>