Rehabilitacja po porodzie. Jak poradzić sobie z problemami natury intymnej?

Bardzo często słyszy się, że największy problem dla kobiet po urodzeniu dziecka stanowi powrót do sylwetki sprzed porodu. Tymczasem okazuje się, że są dużo poważniejsze problemy doskwierające kobietom po porodzie, o których mówi się bardzo mało. Należy do nich m. in. rozluźnienie tkanek pochwy, nietrzymanie moczu czy blizny i zrosty, które stanowią nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim mogą wywoływać spory dyskomfort podczas odbywania stosunku seksualnego. Prawda jest jednak taka, że dzięki nowoczesnym rozwiązaniom z zakresu ginekologii estetycznej, możemy im zapobiec w szybki i bezbolesny sposób.

Dlaczego pochwa rozluźnia się po porodzie?

Poród siłami natury to prawdziwe wyzwanie dla kobiety i jej miejsc intymnych. Pochwa jest zbudowana z bardzo rozciągliwych mięśni, jednak w wyniku porodu tracą one na sprężystości. To właśnie dzięki tej rozciągliwości mięśni pochwy może wydostać się przez nią kilkukilogramowe dziecko. Co prawda, pochwa obkurcza się samoistnie natychmiast po urodzeniu dziecka, ale niestety nie do takich samych rozmiarów, jak przed porodem. Ten proces wymaga czasu, jednak prawda jest taka, że nie w każdym przypadku czas jest w stanie zmienić tak dużo, by mięśnie pochwy mogły powrócić do poprzedniej kondycji.

Ile powinna trwać rehabilitacja po porodzie?

To, jak szybko kobieta dojdzie do siebie po porodzie, zależy od kilku różnych czynników. Wpływ mają na to jej predyspozycje genetyczne, a także indywidualne warunki fizjologiczne. Bardzo duże znaczenie ma to, jakiej wielkości było dziecko, które przeszło przez kanał rodny i jak długo trwał sam poród. Duże szkody w narządach rodnych kobiety może wywołać przyspieszona akcja porodowa czy konieczność użycia kleszczy przy porodzie. Ciężki i wielogodzinny poród powoduje, że uszkodzenia pochwy trudniej się goją i wymagają dłuższej rehabilitacji. Mniej więcej po 6 tygodniach od połogu sytuacja powinna się unormować. Nie oznacza to jednak wcale, że pochwa w tym czasie wróci do rozmiarów sprzed porodu. Bardzo często zmiany wywołane przez poród są tak duże, że pomóc mogą już tylko specjalistyczne zabiegi ginekologiczne.

Laser alternatywą dla operacji  

Jeszcze do niedawna jedynym rozwiązaniem problemu zbyt luźnej pochwy po porodzie było przeprowadzenie skomplikowanej operacji metodą chirurgiczną. Dziś natomiast obkurczenie rozluźnionej pochwy możemy wykonać w bezinwazyjny i praktycznie bezbolesny sposób przy pomocy Lasera MonaLisa Touch – poleca dr Krzysztof Rzepka z Kliniki Ginekologii i Ginekologii Estetycznej w Sulechowie. Działanie wiązki światła wydobywającej się z urządzenia laserowego pomoże nie tylko zmniejszyć rozmiar pochwy, ale też poprawić jej nawilżenie oraz odzyskać pożądaną elastyczność mięśni.

Jak działa laser MonaLisa Touch?

Energia pochodząca z lasera ogrzewa błonę śluzową pochwy, a także znajdujący się w niej kolagen. Pod wpływem działania wysokiej temperatury (o natężeniu bezpiecznym dla pacjentki), tkanki kolagenu ulegają obkurczeniu, zaś organizm zostaje pobudzony do produkcji nowych włókien kolagenowych. Dzięki temu pochwa staje się nie tylko elastyczniejsza, ale też ciaśniejsza. Efekty zabiegu nie są natychmiastowe – potrzeba bowiem około miesiąca, by mięśnie powróciły do kondycji sprzed porodu. Jednak po upływie tego czasu różnica jest wyraźnie odczuwalna. Trzeba też zaznaczyć, że zabieg przy użyciu lasera MonaLisa Touch skutecznie radzi sobie z problemem nietrzymania moczu, z którym bardzo często zmagają się kobiety po porodzie.

0 Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>