Rola Zespołu Policystycznych Jajników w problemie niepłodności

Niepłodność warunkuje wiele czynników, chorób, a nawet genów. Jedną z przyczyn jest PCOS, czyli zespół policystycznych jajników. Dzięki specjalistom z Kliniki Galena dowiesz się więcej na temat tego problemu i poznasz podstawowe działania zachowawcze, ale i nie tylko w leczeniu niepłodności.

Wpływ PCOS na bezpłodność

PCOS, czyli zespół policystycznych jajników, to jedna z najczęstszych przyczyn, a szczególnie przyczyn endokrynologicznych, wywołująca niepłodność. Ma ona bezpośrednią łączność z zaburzeniami owulacji, ponieważ nieprawidłowość cyklu miesiączkowego może być skutkiem właśnie zespołu policystycznych jajników. Badania ukazują, że zespół policystycznych jajników, jako przyczyna niepłodności, dotyczy co trzeciej kobiety, borykającej się z problemem zaburzenia owulacji. PCOS najłatwiej jest rozpoznać poprzez:

  • owłosienie miejsc typowych dla płci męskiej
  • trądzik
  • brak miesiączek lub ich nieregularność
  • nadmierne owłosienie
  • podwyższony poziom androgenów, czyli męskich hormonów
  • powiększone jajniki wraz z drobnymi pęcherzykami jajnikowymi, które zwane są właśnie policystycznymi jajnikami

Diagnozowanie PCOS

Pomimo licznych kryteriów, definiujących zespół policystycznych jajników, wymienionych wyżej, istnieje kilka innych wyznaczników, na podstawie których ostatecznie stwierdza się obecność PCOS. Przede wszystkim jednak należy udać się do lekarza specjalisty, który po pierwsze przeprowadzi indywidualny i bardzo dokładny wywiad odnośnie cyklu miesiączkowego. Ważne jest czy owulacja jest nieregularna, bardzo długa, a może kobieta od dłuższego czasu nie miesiączkuje. Następnie wykonuje się badanie ginekologiczne, USG oraz badanie poziomu hormonów tarczycy, przysadkowych oraz prolaktyny. Wskazane jest przeprowadzenie badania jajników poprzez ultrasonografię, ukazujące obecność lub brak pęcherzyków na jajnikach. Dokładniejszy obraz jajników jest możliwy dzięki rezonansowi i tomografii komputerowej – badania te potwierdzają lub negują guz przysadki.

Rola zespołu policystycznych jajników w bezpłodności

Jednym z wielu objawów charakteryzujących PCOS są powiększone jajniki, które posiadają dużą ilość drobnych pęcherzyków jajnikowych. Z łatwością można je dostrzec podczas badania USG. Zmiany hormonalne, opisane wyżej (jako kryteria definiowania PCOS) uniemożliwiają wzrost i rozwój pęcherzyków jajnikowych. Brak zapewnienia prawidłowego dojrzewania sprawia, że tworzą się na jajnikach małe torbielki. Przez to, komórka jajowa nie może się uwolnić, co wpływa właśnie na bezowulacyjność cyklu i tym samym niepłodność.

Specjaliści Kliniki Galena zastrzegają i zalecają pamiętać, że posiadanie przez kobietę zespołu policystycznych jajników wcale nie jest równoznaczne z tym, że jest ona bezpłodna. Dzieje się tak, ponieważ PCOS nie zakłada tylko i wyłącznie braku miesiączki, ale również jej nieregularność. Istnieje zatem szansa, że kobieta będzie miała owulację raz na jakiś czas i wówczas zajście w ciążę będzie jak najbardziej prawdopodobne.

PCOS pod kontrolą specjalisty

Momentem, który powinien być ostrzeżeniem i jednocześnie podjęciem decyzji o rozważaniu niepłodności jest rok czasu bez miesiączki. Wówczas należy udać się do lekarza, który najprawdopodobniej zaleci specjalne leki, mające na celu pobudzić jajniki do owulacji. Terapia ta jest dość skuteczna, ponieważ pozytywnie reaguje na nią aż 80% cierpiących na PCOS. Po takim farmakologicznym wywołaniu jajeczkowanie kobieta jest w stanie naturalnie zajść w ciążę. Niektóre są jednak odporne na pozytywne działanie przepisanych leków. Wtedy kuracja, wykorzystująca cytrynian klomifenu, nie może przekraczać 6 miesięcy. Jeżeli po upływie pół roku, kobieta nadal nie będzie mogła zajść  w ciążę lekarz powinien zaproponować podanie hormonów przysadkowych – gonadotropiny. W następnej kolejności (jeżeli kuracja hormonalna nie pomoże) należy rozważyć inne działania.

0 Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>