Skuteczne sposoby na przebarwienia posłoneczne

Przebarwienia posłoneczne to zazwyczaj brązowe lub szare plamy o nieregularnym kształcie i różnych rozmiarach. Mają tendencję do pojawiania się na częściach ciała, które są najczęściej wystawione na słońce, takich jak twarz, ręce, ramiona i klatka piersiowa. Zwykle towarzyszą im inne oznaki uszkodzenia skóry przez ekspozycję na promieniowanie słoneczne, czyli zmarszczki czy przesuszona skóra. Chociaż plamy posłoneczne pojawiają się głównie u osób starszych po latach ekspozycji na słońce, coraz częściej obserwuje się je u młodych osób. Dowiedz się, jak się ich skutecznie pozbyć!

Przebarwienia posłoneczne – przyczyny powstawania

Najczęstszą przyczyną powstawania przebarwień posłonecznych jest nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV. Powoduje ono, że skóra zwiększa produkcję melaniny, pigmentu występującego we włosach, skórze i oczach, przez co niektóre obszary skóry stają się ciemniejsze niż otaczające obszary. Należy pamiętać, że prawdziwym celem melaniny jest pochłanianie promieniowania UV i ochrona nowych komórek w głębszych warstwach skóry, a nie tworzenie „atrakcyjnej” opalenizny. Należy pamiętać też, że jasna barwa skóry jest bardziej podatna na plamy słoneczne niż ciemniejsze odcienie skóry. Zdarza się, że przebarwienia posłoneczne pojawiają się podczas ciąży, w czasie menopauzy, podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej, przechodzenia terapii hormonalnej, przy problemach z nadczynnością tarczycy lub chorobami wątroby, niedoczynnością nadnerczy, ale także podczas przyjmowania leków, które mogą znacznie uczulać przy ekspozycji na światło słoneczne.

Czy przebarwienia posłoneczne są niebezpieczne?

Poza naturalną kwestią estetyczną, przebarwienia posłoneczne są względnie nieszkodliwe, chociaż takie uszkodzenia skóry mogą przyczyniać się do zwiększenia ryzyka zachorowania na raka skóry.

Sposoby na przebarwienia na twarzy

Jeśli dopiero dostrzegłaś pojawiające się przebarwienia na skórze, wypróbuj nasze domowe sposoby na ich usunięcie. Oto kilka sprawdzonych metod, które mogą okazać się skuteczne dla części z nas.

Krem na przebarwienia

Najmniej inwazyjne jest zastosowanie kremu wybielającego na przebarwienia, znajdziesz go na ekobieca.pl. Tego rodzaju kremy zazwyczaj skutecznie (nawet do 80%) redukują ilość i wielkość przebarwień, nadając jednocześnie skórze ładny i zdrowy wyglądu.

Cytryna na przebarwienia

Cytryna jest jednym z najbardziej znanych i skutecznych wybielaczy skóry.  Zawarty w niej kwas cytrynowy ma właściwości usuwania przebarwień. Ponadto zawarte w owocu flawonoidy i fitohormony, a także antyoksydanty są sprzymierzeńcem w walce o piękną, zdrowo wyglądającą cerę. Aby skorzystać z jej właściwości, wystarczy wycisnąć sok z połowy cytryny i nałożyć bezpośrednio na przebarwienia na skórze. Zabieg ten najlepiej stosować przed położeniem się spać w godzinach wieczornych, ponieważ w ten sposób unikniemy ekspozycji na słońce, co jedynie może pogorszyć widoczność plam.

Peeling na przebarwienia na twarzy

Innym sposobem walki z plamami posłonecznymi są peelingi chemiczne. Peeling na przebarwienia stosuje się zazwyczaj tylko w przypadku niewielkich i płytkich zmian. Peelingi zawierają substancje złuszczające. Co więcej, złuszczanie skóry za pomocą substancji chemicznych o odpowiednio dobranym stężeniu działa również na inne problemy skórne, takie jak drobne zmarszczki, blizny, zwłaszcza blizny po trądziku czy rozstępy. Takiemu zabiegowi warto poddać się w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym, jednak jeśli wolisz spróbować tego sposobu na przebarwienia w domu, wybierz produkt o niższym, bezpieczniejszym stężeniu, jak np. Mandelic Peel od ekobieca.pl – połączenie najskuteczniejszych kwasów na przebarwienia, czyli migdałowego i kojowego.

Przede wszystkim, poza przedstawionymi metodami, pamiętaj, aby chronić swoją skórę przed słońcem i uszkodzeniami promieniami UV stosując kremy z filtrami i rezygnując z korzystania z solarium. Ograniczając ekspozycję na promieniowanie UV, ustrzeżesz się przed pojawianiem się kolejnych przebarwień na skórze.

0 Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>