Stały aparat ortodontyczny – zdecyduj się, a nie będziesz żałować!

Założenie stałego aparatu ortodontycznego wymaga przede wszystkim naszej decyzji. Wokół tej metody korekty urody narosło wiele mitów, jednak to naprawdę skuteczne i trwałe rozwiązanie. Specjaliści ze Smile Design Clinic w Warszawie podkreślają, że obecnie stały aparat ortodontyczny jest najbardziej polecanym rozwiązaniem dla osób dorosłych, które z różnych powodów chcą skorygować zęby stałe. Warto wiedzieć, że ból, który niekiedy pojawia się po założeniu aparatu lub wizycie kontrolnej, da się łagodzić i nie warto rezygnować z założenia aparatu z obawy przed nim.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Aparaty ortodontyczne stosowane są w dwóch wariantach. Pierwszym z nich jest aparat ruchomy, który stosuje się w przypadku zębów mlecznych lub mlecznych i stałych, a więc u dzieci, drugim aparat stały, który wykorzystuje się w korekcie zębów osób dorosłych. W tym ostatnim przypadku narosło wiele obaw wśród dorosłych pacjentów, gdyż dyskomfort wynikający z czasowych utrudnień związanych z założeniem aparatu i odpowiednią higieną zębów wymaga naszej dyscypliny. Rzeczywiście to pewne wyzwanie, ale warto je podjąć, bo efekty są niezwykle satysfakcjonujące.

Zęby dorosłego człowieka

Dorosły człowiek ma około 32 zębów. Liczbę tę przyjmuje się za stałą, jednak zdarzają się indywidualne różnice wynikające z budowy szczęki i sposobu ułożenia zębów. Szczęka to dwa łuki zębowe, górny i dolny. Ich krzywizny nie są jednakowe. Górny łuk ma kształt elipsy (zęby górne są lekko odchylone do przodu), a łuk dolny przybiera formę paraboli (zęby dolne odchylają się ku tyłowi). Nieodpowiednie ułożenie widoczne jest już w dzieciństwie i warto wtedy zareagować, udając się na wizytę stomatologiczną z dzieckiem.

Założenie stałego aparatu ortodontycznego – plusy i minusy

Celem założenia aparatu ortodontycznego jest uzyskanie prostego zgryzu i pięknego uśmiechu. Niekiedy proces takiej korekty trwa kilka lat, warto jednak podjąć ten wysiłek, bo efekty są satysfakcjonujące, jak zgodnie zapewniają lekarze stomatolodzy ze Smile Design Clinic, którzy korektom zębów osób dorosłych poświęcają coraz większą uwagę wraz z rosnącym zainteresowaniem stomatologią estetyczną w Polsce. Koszty założenia aparatu ortodontycznego są zróżnicowane i zależą od szeregu indywidualnych czynników, dlatego należy zwrócić się do stomatologa z pytaniami o rozwiązania adekwatne do naszych potrzeb korekcyjnych. Założenie stałego aparatu ortodontycznego wiąże się również ze wzmożoną higieną jamy ustnej, dlatego trzeba podjąć tę decyzję świadomie i w najbardziej odpowiednim momencie naszego życia. Niektóre resztki pożywienia są szczególnie problematyczne w przypadku noszenia aparatu, co oznacza konieczność świadomego budowania diety i mycia zębów po każdym posiłku.

Ruchomość zębów w aparacie ortodontycznym

W trakcie wizyty stomatologicznej dentysta poinformuje nas o wszystkich czynnikach mających wpływ na powodzenie procedury założenia i noszenia aparatu. Podczas korekty zgryzu zęby będą się przemieszczać, co może powodować ból. Należy być na ten fakt przygotowanym.

Ból jest naturalny

Założenie aparatu ortodontycznego i wizyty kontrolne będą wiązać się z bólem, to naturalne zjawisko obecne podczas korekty naszego uzębienia. Bezpośrednio po założeniu aparatu pojawi się ból w czasie jedzenia posiłku. Konieczny jest wtedy taki dobór składników diety, aby zminimalizować konieczność gryzienie pokarmów. Drugim czynnikiem powodującym ból może być podrażnienie śluzówki.

Aparat ortodontyczny – warto czy nie warto?

Z relacji osób, które przeszły przez korektę stomatologiczną przy użyciu stałego aparatu ortodontycznego, jednoznacznie wynika, że warto go założyć, mimo niedogodności podczas terapii dentystycznej. Efekty zdrowotne i wizualne są niekwestionowane i niemożliwe do uzyskania innymi metodami. Na pewno więc warto się zdecydować na stały aparat ortodontyczny.

0 Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>