Tradycyjne leczenie tyłozgryzu

Tyłozgryz to specyficzna wada zgryzu, która polega na dotylnym przesunięciu dolnego łuku zębowego względem górnego. Tyłożuchwie również zalicza się do tego rodzaju problemu stomatologicznego. Cechami charakterystycznymi tego schorzenia są: ułożenie pierwszych trzonowców w odwrotnej triadzie, brak kontaktu zębów siecznych, czy nawet brak triad.

Tyłozgryz może mieć wiele powodów. Zazwyczaj powstaje przez predyspozycje dziedziczne, krzywicę, parafunkcje oraz nieprawidłowe leczenie ortodontyczne w dzieciństwie. Tyłożuchwie czynnościowe leczy się chirurgicznie, różnymi aparatami lub wyciągami. Aparatem o potwierdzonej skuteczności działania okazuje się w tym przypadku aparat Herbsta.

Czym jest aparat Herbsta?

Zawias Herbsta jest wykorzystywany w stomatologii już ponad stu lat. Odznacza się on niezwykle wysokim wskaźnikiem sukcesu klinicznego. Jego fenomen polega na wytwarzaniu stałej siły, wysuwającej żuchwę do jej właściwej pozycji. To wszystko sprawia, że aparat jest mało bolesny i bardziej komfortowy dla pacjenta.

Zawias Herbsta jest najlepiej i najszybciej działającym aparatem w leczeniu wad dotylnych, co zgodnie potwierdzają specjaliści z warszawskiej kliniki stomatologicznej Smile Design Clinic. Zakłada się go zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Dzięki niemu można całkowicie wyeliminować konieczność ekstrakcji zębów stałych oraz znacznie poprawić wygląd rysów twarzy i samej jamy ustnej.

Odpowiednio dobrany zawias wysuwa żuchwę, używając do tego metalowych tulei, które przymocowane są do konstrukcji aparatu przy górnych zębach pierwszych trzonowych za pomocą śrub. Aparat koryguje nieprawidłowe położenie żuchwy, jednocześnie poprawiając rysy twarzy. Specjalny mechanizm ślizgowy zapobiega przesuwaniu się żuchwy do tyłu. Jego niewątpliwą zaletą jest fakt, że zawias nie przeszkadza w otwieraniu i zamykaniu jamy ustnej. Nie jest także uciążliwy w trakcie jedzenia. Jedynym dyskomfortem jest częściowe ograniczenie ruchów w bok.

Budowa aparatu Herbsta

Zawias Herbsta to stały aparat dwuszczękowy. Jego elementy są całkowicie ukryte w jamie ustnej; nie widać ich przy uśmiechu. Składa się z pierścieni umieszczonych na różnych zębach (najczęściej pierwszych zębach przedtrzonowych, trzonowych, czterech zębach żuchwy oraz kłach). Pierścienie górne i dolne połączone są ze sobą drutem, który przebiega po podniebieniu od wewnętrznej strony zębów żuchwy. Reszta elementów aparatu połączona jest tulejami. Całość utrzymuje w jamie ustnej specjalny cement.

Urządzenie za każdym razem budowane jest precyzyjnie dla indywidualnego klienta, wedle potrzeb jego zgryzu i zależnie od stopnia zaawansowania wady. Aparat Herbsta nosi się przeważnie od 3 do 12 miesięcy. Dolegliwości i niewygody, związane z obecnością nowego ciała obcego, zazwyczaj mijają po kilku dniach, gdy ciało przyzwyczaja się do konstrukcji.

Wad zgryzu nigdy nie należy lekceważyć. Trzeba je jak najszybciej leczyć, aby stan naszego uzębienia regularnie się nie pogarszał. Genialny aparat Herbsta skutecznie wyleczy tyłozgryz i przywróci Ci piękny, zdrowy uśmiech. Dzięki niemu, wszystkie Twoje zęby znowu będą na swoim miejscu!

0 Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>