Enlighten – laser, który kompleksowo zadba o Twoją skórę

Skóra jest naszym największym organem, dlatego też jest narażona na różne uszkodzenia. Niektóre z nich powstają niejako na nasze życzenie, np. tatuaże, a na niektóre nie mamy wpływu – zmarszczki, blizny, rozstępy czy przebarwienia. Można stosować różne kremy, lecz jeśli ktoś ma predyspozycje do powstawania np. przebarwień czy rozstępów, to należy zastosować skuteczniejsze metody. Po pomoc należy zgłosić się do klinik medycyny estetycznej, które dzięki zaawansowanym technologiom są w stanie naprawić największe uszkodzenia skóry. Eksperci z Bieńkowscy Clinic najczęściej polecają swoim Pacjentom terapie z wykorzystaniem lasera Enlighten Cutera, który jest w stanie poradzić sobie z różnymi problemami. Enlighten to platforma, która posiada trzy rodzaje lasera:

Sposób na idealne powieki dolne

Każda z nas marzy o pięknych powiekach. Niestety, wraz z upływem czasu nasz organizm zaczyna się starzeć. To właśnie dlatego na twarzy pojawiają się liczne niedoskonałości. Możemy do nich zaliczyć nie tylko dość wyraźne zmarszczki mimiczne, lecz także opadające powieki. Wbrew pozorom to bardzo częsty problem wielu kobiet. Warto przy tym pamiętać o tym, że skóra wokół oczu jest bardzo delikatna, a więc bardzo podatna na zmiany. Na szczęście można pokonać ten problem. Korekta dolnych powiek to idealny sposób na walkę z podkrążonymi i nabrzmiałymi powiekami, a także tzw. workami pod oczami. Eksperci z kliniki chirurgii plastycznej Bieńkowski rekomendują korektę plastyczną powiek. Podczas tego zabiegu zostaje nacięta skóra przy dolnej powiece – od brzegu rzęsowego. Możliwe jest także usunięcie worków tłuszczowych pod oczami, a także nadmiaru tkanki tłuszczowej. Po nacięciu powstała blizna jest praktycznie niewidoczna.

Podniesienie opadającej powieki górnej

Z upływem czasu powieki górne tracą swoją sprężystość i zaczynają opadać. U niektórych osób może wręcz być to utrudnieniem w normalnym funkcjonowaniu. Najczęściej składa się na to ograniczone pole widzenia, dyskomfort przy zakładaniu soczewek, a nawet okularów. Specjaliści z Centrum Medycznego Bieńkowski polecają w takich przypadkach korektę powiek górnych. Zabieg ten polega na nacięciu w fałdzie przeszkadzającej powieki i usunięciu nadmiaru skóry (niekiedy również tłuszczu). W skrajnych przypadkach może dojść do modyfikacji ścięgna i mięśnia okrężnego oka. Po operacji powstała blizna jest praktycznie niewidoczna – zasługą tego jest nie tylko precyzyjność wykonania, lecz także niezwykle cienka nitka użyta podczas zabiegu.

Sposób na niepasujący nos

Nos jest jedną z najważniejszych części twarzy. To właśnie on przykuwa największą uwagę naszego rozmówcy. Zbyt duży, a także krzywy nos może powodować dość spore kompleksy u osoby, u której występuje.

Zapytaliśmy specjalistów, jak można poradzić sobie z nieestetycznym wyglądem nosa. Odpowiedź była jednoznaczna – należy dokonać jego korekty. To, co zostanie dokładnie zrobione, zależne jest przede wszystkim od skali problemu, z jakim musi zmierzyć się pacjent. Najczęstsze rhinoplastyki (korekty nosa) polegają na skorygowaniu chrząstki, ale nie tylko. Warto pamiętać o tym, że dokładny zakres plastyki nosa jest kwestią całkowicie indywidualną. W trakcie zabiegu chirurg nadaje nowy kształt nosowi dzięki odpowiednim nacięciu w jego wewnętrznej części. Czas rekonwalescencji po zabiegu jest kwestią indywidualną.

Pozbądź się odstających uszu

Odstające uszy mogą mieć dzieci, jak i osoby dorosłe. Na szczęście można pozbyć się tego uciążliwego problemu dzięki korekcie uszu. Taki zabieg jest jednym z najczęściej wykonywanych metod leczenia w medycynie estetycznej. Takowy zabieg polega na przecięciu skóry na tylnej części małżowiny usznej. To właśnie wtedy zostają nałożone stabilizujące szwy, które zapobiegają dostawaniu uszu. Po zabiegu pacjent może odczuwać delikatny ból, który z czasem zaczyna ustępować.

Najczęściej polecane zabiegi chirurgii plastycznej:

 • rekonstrukcja ubytku powieki górnej;
 • rekonstrukcja ubytku powieki dolnej;
 • korekta nosa w części chrzęstnej;
 • korekta odstających małżowin usznych.

Przegrana walka z hormonami

Niektórzy z nas są na trądzik skazani – na ten młodzieńczy lub u osób dorosłych. Mimo zdrowego odżywiania, odpowiedniej pielęgnacji i stosowania maści czy leków, trądzik może się bardzo długo utrzymywać. Co z nim zrobić, aby normalnie funkcjonować? Nakładanie grubej warstwy makijażu nie pomaga pozbyć się problemu, tylko codziennie przypomina, że trzeba z nim walczyć. Za trądzik odpowiadają hormony, które w końcu się uspokoją. Dlatego nie wolno się poddawać, lecz robić wszystko, co obecna medycyna ma do zaoferowania w leczeniu zmian trądzikowych. Nasz wygląd bardzo wpływa na samoocenę, a trądzik jej nie podnosi, lecz sprawia, że pojawiają się nowe kompleksy, a nawet lęk przed kontaktami z innymi osobami. Niestety, pożegnanie pryszczy nie kończy problemu z trądzikiem, który zwykle pozostawia blizny. Szpecą twarz i już same nie znikną. Zapytaliśmy ekspertów z kliniki Arte Derm w Warszawie, czy istnieje jakiś skuteczny sposób na pozbycie się brzydkich blizn potrądzikowych. Uzyskaliśmy jedną odpowiedź: laser Alma Harmony XL Pro Dye VL.

Jak laseroterapia pomaga w walce z bliznami?

Skuteczność lasera Alma Harmony XL Pro Dye VL polega na wiązce światła, która dociera do głębokich warstw skóry, lecz pozostawia nienaruszony naskórek. Światło lasera pobudza melaninę i hemoglobinę, które odpowiadają za koloryt skóry. Dzięki temu blizny stają się płytsze oraz mniej widoczne. Co więcej, laser nie walczy jedynie z bliznami po trądziku, lecz także ze zmianami naczyniowymi oraz z rumieniem. Każdy, kto wstydzi się defektów na swojej twarzy, może szybko i bezboleśnie pozbyć się ich dzięki laserowi Alma Harmony XL Pro Dye VL.

Jak wygląda zabieg laserem Alma Harmony XL Pro Dye VL oraz przygotowanie do niego?

Zanim Pacjent położy się na fotelu w gabinecie dermatologicznym, lekarz musi przeprowadzić dokładny wywiad, aby wykluczyć przeciwwskazania do zabiegu. Zapytaliśmy specjalistów z kliniki Arte Derm, co uniemożliwia przeprowadzenie terapii:

 • ciąża i okres karmienia piersią,
 • nowotwory,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • bielactwo,
 • łuszczyca,
 • aktywne infekcje skórne,
 • uczulenie na światło,
 • przyjmowanie leków i ziół fotouczulających,
 • świeża opalenizna,
 • cukrzyca,
 • niewydolność nerek,
 • choroby serca.

Jeśli Pacjent nie choruje na wyżej wymienione schorzenia, może zostać dopuszczony do zabiegu. Jedna sesja trwa maksymalnie godzinę. Lekarze zalecają wykonanie od trzech do sześciu zabiegów, aby efekty były satysfakcjonujące oraz zmiany całkowicie zniknęły. Po zabiegu można od razu wrócić do swoich codziennych zajęć, należy tylko pamiętać, aby nie stosować do pielęgnacji skóry kosmetyków na bazie alkoholu, peelingów oraz na jakiś czas wstrzymać się od intensywnych zabiegów kosmetycznych.

Jakich efektów można oczekiwać po zabiegu?

Skóra Pacjentów po zabiegu jest widocznie jaśniejsza oraz gładsza. A co za tym idzie, staje się również odmłodzona. Wszelkie blizny zostają spłycone, a ich kolor nie wyróżnia się na tle koloru skóry. Przy okazji usuwania zmian naczyniowych, trądzikowych czy rumienia, zniwelowane zostają także zmarszczki. Dlatego Pacjenci po wyjściu z kliniki czują się pewniejsi siebie, ponieważ dostali więcej niż początkowo oczekiwali. Laser Alma Harmony XL Pro Dye VL kompleksowo regeneruje skórę, dlatego specjaliści z kliniki Arte Derm tak go polecają.

Jeśli jeszcze masz wątpliwości, czy laseroterapia jest dla ciebie, dowiedz się więcej o zabiegu Alma Harmony XL Pro Dye VL oraz poznaj inne lasery na stronie internetowej kliniki Artederm: https://artederm.pl/oferta/laseroterapia/laser-alma-harmony-xl-pro-dye-vl/

Osocze bogatopłytkowe – przełom w medycynie estetycznej

Osocze bogatopłytkowe od 30 lat jest szeroko wykorzystywane w medycynie, m.in. w leczeniu chorób ortopedycznych czy nowotworowych. Ze względu na swoje dobroczynne właściwości regeneracyjne od niedawna stosuje się je także w medycynie estetycznej w zabiegach anti-aging i rewitalizacyjnych w kierunku odmłodzenia i odbudowy prawidłowej struktury skóry, a także w leczeniu łysienia. Jednym z polecanych zabiegów z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego jest Regenesis – Wampirzy Lifting, który jest przeprowadzany m.in. w Akademii Zdrowia i Urody Natura Med Nowy Sącz.

Czym jest Regeneris – Wampirzy Lifting?

Regeneris to program odnowy, który opiera się na biostymulacji komórek skóry za pomocą osocza bogatopłytkowego wyodrębnionego z autologicznej krwi pacjenta. Regeneris to substancja zawierająca skoncentrowaną ilość płytek krwi, bogatych w tzw. czynniki wzrostu i komórki macierzyste, które pobudzają procesy regeneracyjne w uszkodzonych tkankach, stymulują produkcję naczyń krwionośnych i pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu. W wyniku tego zachodzą procesy odbudowy skóry, która staje się jędrniejsza, gładsza i bardziej napięta. Regeneris jest substancją biokompatybilną, co oznacza, że ryzyko jej odrzutu przez organizm jest minimalne, hipoalergiczną i nietoksyczną – to wszystko sprawia, że zabieg wampirzego liftingu jest bezpieczny i polecany nawet osobom o wrażliwej skórze, skłonnej do alergii. Zabieg przeznaczony jest dla osób o wyraźnie zmęczonej, poszarzałej skórze z widocznymi objawami procesów starzenia, takimi jak zmarszczki, fałdy, bruzdy, wiotkość skóry. Ze względu na to, że osocze bogatopłytkowe przyspiesza gojenie oraz wzmacnia skórę, polecane jest osobom po zabiegach medycyny estetycznej, a także tym z występującym problemem łysienia typu męskiego.

Jak przebiega zabieg Wampirzego Liftingu?

Zapytaliśmy ekspertów z Kliniki Natura Med w Nowym Sączu, jak wygląda zabieg Regenesis – Wampirzy Lifting. Sam zabieg trwa dość krótko – zazwyczaj do 60 minut w zależności od miejsca poddawanego leczeniu. Na samym początku lekarz pobiera od pacjenta niewielką ilość krwi, którą następnie odpowiednio przygotowuje w specjalnym urządzeniu – wirówce. Urządzenie odseparowuje leukocyty i erytrocyty od osocza bogatopłytkowego z płytkami krwi. W ten sposób otrzymuje się gotowy produkt – Regenesis – tłumaczą specjaliści.

W zależności od kliniki i preferencji pacjenta, substancja może zostać zaaplikowana za pomocą techniki mezoterapii, czyli szybkiego i dokładnego wstrzykiwania podskórnie cienką kaniulą, lub liniowo – wzdłuż fałdy skóry. Po zabiegu mogą wystąpić delikatne zaczerwienienia i obrzęk, jednak są to naturalne objawy, które znikają zwykle w ciągu 3 dni. W kilka dni po zabiegu, pierwsze efekty Wampirzego Liftingu powinny być już widoczne.

Jakie są efekty?

Efekty Regeneris – Wampirzego Liftingu uzależnione są od kondycji skóry pacjenta, dlatego w zależności od widoczności objawów starzenia, kurację należy powtórzyć w kilku sesjach co kilka tygodni. Jednak w znakomitej większości, efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu. Rezultaty, jakie można osiągnąć za pomocą mezoterapii autologicznym osoczem bogatopłytkowym to widoczne odmłodzenie skóry, spłycenie zmarszczek i bruzdy fałdowo-wargowej, likwidacja blizn potrądzikowych, podniesienie owalu twarzy oraz wyleczenie problemu łysienia typu męskiego za sprawą wzmocnienia skóry głowy.

Zabieg Regeneris jest przeprowadzany m.in. w Klinice Natura Med w Nowym Sączu. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: https://www.naturamed.pl/zabiegi/.

SCIZER – ultradźwiękami w tkankę tłuszczową, czyli jak pozbyć się zbędnych kilogramów

Tusza to nie tylko kwestia wyglądu. Otyłość zwiększa także ryzyko zapadalności na niektóre choroby, takie jak chociażby cukrzyca typu 2, zaburzenia układu krążenia czy osteoartroza. Z tego powodu dobrze traktować swoją nadwagę poważnie i dążyć do poprawy sytuacji, żeby nie dopuścić do przykrych następstw. Jeśli jesteś na drodze, w której dieta i odchudzanie przyniosły już pozytywne efekty, ale poszukujesz efektywnego sposobu na modelowanie sylwetki, warto skorzystać z nowoczesnego zabiegu, jakim jest SCIZER, który wykorzystuje ultradźwięki w celu poprawienia niedoskonałości ciała. Innowacyjny system pozwala uzyskać takie rezultaty, jak między innymi płaski brzuch, zgrabne uda oraz zredukowany cellulit!

Zasady zdrowego żywienia

Mówi się, że w zdrowym ciele zdrowy duch. A żeby ciało było zdrowe, trzeba odpowiednio o nie zadbać. Jednym z filarów doskonałego samopoczucia jest zdrowe odżywianie się, które pozwala na dostarczanie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dzięki temu ciało jest zdrowe, czujemy się świetnie i mamy wiele energii na działanie. Chcesz zmienić swoją dietę, ale nie wiesz, jak powinna wyglądać? Poznaj zasady zdrowego żywienia i jedz smacznie i prawidłowo.

Zdrowe żywienie kluczem do dobrego samopoczucia

Człowiek czerpie energię z pożywienia, które dostarcza swojemu organizmowi. Im lepszej jakości pokarm, tym więcej sił mamy, tym lepiej się czujemy i tym bardziej zdrowi jesteśmy. Odpowiednio zbilansowana dieta pozwala zachować prawidłową wagę ciała, jak również zgubić zbędne kilogramy. Ponadto, zdrowe żywienie zapewnia niezbędna ilość składników odżywczych i minerałów, dzięki czemu nie mamy niedoborów witamin, a nasze kości są zdrowe. Odpowiednia dieta to gwarancja dobrego samopoczucia i uniknięcia wielu chorób, takich jak:

 •         choroby układu krążenia,
 •         nadciśnienie,
 •         otyłość,
 •         kamica żółciowej,
 •         cukrzyca typu 2,
 •         osteoporoza,
 •         niedokrwistość wywołanej niedoborem żelaza.

Ponadto, racjonalne żywienie sprawia, że mamy więcej energii, siły, nie mamy również problemów z koncentracją. Jeśli cierpisz na przewlekłe zmęczenie i senność, spróbuj zmienić nawyki żywieniowe, a na pewno dostrzeżesz pozytywne efekty.

Zasady zdrowego żywienia

Zdrowe odżywianie jest proste, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach i według nich komponować swoje posiłki.

 •         Jedz regularnie

To zasada, o której często się zapomina, szczególnie w dni wypełnione pracą i obowiązkami. Najzdrowiej jest jeść pięć posiłków dziennie, zachowując między nimi odstęp około trzech godzin: śniadanie, drugie śniadanie, obiad, przekąska, kolacja. Regularne spożywanie posiłków zapobiega napadom głodu, podczas których dosłownie rzucamy się na jedzenie i przyjmujemy zbyt wiele kalorii naraz. W rezultacie odkładają się one i zmieniają w nadprogramowe kilogramy, a w ciągu dnia cierpimy na spadki energii.

 •         Dbaj o to, by twoje posiłki były różnorodne

Organizm potrzebuje wielu składników odżywczych, dlatego komponuj posiłki tak, by dostarczać ich naj najwięcej. Obiad powinien składać się z porcji białka w postaci mięsa lub jego zamienników, węglowodanów, czyli kaszy czy makaronów, oraz warzyw. W ciągu dnia pamiętaj o spożywaniu owoców i warzyw, produktów mlecznych, ryb, orzechów i węglowodanów, jednak pamiętaj także o umiarze.

 •         Pij wodę

Organizm człowieka składa się w większości z wody. Co za tym idzie, potrzebuje jej, by prawidłowo funkcjonować. Wiele procesów potrzebuje wody: przemiana materii, utrzymywanie odpowiedniej temperatury ciała czy usuwanie toksyn. Dlatego tak ważne jest, by każdego dnia dostarczać organizmowi odpowiednią ilość wody – około 2,5 litra dziennie. Najlepiej, by ilość ta została rozłożona na cały dzień i spożywana małymi porcjami, ponieważ wypicie zbyt dużej ilości wody naraz może wypłukiwać z organizmu minerały. Pamiętaj również, by nie dopuszczać do stanu, w którym odczuwasz pragnienie  – to sygnał od organizmu, że rozpoczyna się odwodnienie i należy jak najszybciej temu zaradzić.

 •         Uważaj na słodycze

Większość z nas uwielbia słodycze. Czekoladki, batoniki czy cukierki potrafią skutecznie poprawić nastrój w ponury dzień. I nic w tym złego, jednak należy uważać z ilością słodyczy oraz z ich jakością. Słodkości są kaloryczne, więc jedzenie ich w nadmiarze może spowodować pojawienie się nadprogramowych kilogramów. Warto postawić przede wszystkim na słodycze wysokiej jakości i zdecydować się na czekoladki polskiej firmy Vobro. Dobrym pomysłem jest również wyznaczenie sobie dni, w których pozwolimy sobie na zjedzenie czekoladek czy cukierków.

Pielęgnacja stóp zimą

To nic, że nie do wiosny jeszcze trochę czasu, o stopy warto zadbać już zimą. Dbajmy o nie w sposób szczególny bez względu na porę roku. Zimą chodząc w ciepłych kozakach i zimowych skarpetach zupełnie o nich zapominamy i doprowadzamy do przesuszonego naskórka, który szybko grubieje i rogowacieje. Pojawiają się odciski, popękane pięty. Jeśli mamy problem z potliwością może rozwinąć się grzybica stóp (szczególnie między palcami). Aby uniknąć takich sytuacji wystarczy odpowiednia pielęgnacja stóp.

Pielęgnacja twarzy 40+ – zobacz jak pozbyć się pierwszych głębokich zmarszczek!

Skóra naszej twarzy bardzo zmienia się po 40 roku życia. Choć zmiany te nie są widoczne w kilka godzin po przekroczeniu “40”, to prawda jest taka, że właśnie w tym czasie kobiety zauważają u siebie pierwsze głębsze zmarszczki oraz utratę jędrności i elastyczności skóry. Niestety, nie jesteśmy w stanie w żaden sposób uchronić się przed procesem starzenia się skóry – prędzej czy później zmarszczki pojawią się na twarzy każdej z nas. To, co jednak możemy, a nawet powinnyśmy zrobić, to starać się jak najbardziej złagodzić skutki działania czasu. A w tym bardzo pomocny może okazać się odpowiednio dobrany krem przeciwzmarszczkowy.

Proces starzenia się skóry – jak to wygląda?

Wbrew pozorom nasza skóra nie zaczyna starzeć się dopiero po 40 roku życia. Proces ten rozpoczyna się bowiem już w okolicy 25 urodzin – od tego momentu w naszym organizmie powoli słabnie produkcja nowych tkanek kolagenu, które do tej pory utrzymywały jędrność i elastyczność skóry. Oczywiście jest to całkiem naturalny mechanizm, z którym ma do czynienia nie tylko każda kobieta, ale też każdy mężczyzna. Chcąc jednak nieco powstrzymać skutki procesu starzenia się skóry, musimy postarać się o to, by dostarczyć skórze cenny dla niej kolagen od zewnątrz, np. stosując odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji twarzy.

Kolagen naturalny czy krem z kolagenem?

Chcąc uzupełnić braki kolagenu w skórze, możemy zdecydować się na stosowanie czystego kolagenu (dodając go bezpośrednio do wybranych kosmetyków) lub kremów do twarzy, które w swoim składzie zawierają tę substancję. Trzeba jednak zaznaczyć, że przy samodzielnym stosowaniu czystego kolagenu ciąży na nas bardzo duża odpowiedzialność – jego proporcje należy bowiem odpowiednio dobrać do potrzeb naszej skóry. Dlatego zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup kremu, w którym ilość kolagenu została dostosowana nie tylko do rodzaju naszej cery, ale przede wszystkim do naszego wieku.

Ekspert wieku L’Oreal Paris, czyli krem z kolagenem

Przeciwzmarszczkowy krem z kolagenem dla kobiet w wieku 40+ możemy znaleźć w ofercie marki L’Oreal Paris. Biosfery kolagenu w kremie przeciwzmarszczkowym L’Oreal zostały opracowane w taki sposób, by mogły przenikać w głębokie warstwy naskórka, a następnie zwiększać objętość skóry i wypełniać zmarszczki. Preparat nie tylko radzi sobie z głębokimi zmarszczkami oraz przywracaniem skórze pożądanej gęstości, ale też wygładzaniem naskórka, poprawą jego elastyczności oraz poziomu nawilżenia. Jeżeli chcemy wzmocnić działanie wybranego kremu, musimy pamiętać o tym, by aplikować go na twarz masującym ruchem – w ten sposób poprawimy napięcie skóry i pobudzimy jej mikrokrążenie, co bezpośrednio wpłynie na zwiększenie ilości wchłanianych przez nią składników aktywnych.

Jak wspomóc działanie kremu na zmarszczki?

Po 40 roku życia, gdy mamy do czynienia z widocznymi oznakami starzenia się skóry, może się okazać, że sam krem nie wystarczy, by odmłodzić wygląd twarzy o dobre kilkanaście lat. Dlatego w dojrzałym wieku warto wspomagać działanie kremu do twarzy wybranymi zabiegami w gabinecie kosmetycznym, np. peelingami, profesjonalnym masażem twarzy, mezoterapią czy zabiegami laserowymi. Po 40 roku życia musimy też wyjątkowo chronić naszą skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, w tym przed promieniowaniem UV, które w największym stopniu przyczynia się do powstawania głębokich zmarszczek na skórze. Dlatego podczas wzmożonego kontaktu ze słońcem, na naszej twarzy powinny znaleźć się kosmetyki z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi.

Zadbaj o delikatną skórę pod pachami. Zasady bezpiecznego golenia i pielęgnacji

Kwestia golenia pach bywa problematyczna szczególnie dla kobiet o wybitnie wrażliwej skórze w tym miejscu. Zdarza się, że w wyniku usuwania włosków dochodzi do uciążliwych podrażnień pach, które nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale także powodują ból. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym golenie tych okolic będzie nie tylko efektywniejsze, ale także nie wywoła podrażnień. Jeśli więc chcesz zachować piękne pachy, dostosuj się do naszych wskazówek i zastosuj odpowiednie kosmetyki wspomagające i kojące skórę.

Golić się pod pachami czy nie?

W pierwszej kolejności warto odpowiedzieć sobie na pytanie, z jakimi korzyściami wiąże się golenie pach. Dla wielu kobiet są to jedynie wartości estetyczne, które podyktowane są obecną modą i kultem gładkiego ciała. Otóż nie do końca. Usuwanie zbędnego owłosienia związane jest również z utrzymaniem odpowiedniej higieny. To właśnie na włoskach utrzymują się bakterie odpowiedzialne za wytwarzanie nieprzyjemnego zapachu, dlatego jeśli jesteś wyjątkowo wrażliwa na skutki uboczne potu, to regularne usuwanie owłosienia pomoże Ci bardzo skutecznie z nimi walczyć.

Bezpieczne golenie pach w 6 krokach

 1. W pierwszej kolejności warto wybrać odpowiedni preparat i narzędzie do depilacji. Może nam do tego posłużyć krem do usuwania włosków, wosk, maszynka, wykonany własnoręcznie peeling lub depilator. Opcji jest naprawdę wiele i tylko od Ciebie zależy wybór konkretnego sposobu.
 2. Depilację najlepiej wykonywać bezpośrednio po kąpieli lub w jej trakcie. Dzięki temu włoski będą delikatnie osłabione pod wpływem wody, a także łatwiejsze do usunięcia przez wytworzone w trakcie kąpieli ciepło, które rozszerza pory w skórze.
 3. Obowiązkowo wyposaż się w preparat wspomagający golenie, szczególnie jeśli stosujesz jednorazowe maszynki. Tego typu kosmetyk ułatwi poślizg tego narzędzia, a także zabezpieczy naskórek przed uszkodzeniem. Jeśli nie masz pod ręką pianki lub żelu do golenia, to skorzystaj ze spienionego płynu do kąpieli lub pod prysznic. Natomiast użycie mydła nie należy do najlepszych rozwiązań – ma ono zazwyczaj działanie wysuszające, a nie zapobiegające podrażnieniom. Nakładając piankę lub żel, odczekaj chwilkę, aby kosmetyk zdążył zmiękczyć włoski.
 4. Przystępując do golenia skóry maszynką lub depilatorem, nie zapomnij o odpowiednim naciągnięciu skóry. Im bardziej będzie ona napięta, tym łatwiej pozbędziesz się włosków nawet z trudno dostępnych miejsc. Pamiętaj przy tym, by golić włoski pod włos, co będzie bardziej efektywne i pozwoli je przyciąć tuż u samej nasady.
 5. Pamiętaj o częstej wymianie maszynek, gdyż osadzające się na nich bakterie mogą wywoływać uczulenia i podrażnienia, a pozostałe między ostrzami włoski – obniżyć efektywność golenia. Ponadto stępione ostrza częściej naruszają naskórek i doprowadzają do skaleczeń.
 6. Po skończonej depilacji wetrzyj w ciało kosmetyk pielęgnujący z łagodzącymi składnikami. Dzięki temu unikniesz suchości skóry i złagodzisz naskórek w depilowanym miejscu.

Późniejsza pielęgnacja pach

Po goleniu warto zabezpieczyć pachy przy pomocy specjalnego preparatu do stosowania po depilacji. Część z nich zawiera chłodzące i łagodzące składniki, które pomogą w ukojeniu podrażnionej skóry. Ponadto za każdym razem, gdy wcierasz w ciało balsam lub mleczko, nanieś je również na pachy. Dodatkowo postaraj się znaleźć dezodorant specjalnie przeznaczony do pielęgnacji wrażliwej skóry pod pachami, taki jak Garnier Maximum Control 72h Roll On bez zawartości alkoholu i szkodliwych parabenów.

Cechy dobrego antyperspirantu

Dobry antyperspirant powinien być wybierany pod bardzo indywidualnym kątem. Musisz się więc dobrze zastanowić, czy potrzebujesz ograniczenia wydzielania potu, nawilżenia skóry pod pachami, a może utrzymania świeżości w tym miejscu. Dobry antyperspirant powinien posiadać wszelkie atesty i badania dermatologiczne oraz alergiczne. Powinnaś wcześniej sprawdzić, czy nie wywoła u Ciebie podrażnień, nakładając go na niewielki fragment naskórka, a następnie odczekując około 24 godziny na reakcję skóry.

Najważniejsze elementy bagażu dodatkowego

Wyjeżdżając w dalszą podróż często zastanawiamy się w co spakować nasz bagaż. Czy wybrać walizkę, czy może torbę podróżną, a jeśli torbę, to jaką. Zdarza się, że nie bierzemy pod uwagę tego, jak spakować nasze rzeczy i co może nam się przydać. Biorąc pod uwagę cel podróży oraz warunki panujące w miejscu, w którym się zatrzymamy, powinniśmy dostosować do nich wzięte przez nas przedmioty oraz zwrócić szczególną uwagę na ich funkcjonalność. To wszystko zawiera się w najmniejszym – bagażu podręcznym.

 

Wszystko, co najważniejsze pod ręką

Ostatnimi czasy do łask powróciły saszetki biodrówki. Nie może to dziwić, gdyż są one niezwykle funkcjonalne. Jeżeli wybieramy się na wycieczkę, czy w podróż turystyczną, dobrze mieć, tak zwaną, biodrówkę ze sobą. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta. Do biodrówki spakujemy wszystkie najważniejsze a zarazem najdrobniejsze przedmioty, takie jak pieniądze, dokumenty czy telefon. Dzięki temu nie będziemy musieli obawiać się, że zgubimy któryś z tych elementów, bądź padniemy ofiarami kradzieży, co może się zdarzyć, jeśli będziemy takie przedmioty trzymać w torbie lub plecaku, do których dostęp jest znacznie prostszy. Ponadto biodrówka jest bardzo wygodna w noszeniu. Wystarczy przypiąć ją do bioder, dzięki specjalnemu pasowi. Małe rozmiary saszetki sprawiają, że w żaden sposób nie ogranicza ona ruchów, wręcz przeciwnie, możemy zapomnieć o jej obecności.

 

Warto zadbać o portfel

W podróży również przyda się odpowiedni portfel. Taki, noszony na co dzień, który kobiety wkładają do torebki, a mężczyźni do kieszeni są przede wszystkim ładne, eleganckie, lecz nie tak wytrzymałe, jak portfele podróżne, ponadto lepiej nie zabierać ich ze sobą na wycieczkę, aby zabezpieczyć je przed uszkodzeniami. Nie musimy martwić się o to w przypadku portfeli podróżnych, ponieważ wykonane zostały one z bardzo trwałych materiałów, odpornych na wszelkie uszkodzenia i otarcia. Mimo zwiększonej wytrzymałości, nie utraciły one na funkcjonalności. Portfele te posiadają wygodne kieszonki, tak na drobne pieniądze, jak i na banknoty, przegródki na dokumenty i karty kredytowe. Portfel podróżny z powodzeniem możemy zabrać ze sobą choćby w wędrówkę po górach, czy uprawiając jakąś aktywność fizyczną nie obawiając się, że uszkodzi się on podczas upadku.

 

Kosmetyczki obowiązkowe w każdej torbie podróżnej

Aby odpowiednio spakować nasze podstawowe kosmetyki, potrzebujemy kosmetyczki. Do torby podróżnej nie zabierzemy dużej, nieporęcznej kosmetyczki, ponieważ nie sprawdzi się ona w warunkach turystycznych. Najlepiej wówczas zaopatrzyć się kosmetyczkę podróżną, która jest bardzo funkcjonalna i dużo wygodniejsza od tradycyjnej kosmetyczki. Możemy wybrać taką z kilkoma różnymi kieszeniami, które posiadają inne przegródki. Dzięki temu po rozłożeniu kosmetyczki i powieszeniu jej na wieszaku, dzięki dołączonemu uchwytowi, będzie ona przypominała półki z doskonale poukładanymi i łatwo dostępnymi kosmetykami. Alternatywą będzie tradycyjna kosmetyczka w klasycznym kształcie, jednak posiadająca wiele zasuwanych przegródek oraz wyprodukowana z wytrzymałych materiałów.
Warto zadbać o najmniejsze elementy bagażu podręcznego, gdyż mogą one bardzo ułatwić funkcjonowanie w podróży, w której niczego nie będziemy mieli podanego jak na tacy. Wygodne oraz funkcjonalne przedmioty dostępne są w ofercie sklepu internetowego.