Jak urządzić balkon na lato?

Balkon to bardzo ważna część mieszkania, w której można spędzać czas na świeżym powietrzu. Zazwyczaj jest niewielki, ale dzięki odpowiedniej aranżacji może stać się pięknym miejscem. Któż z nas nie marzy o porannej kawie czy relaksującym wieczorze na balkonie z lampką wina? Sprawdźmy zatem, jak z pomysłem urządzić nasz balkon na lato.

Podłoga na balkonie

Balkon to przede wszystkim strefa relaksu i wypoczynku, dlatego warto zrobić z niego klimatyczne oraz przytulne miejsce dla wszystkich domowników.

Podłoga na balkonie to bardzo ważna kwestia. Najlepiej sprawdza się położenie płytek gresowych. Są uniwersalne, wytrzymałe, a także łatwe w utrzymaniu czystości. Pamiętajmy jednak, aby zawsze wybierać mrozoodporny gres. Jeśli mamy mały balkon, najlepsze będą jasne płytki, ponieważ odbiją światło słoneczne i optycznie go powiększą. Drewniana podłoga na balkonie nie jest najlepszym rozwiązaniem, chyba, że jest on zadaszony i zabezpieczony oknami ze wszystkich stron. Jeśli jednak bardzo nam na niej zależy, to najtrwalsze będą egzotyczne gatunki drewna. Oryginalnym rozwiązaniem jest także położenie sztucznej trawy na balkonie. Po sezonie można ją bez problemu zwinąć i przechować do kolejnego lata. To świetny pomysł, kiedy chcemy mieć na nim dużo roślin i stworzyć klimat ogrodu.

Balkonowy ogród – jakie rośliny wybrać?

Klimatyczny nastrój na balkonie najłatwiej jest stworzyć dzięki różnym roślinom. Wybierając je bierzmy pod uwagę położenie balkonu względem słońca. Pamiętajmy, że niektóre kwiaty balkonowe są światłolubne, a inne światłoczułe. Jeśli mamy balkon od południowej strony, to pięknie będą kwitły na nim petunie, pelargonie i lobelie. Na północnej stronie sprawdzą się bratki, werbeny i niecierpki. Kwiaty ozdobne można powiesić na balustradzie lub posadzić w pięknych glinianych donicach czy drewnianych skrzynkach. Balkon to także doskonałe miejsce na posadzenie ziół, które efektownie wyglądają, ale również pięknie pachną.

Meble na balkon – co wybrać?

Podczas wybierania mebli na balkon powinniśmy kierować się głównie jego powierzchnią. Nie należy zastawiać całego miejsca, ponieważ straci ono swój urok. Najlepiej wybierać meble składane – wówczas używamy ich w zależności od naszych potrzeb i liczby osób, które gościmy na balkonie. Na małych balkonach sprawdzi się stolik mocowany do balustrady, wówczas wystarczy dostawić do niego np. dwa krzesła. Warto mieć także fotel lub leżak, na którym będzie można zrelaksować się w ciepłe letnie wieczory.

Modna balustrada

Do balustrady zawsze można przypiąć ozdobną matę bambusową, wiklinową lub trzcinową. Wówczas nasz balkon będzie bardziej intymnym miejscem.

Oświetlenie balkonu – stwórz niepowtarzalny klimat

Wieczory spędzone na balkonie będą bardzo klimatyczne, jeśli zadbamy o jego stosowane oświetlenie. Możemy zdecydować się na jedno większe światło zewnętrzne oraz na mniejsze oświetlenie punktowe. Na balkonie pięknie wyglądają klinkiety oraz lampki solarne powkładane w donice z roślinami lub przymocowane do balustrady. Podczas naszej obecności na balkonie możemy również zapalać stylowe świece.

Aranżacja balkonu to w gruncie rzeczy nie taka trudna sprawa. Wystarczy mieć pomysł, odrobinę czasu i chęci, a szybko można wyczarować niezwykle urocze oraz przytulne miejsce, na którym z przyjemnością będziemy spędzać letnie dni.

0 Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>