Wybielanie zębów w domu czy u dentysty? Która metoda daje bardziej zadowalające efekty?

Śnieżnobiały uśmiech  to marzenie wielu osób. Nie każdy jednak wie, jak taki efekt uzyskać. Codziennie używki, jak picie kawy lub palenie papierosów źle wpływają na kolor zębów, co może odbić się na ogólnej samoocenie. Z pomocą przychodzi zabieg wybielania zębów, dzięki któremu znów poczujesz się dobrze ze swoim uśmiechem. 

Co wpływa na kolor zębów? 

Nie od dziś wiadomo, że nasze nawyki żywieniowe i procesy starzenia zachodzące w organizmie przyczyniają się w dużym stopniu do przebarwień i utraty naturalnego koloru zębów. Używki takie jak kawa, tytoń i czerwone wino mają bezpośredni wpływ na wygląd naszych zębów. Warto wspomnieć, że częste picie herbaty także może mieć negatywny wpływ na kolor zębów. Przebarwienia mogą pojawić się na skutek odkładającego się osadu płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego. Przebarwienia na zębach mogą powstać po przyjmowaniu antybiotyków z tetracykliną. 

Domowe sposoby na wybielanie zębów

Wiele osób chcąc wybielić zęby, sięga po różne porady zaczerpnięte z internetu. Sposobów na wybielanie zębów w domowym zaciszu jest wiele, ale nie można zapomnieć, że korzystanie z nich może nieść za sobą niechciane skutki uboczne. Jednym ze sposobów na wybielanie zębów jest soda oczyszczona, którą możemy płukać jamę ustną lub zaaplikować roztwór szczoteczką bezpośrednio na zęby. Efekty wybielania są całkiem zadowalające. Niestety wysoki stężenie sody wpływa negatywnie na szkliwo, a co za tym idzie, zęby stają się słabsze i podatne na przebarwienia. Kolejnym sposobem jest wcieranie soku z cytryny w szkliwo. Jest to ryzykowne, gdyż może powodować erozję zębów, demineralizację oraz próchnicę. Decydując się na wybielanie zębów z sokiem z cytryny, można nabawić się nadwrażliwości zębów. Następną metodą na śnieżnobiały uśmiech jest mycie zębów w roztworze solnym. Trzeba pamiętać, że w ten sposób możemy uszkodzić szkliwo, a także wspomagamy rozwój próchnicy. Sól tworzy w jamie ustnej kwaśny środowisko, wprost idealne dla rozwoju bakterii. Ostatnim częstym domowym sposobem na wybielanie zębów jest węgiel, który pomaga skutecznie usunąć osad, nalot, ale też ściera szkliwo. To jakby czyścić zęby papierem ściernym.  

Wybielanie zębów  produktami dostępnymi w drogerii 

W sprzedaży jest dostępne wiele produktów, dzięki którym możemy poprawić kolor naszych zębów. Jednym z nich są paski do wybielania zębów, które należy pozostawić na zębach przez około 30 minut. Zabieg powinno się powtarzać przez około 7 dni. Kolejnym sposobem na piękny uśmiech może być żel do wybielania zębów, który umieszcza się na specjalnych nakładkach i zakłada na zęby na minimum 4 godziny na dobę. Po zdjęciu nakładek należy dokładnie umyć zęby. Metoda ta pozwala usunąć przebarwienia i uzyskać jednolity koloryt skóry, ale tylko na zębach, które nie posiadają zbyt dużych przebarwień. Jedną z często stosowanych metod w walce z przebarwieniami jest także pasta do wybielania zębów z węglem. Pastę należy pozostawić na zębach przez około 2-3 minuty, a następnie dokładnie wypłukać jamę ustną. Zalecane jest stosowanie pasty przez trzy dni z rzędu, a następnie powtarzanie zabiegu co tydzień dla podtrzymania efektu.   

Wybielanie zębów u dentysty

Zapytaliśmy ekspertów z  Wielospecjalistycznej Przychodni Lekarskiej Ortodentika w Łukowie jaka jest najskuteczniejsza metoda wybielania zębów? Zdecydowanie polecili wybielanie regeneracyjne Prevdent. W trakcie zabiegu wykorzystuje się medyczny nano-hydroksyapatyt, który oprócz wybielania zębów zapewnia jednoczesną regenerację szkliwa. Technologia ta z użyciem lampy pozwala pomóc z nadwrażliwością zębów pacjenta z jednoczesnym rozjaśnieniem koloru nawet o 7-8 odcieni. Metoda ta zapewnia spektakularne efekty wizualne. Dwa tygodnie przed zabiegiem należy przeprowadzić profesjonalną higienizację, czyli usunięcie osadów i kamienia nazębnego, a także zabezpieczenie ubytków próchnicowych. To bardzo ważne, gdyż aby zabieg był skuteczny, zęby muszą być czyste i zdrowe. 

Jak przebiega wybielanie regeneracyjne?  

Wybielanie regeneracyjne polega na usunięciu głęboko osadzonych w zębach przebarwień za pomocą Stain Removal. Jest to specjalna substancja składająca się ze środków powierzchniowo czynnych, detergentów, aktywnego tlenu, a także rozpuszczalników. Kolejnym krokiem jest wybielanie właściwe z użyciem piany powstałej z aktywnego tlenu, nano-hydroksyapatytu oraz remineralizacji zębów. Procedura zabiegowa trwa około 2 godzin. Przez kolejne dwa tygodnie trzeba przestrzegać białej diety, czyli należy spożywać produkty, które nie będą barwić zębów. Unikać należy przede wszystkim kawy, herbaty, buraków, jagód i czerwonego wina. Trzeba wspomnieć, że wybielanie regeneracyjne Provdent to bardzo bezpieczna metoda. Mogą z niej skorzystać także osoby z wrażliwymi zębami. 

Więcej na temat wybielania regeneracyjnego możecie przeczytać na stronie  Wielospecjalistycznej Przychodni Lekarskiej Ortodentika.

0 Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>