Zastrzyk hialuronowy na problemy ze stawami

Problemy ze stawami dotyczą coraz większej części społeczeństwa. Dlaczego? Z uwagi na siedzący tryb życia Polacy zmagają się z nadwagą oraz otyłością, które w sposób naturalny wpływają destrukcyjnie na stawy. Niejednokrotnie intensywne uprawianie sportu również wpływa negatywnie na stawy. Co zrobić w takiej sytuacji? Istnieje kilka rozwiązań.

Najlepiej jednak skonsultować się ze specjalistami i zasięgnąć ich opinii. Przychodnia Ortodentika w Łukowie oferuje profesjonalną pomoc i opiekę nad pacjentem. 

Kwas hialuronowy w ortopedii 

Często słyszymy określenie “kwas hialuronowy” w reklamach. Jednak większości pacjentów może on kojarzyć się z zabiegami na twarz, mającymi na celu usunięcie niechcianych bruzd i zmarszczek powstałych z wiekiem czy w wyniku wysuszenia skóry. Niemniej jednak kwas hialuronowy jest szeroko stosowany w ortopedii. Choroba zwyrodnieniowa stawów to wyniszczająca choroba, której częstość występowania na całym świecie wzrosła z powodu starzenia się populacji. Obecnie lekarze stosują wiele strategii leczenia, aby spróbować spowolnić postęp choroby. Jedna ze strategii wykorzystuje kwas hialuronowy o dużej masie cząsteczkowej jako suplement do wstrzykiwań lub doustny. Kwas hialuronowy (HA) to stosunkowo nowa metoda leczenia, która w kilku badaniach klinicznych wykazała zróżnicowane wyniki. 

Czy zastrzyk hialuronowy pomoże na chorobę stawów? 

Zwyrodnienie stawów uważa się za jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności funkcjonalnej u dorosłych Polaków. Pacjent cierpi nie tylko z powodu uporczywego bólu, sztywności i ograniczonej ruchomości. Jednak wpływa to również bezpośrednio na jakość ich życia ze współistniejącymi chorobami fizycznymi. Choroba zwyrodnieniowa stawów jest słabo poznana ze względu na jej ogromną złożoność i współdziałanie różnych czynników biologicznych, takich jak: zmiany genetyczne, deficyt hormonów płciowych i starzenie się. Metody farmakologicznego leczenia stawów nie zawsze są skuteczne albo uznawane są za doraźne. Specjaliści polecają zatem zastrzyk hialuronowy. 

Jak działa kwas hialuronowy w przypadku stawów? 

Wielu specjalistów rekomenduje podawanie zastrzyków z kwasu hialuronowego osobom z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego, u których objawy nie ustępują po zastosowaniu środków przeciwbólowych lub terapii niefarmakologicznych, takich jak ciepło lub lód. Zastrzyki hialuronowe są również często próbowane przez osoby, które nie mogą przyjmować środków przeciwbólowych. Badania pokazują, że zastrzyki z kwasu hialuronowego mogą działać lepiej niż środki przeciwbólowe. Wydaje się, że zastrzyki z kwasu hialuronowego u niektórych osób działają lepiej niż u innych. Mogą być mniej skuteczne u osób starszych i osób z ciężką chorobą zwyrodnieniową stawów.

Z zastrzyków powinni korzystać pacjenci, gdy: 

  • Takie zabiegi są rekomendowane przez lekarzy
  • Nie działają metody farmakologiczne 
  • Pacjenci chcą na stałe pozbyć się bólu i odzyskać sprawność ruchową. 

Zastrzyki hialuronowe są rekomendowane dla: 

  • Osób borykających się z bolącymi stawami ze względu na nadwagę lub otyłość
  • Sportowców po kontuzjach 
  • Osób, które nie mogą przyjmować leków na stawy. 

Jak często przyjmować zastrzyki czy występują skutki uboczne? 

Najczęstsze krótkotrwałe skutki uboczne to niewielki ból w miejscu wstrzyknięcia i niewielkie nagromadzenie płynu stawowego. Te ulegają poprawie w ciągu kilku dni. Rzadko kiedy wstrzyknięty staw może zaostrzyć się ze zwiększonym stanem zapalnym.

Jak często trzeba wykonać zabieg? W zależności od rodzaju używanego przez lekarza zastrzyku ten może być wykonany jednorazowo lub dostaniesz od trzech do pięciu zastrzyków w odstępie tygodnia. Iniekcję podaje się w ten sam sposób dla wszystkich typów. Najpierw lekarz oczyszcza obszar skóry. Jeśli kolano jest spuchnięte od nadmiaru płynu, lekarz może wstrzyknąć miejscowy środek przeciwbólowy, a następnie włożyć igłę do stawu, aby usunąć nadmiar płynu. 

Chcesz uzyskać pomoc specjalistów? Odwiedź Przychodnię Specjalistyczną Ortodentika w Łukowie. Sprawdź ofertę: https://www.ortodentika.pl/

0 Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>