Czym jest osteoartroza i jak ją leczyć?

Osteoartroza, znana także pod nazwą choroba zwyrodnieniowa stawów, dotyka coraz więcej ludzi. Główne uniedogodnienia nią spowodowane, to uciążliwy ból i trudności w poruszaniu się. Obecnie, w dalszym ciągu prowadzone są badania nad chorobą, które pozwoliłyby na dokładniejsze jej opisanie, poznanie jej przyczyn, a dzięki temu skuteczniejsze leczenie i przeciwdziałanie.

Sposób na ból- fala uderzeniowa!

Ból to zjawisko, które potrafi Ci uprzykrzyć życie. Kiedy się pojawia, jesteś w stanie zrobić wszystko, by go zwalczyć. Dobrze, jeśli to tylko chwilowa przypadłość i szybko mija. Zdarza się jednak, że cierpimy z powodu bólu chronicznego, który mimo stosowanych środków nie ustępuje. Ból związany z układem ruchu możemy skutecznie eliminować stosując najnowsze metody rehabilitacji- fale uderzeniowe.

Początkowo fale pomagały w rozbijaniu kamieni nerkowych i do tego też były wykorzystywane. Z czasem odkryto, że umożliwiają likwidowanie dolegliwości związanych z układem mięśniowo- szkieletowym. Pierwsze zastosowania fali uderzeniowej miały miejsce w rehabilitacji sportowców, dziś każdy z nas może korzystać z dobroczynnego wpływu tej metody.

Jak działa fala uderzeniowa?

Fala wytwarzana jest pod ciśnieniem przez specjalny aparat. Głowica służy przeniesieniu impulsów do określonego miejsca poddawanego terapii. W zależności od potrzeb pacjenta, parametry fali uderzeniowej są indywidualnie dobierane. Zmianie mogą ulegać moc, czas trwania oraz głębokość na jaką fala ma wnikać. Zabiegi z zastosowaniem fali powtarza się najczęściej 5- 6 razy po kilka minut. Można stosować je raz lub kilka razy w tygodniu.

Kiedy pomoże fala uderzeniowa?

Lekarze zalecają zabiegi z zastosowaniem fali uderzeniowej w przypadku:

 • bólu barku
 • bólu nadgarstka
 • schorzenia nazywanego “kolanem skoczka”
 • łokcia tenisisty i łokcia golfisty
 • problemów ze ścięgnem Achillesa
 • ostróg piętowych
 • bólu pourazowego
 • zapaleniu przyczepów mięśni

Udowodniono także, że fala uderzeniowa poprawia krążenie i przyspiesza metabolizm. Stosowana jest z powodzeniem przy eliminowaniu skórki pomarańczowej.

Kiedy nie możemy stosować metody leczenia falą uderzeniową?

Tłumaczymy naszym pacjentom, że przeciwwskazań do stosowania fali uderzeniowej jest niewiele, ale trzeba zdawać sobie z nich sprawę. Każda niewłaściwie dobrana terapia może przecież przynieść więcej szkody niż pożytku. Kobiety będące w ciąży powinny zrezygnować z zabiegu falą uderzeniową, choć nie ma pewności, że wpłynie ona negatywnie. Infekcje przebiegające z gorączką, zaawansowana osteoporoza, zaburzenia krwi, a także nowotwory wykluczają możliwość zastosowania fali uderzeniowej.

Cztery powody, dla których warto skorzystać z rehabilitacji falą uderzeniową

Moc fali uderzeniowej i jej zbawienny wpływ na nasz organizm obawia się:

 • działaniem przeciwbólowym- dezaktywacja błony komórkowej zakończeń nerwowych
 • działaniem defragmentacyjnym- rozbicie zwapnień i zwłóknień
 • działaniem regeneracyjnym- przyspiesza produkcję kolagenu, przyspiesza metabolizm, zwiększa odżywienie tkanek
 • działaniem relaksacyjnym- rozluźnia mięśnie oraz aparat więzadłowy

Zalety kuracji falą uderzeniową

Niewątpliwymi atutami zabiegów z zastosowaniem fali uderzeniowej są między innymi:

 • potwierdzona skuteczność
 • nieinwazyjność
 • brak skutków ubocznych
 • brak konieczności stosowania znieczulenia
 • długotrwały efekt
 • szybkie efekty
 • zastosowanie w wielu dolegliwościach
 • krótki czas terapii

Rehabilitacja z zastosowaniem fali uderzeniowej to doskonała alternatywa dla wypróbowanych już, i nie przynoszących oczekiwanych rezultatów, metod leczenia bólu. Warto spróbować, czy w przypadku naszej przypadłości nie okażą się skuteczne szybkie, proste i nieinwazyjne zabiegi falą uderzeniową. Na efekty nie trzeba będzie czekać długo, a czas poświęcony na zabiegi jest naprawdę krótki. Choć nie dla każdego będzie to doznanie przyjemne, terapia nie jest na tyle bolesna, by konieczne było znieczulenie. Jeśli dotyczy nas problem nawracającego bądź chronicznego bólu w obrębie aparatu ruchu, warto zasięgnąć opinii eksperta i poprosić o zabieg falą uderzeniową.

Zadzwoń do nas i umów się na wizytę! Nasze zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej, pomogą Ci zwalczyć ból. Zajrzyj na stronę www.ortodentika.pl

Stały aparat ortodontyczny – zdecyduj się, a nie będziesz żałować!

Założenie stałego aparatu ortodontycznego wymaga przede wszystkim naszej decyzji. Wokół tej metody korekty urody narosło wiele mitów, jednak to naprawdę skuteczne i trwałe rozwiązanie. Specjaliści ze Smile Design Clinic w Warszawie podkreślają, że obecnie stały aparat ortodontyczny jest najbardziej polecanym rozwiązaniem dla osób dorosłych, które z różnych powodów chcą skorygować zęby stałe. Warto wiedzieć, że ból, który niekiedy pojawia się po założeniu aparatu lub wizycie kontrolnej, da się łagodzić i nie warto rezygnować z założenia aparatu z obawy przed nim.

Jak zapomnieć o przebarwieniach na twarzy – laser PicoSure

Po letniej opaleniźnie mogą zostać nie tylko wspomnienia, lecz także plamy na twarzy – przebarwienia. Codzienne przykrywanie ich makijażem jest męczące i nie zawsze skuteczne. Jednak melasma to nie tylko efekt opalania się bez nałożenia kremu z filtrem na twarz. Mogą to być oznaki starzenia skóry, bo przebarwienia pojawiają się na twarzy kobiet po 30. roku życia. Osoby, które mają problemy z tarczycą lub ich organizm ulega częstym zmianom hormonalnym, również są podatne na przebarwienia. Przyjmowanie niektórych leków też może objawiać się trwałymi plamami na twarzy. Do tej pory kobiety leczyły przebarwienia kremami, lecz nie był to najskuteczniejszy sposób. Na poprawę kondycji skóry trzeba było długo czekać lub nic się nie poprawiało. Jednak od kiedy specjaliści medycyny estetycznej stworzyli laser PicoSure, już nikt nie musi martwić się o wygląd swojej cery. Laser skutecznie i bezboleśnie usuwa każde przebarwienie. A to wszystko trwa krócej niż opalanie się.

Masz do czynienia z pierwszymi oznakami starzenia? Usuń je przy pomocy innowacyjnego lasera Enlighten Triplex Pico Genesis!

Pierwsze oznaki starzenia skóry mogą pojawić się już pomiędzy 25. a 30. rokiem życia. Najczęściej stanowią je drobne zmarszczki mimiczne, przebarwienia oraz utrata promiennego kolorytu skóry. Wiele z nas w pierwszej kolejności sięga w takiej sytuacji po prostu po jeden z wielu kosmetyków przeciwzmarszczkowych, mając nadzieję, że pozwoli to skutecznie zatrzymać proces starzenia i opóźnić pojawienie się jego kolejnych etapów. Prawda jest jednak taka, że ze starzeniem dużo lepiej niż kosmetyki radzą sobie profesjonalne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Młode osoby, które chciałyby poprawić wygląd swojej skóry i pozbyć się pierwszych zmarszczek, szczególną uwagę powinny zwrócić na zabiegi laserowe, które przynoszą szybkie i bardzo naturalne efekty odmłodzenia. Dlaczego warto wykonać ten zabieg przy pomocy innowacyjnego lasera Enlighten Triplex Pico Genesis? Podpowiadamy, w czym tkwi skuteczność jego działania!

Ból w chorobach przyzębia – nigdy go nie lekceważ!

Choroby dziąseł i przyzębia mogą być przyczyną utraty zębów, ponieważ prowadzącą do ich ekstrakcji, czyli usunięcia. Dlatego nigdy nie wolno lekceważyć bólu w obrębie dziąseł i przestrzeni jamy ustnej – za każdym razem należy poddać go obserwacji oraz konsultacji stomatologicznej. Lekarze stomatolodzy ze Smile Design Clinic przypominają, że nie tylko same choroby zębów są przyczyną ich utraty, lecz także zmiany w kondycji przyzębia mogą stać się początkiem poważnych problemów z kondycją całej jamy ustnej.

Fenomen implantów – na czym polega?

Utrata zębów to dotkliwa przypadłość, która nie tylko utrudnia spożywanie posiłków, ale też znacząco ogranicza człowieka w kontaktach społecznych. Od wielu lat naukowcy i lekarze obszaru protetyki pracują nad udoskonaleniem metody rekonstrukcji uzębienia. Aktualnie jednym ze sposobów stałego i niezawodnego uzupełniania braków w obrębie jamy ustnej jest wszczepianie implantów. Fenomen implantów polega na połączeniu naturalnego procesu zrastania się tkanki kostnej z odpowiednio przygotowanym i trwałym materiałem, umieszczonym w szczęce pacjenta przez lekarzy.

Zaburzenia cyklu miesiączkowego

Czym jest cykl miesiączkowy?

To zmiany występujące w obszarze błony śluzowej macicy (cykl miesiączkowy) i jajnika, rozpoczynające się od pierwszej miesiączki (menarche) aż do menopauzy, które pojawiają się cyklicznie.

Prawidłowo przebiegający cykl trwa z reguły od 25 do 35 dni. Długość krwawienia uzależniona jest od nasilenia, zazwyczaj jest to 4-7 dni. Fizjologiczna utrata krwi wynosi od 30 do 80 ml.

Najczęstsze zaburzenia cyklu miesiączkowego

Prawidłowo przebiegający cykl miesiączkowy powinien być regularny, o uregulowanym nasileniu
i częstości krwawień. Dość często zdarzają się pewne odstępstwa od normy. Mogą dotyczyć:

 • nieprawidłowości rytmu krwawień (zbyt częste, zbyt rzadkie miesiączki, a nawet ich brak);
 • nieprawidłowości związanych z obfitością krwawień (skąpe lub obfite);
  występowania krwawień dodatkowych (przed miesiączką, po miesiączce, w połowie cyklu);
 • krwawień czynnościowych z powodu przetrwałego pęcherzyka jajnikowego.

Zbyt częste miesiączki to krwawienie występujące częściej niż co 21 dni. Oznacza to, że w ciągu roku nie miesiączkuje się np. 13 razy, tylko np. 17. Takie przypadki najczęściej dotykają dziewcząt w przedziale wiekowym 11-12 lat, które wcześnie rozpoczęły miesiączkowanie. Zbyt rzadkie miesiączki to takie, gdy przerwa między krwawieniami przekracza 35 dni. Związane są zazwyczaj z brakiem jajeczkowania. Tego typu anomalie występują najczęściej u młodych dziewcząt w ciągu 2 pierwszych lat od rozpoczęcia miesiączkowania lub u kobiet w trakcie menopauzy.

Natomiast brak miesiączki może być pierwotny, czyli np. u kobiet powyżej 16. roku życia,
u których nigdy nie występowała menstruacja lub wtórny, kiedy u kobiety poprzednio regularnie miesiączkującej okres został wstrzymany przez 3-6 miesięcy.

Skąpe miesiączki przejawiają się bardzo małą utratą krwi podczas menstruacji (średnia to ok. 40 ml). Krwawienie przebiega najczęściej  parę godzin i mija tego samego dnia lub w postaci plamień czy krwistych upławów. Tymczasem obfite miesiączki charakteryzują się bardzo wysoką utrata krwi, ponad 100 ml. Długość i odstępy między krwawieniami się nie zmieniają. Typowe dla tego zaburzenia są pojawiające się skrzepy krwi, potrzeba używania podwójnej ochrony wewnętrznej
i zewnętrznej, plamienie pościeli w nocy oraz senność i szybsze męczenie się.

Krwawienia dodatkowe to wszystkie krwawienia występujące poza miesiączką. Zazwyczaj są to krwawienia lub plamienia przedmiesiączkowe, plamienia pomiesiączkowe, jak również krwawienia okołoowulacyjne.

Podczas regularnego cyklu, czyli około 14 dnia od pierwszego dnia miesiączki, na skutek zmian hormonalnych pęka pęcherzyk Graafa, który powoduje uwolnienie komórki jajowej. Potem zmieniają się one w ciałko żółte. Gdy pęcherzyk jajnikowy dojrzewa prawidłowo lecz komórka jajowa nie zostaje uwolniona, mówimy wtedy o zespole LUF . Bywa, że pojawia się we wszystkich cyklach miesiączkowych, ale może też powtarzać się w każdym cyklu prowadząc do niepłodności. Niepęknięty pęcherzyk produkuje zbyt dużo progesteronu, co powoduje znaczny wzrost temperatury ciała oraz natężenie objawów zespołu przedmiesiączkowego.

Jeśli zauważymy u siebie jedno z powyższych zaburzeń, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza specjalisty, np. w Przychodni Lekarskiej Ortodentika w Łukowie.

Nie daj się próchnicy zębów

Próchnica, czyli popularne psujące się zęby, to problem, który dotyczy ogromnej części społeczeństwa na całym świecie. Nieleczona może prowadzić do ogromnego bólu, wyrwania zęba lub innych, groźnych dla zdrowia powikłań. Skąd bierze się ten palący problem? Jak go uniknąć? W jaki sposób leczyć zęby? Znajdź odpowiedź na nurtujące cię pytania.

Próchnica zębów – przyczyny

Nie bez powodu powtarza się dzieciakom, że od słodyczy psują się zęby. W tym stwierdzeniu jest wiele prawdy. To właśnie cukier negatywnie wpływa na stan naszego uzębienia. Próchnica bowiem to nic innego jak postępujące niszczenie zęba wskutek odkładania się w jamie ustnej produktów, zawierających węglowodany. To jednak nie same cząsteczki pokarmów stanowią problem, lecz rozwijające się tam drobnoustroje. Oprócz węglowodanów występują także inne przyczyny powstawania próchnicy zębów:

 • ilość i skład śliny,
 • niedostateczna higiena jamy ustnej,
 • unikanie jedzenia pokarmów twardych, oczyszczających zęby.

Próchnica zębów – chroń siebie i bliskich

Znając przyczyny powstawania próchnicy zębów, warto zastanowić się nad profilaktyką tego zjawiska. Nie zawsze jesteśmy w stanie jednak uniknąć psucia się zębów. Czasem to nasze genetyczne skłonności odpowiadają za problemy z uzębieniem. Mimo wszystko jednak warto wiedzieć, jak chronić zęby przed próchnicą, by wizyty u dentysty nie stały się częstą koniecznością.

 1. Unikaj spożywania słodyczy, zwłaszcza tych, pozostających w ustach przez długi czas, jak toffi.
 2. Jedz pokarmy twarde, włókniste, oczyszczające zęby.
 3. Dokładnie nitkuj przestrzenie międzyzębowe po każdym myciu.
 4. Używaj pasty do zębów z fluorem.
 5. Spożywaj pokarmy mleczne i warzywa.
 6. Szczotkuj zęby co najmniej dwa razy dziennie.
 7. Uzupełnij dietę o algi morskie, doskonale wpływające na zęby.

Warto wiedzieć, że o zdrowe uzębienie naszych dzieci należy zadbać już w okresie ciąży. To właśnie wtedy przyszła mama powinna zwrócić szczególną uwagę na swoją dietę. Ma ona bowiem ogromny wpływ na stan zębów potomstwa. Jeśli więc spodziewasz się maluszka, uzupełnij dietę o produkty, zawierające witaminy A, B, C i D, a także składniki mineralne.

Rozpoznaj próchnicę zębów

Wydawać by się mogło, że każdy z nas wie, jak wygląda próchnica zębów – przecież to tylko czarna plamka na zębie. Tymczasem jednak problem z uzębieniem można wychwycić jeszcze przed pojawieniem się przebarwień. Pierwszym objawem próchnicy jest kredowobiała plamka o chropowatej powierzchni. Dopiero z czasem pokarm i zawarte w nim barwniki zmieniają kolor plamki próchnicowej na ciemny. Ten objaw znamy już wszyscy. Postępującemu psuciu się zębów często towarzyszy także ból.

Leczenie próchnicy zębów

W przypadku próchnicy zębów interwencja lekarza jest niezbędna. Nie można samodzielnie pozbyć się problemu. Wszelkie domowe sposoby mogą jedynie pogorszyć sytuację i spotęgować ból. Warto zatem jak najwcześniej udać się do dentysty i uporać z problemem. Specjalista oczyści chore miejsce, a następnie uzupełni ubytki.

Nieleczona próchnica zębów może doprowadzić do wielu powikłań, a nawet groźnych chorób, jak na przykład:

 • zapalenia ucha wewnętrznego,
 • choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy,
 • zapalenia nerwu wzrokowego i gałki ocznej,
 • chorób skóry,
 • zapalenia stawów i nerek,
 • choroby mózgu,
 • zapalenia gruczołu krokowego, jąder i jajników.

Aby uniknąć wyżej wymienionych problemów, należy niezwłocznie poddać się leczeniu dentystycznemu i stosować profilaktykę przeciwpróchniczą. Zaleca się także kontrolne wizytu u dentysty raz na 6 miesięcy, mające na celu sprawdzenie stanu uzębienia.

Dowiedz się więcej na: http://www.smiledesignclinic.pl/

Haluksy – jak wyleczyć paluch koślawy?

Haluksy, zwane również paluchem koślawym to schorzenie, uznawane za chorobę cywilizacyjną. Obecnie szacuje się, że nawet połowa kobiet ma lub w przyszłości będzie miała problemy z haluksami. Deformacja stopy, wywołująca doskwierający ból, może skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Jak uniknąć haluksów? Kiedy udać się do lekarza? Poznaj odpowiedzi na dręczące cię pytania.

Haluksy – co to właściwie jest?

Haluksy to choroba zwyrodnieniowa stóp, polegająca na deformacji palucha. Wbrew pozorom stanowi on bardzo ważny element naszego ciała. To właśnie paluch gra pierwsze skrzypce podczas chodzenia czy skakania. Dzięki niemu możemy swobodnie odbijać się od podłoża. W czasie wykonywania kroku ciężar ciała spoczywa na pięcie. W miarę poruszania się przechodzi on do śródstopia, a ostatecznie do palucha. To właśnie wtedy następuje oderwanie stopy od podłoża. Kiedy cierpimy z powodu haluksów, ciężar ciała przenoszony jest na drugi palec. Prowadzi to do pogłębienia zwyrodnienia i ustawicznego bólu.

Przyczyny powstawania haluksów

Nie bez powodu zwyrodnienie stóp w więksozści dotyczy kobiet, choć szacuje się, że już 4% mężczyzn również walczy z tym problemem. Haluksy bowiem najczęściej powstają w wyniku noszenia niewygodnego obuwia. Zbyt ciasne buty, uciskające na paluch sprawiają, że mięśnie stają się osłabione, czego efektem jest powstawanie haluksów. Również noszenie wysokich szpilek może prowadzić do deformacji stóp.

Inną przyczyną jest nadwaga. Zawsze należy pamiętać, że ciężar naszego ciała opiera się na zaledwie kilkunastu centymetrach kwadratowych, a podczas wykonywania ruchów przenosi się on na jeszcze mniejszy obszar. Im większa waga, tym większy nacisk na nasze stopy, również paluchy, które z czasem mogą ulec deformacji.

Powstawanie haluksów może mieć również podłoże genetyczne, choć zdarza się to nieco rzadziej. Przeważnie to my sami doprowadzamy do deformacji stóp poprzez złe przyzwyczajenia żywieniowe oraz nieprawidłowy dobór obuwia.

Objawy haluksów

Głównym objawem schorzenia jest narastający ból w przodostopiu. To właśnie wtedy pacjenci najczęściej zgłaszają się do lekarzy. Często jednak już wcześniej można zaobserwować skłonność do powstawania haluksów. Jeśli twój paluch odchyla się w stronę pozostałych palców lub zauważasz na nim zgrubienia czy modzele, umów się na wizytę do specjalisty. Lekarz przeprowadzi niezbędne badania, które pomogą zdiagnozować ewentualne schodzenie.

Jak leczyć haluksy?

Metod leczenia haluksów jest bardzo wiele. Jeśli deformacja stopy nie jest zbyt zaawansowana, można wypróbować specjalne nakładki i inne nieinwazyjne metody. Wszystko należy jednak ustalić z lekarzem. Specjaliści często polecają:

 • aparaty korekcyjne do noszenia na dzień lub na noc,
 • plastry lub żelowe nakładki ochronne, wzbogacone o lecznicze olejki,
 • separatory i kliny międzypalcowe, przywracające paluchom prawidłowe ustawienie,
 • peloty, czyli specjalne wkładki do butów, umożliwiające prawidłowy rozkład masy ciała.

Operacja na haluksy

Wielu pacjentów zgłasza się do specjalistów wtedy, gdy ich schorzenie jest już w fazie zaawansowanej. Wówczas to najczęstszym rozwiązaniem problemów jest operacja. Jej przebieg zależy nie tylko od stopnia deformacji stopy, ale również innych, współwystępujących schorzeń. Sam zabieg i rekonwalescencja zazwyczaj trwają do kilku dni. Operację można przeprowadzić na przykład w Centrum Medycznym Bieńkowski w Bydgoszczy.

Przebieg leczenia dzieli się na kilka etapów:

 1. Przygotowanie do operacji – pacjent ustala z lekarzem termin przeprowadzenia zabiegu. W wyznaczonym dniu osoba powinna stawić się do kliniki na czczo (co najmniej 8 godzin bez jedzenia i 6 godzin bez picia).
 2. Zabieg operacyjny – zespół lekarzy wykonuje operację. Już po kilkunastu godzinach od jej zakończenia pacjent może się poruszać przy pomocy kul i w specjalnym obuwiu.
 3. Zdjęcie szwów – dwa tygodnie po zabiegu pacjent powinien stawić się na usunięcie szwów.
 4. Zalecenia pozabiegowe – do sześciu tygodni pacjent powinien poruszać się tylko w specjalnym obuwiu.