Ortopedia dziecięca – specjaliści w trosce o zdrowie Twojego dziecka

Ortopedia dziecięca to jeden z działów medycyny, który zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką narządu ruchu u dzieci od ich najmłodszych lat życia. To również dbanie o zdrowie dziecka, przeprowadzenia zalecanych badań profilaktycznych, zwłaszcza tych z zakresu ortopedii. Tylko wczesne wykrycie wad lub choroby daje możliwość przyspieszenia procesu leczenia i zwiększa szanse dziecka na powrót do pełnej sprawności. 

Sposób na ból- fala uderzeniowa!

Ból to zjawisko, które potrafi Ci uprzykrzyć życie. Kiedy się pojawia, jesteś w stanie zrobić wszystko, by go zwalczyć. Dobrze, jeśli to tylko chwilowa przypadłość i szybko mija. Zdarza się jednak, że cierpimy z powodu bólu chronicznego, który mimo stosowanych środków nie ustępuje. Ból związany z układem ruchu możemy skutecznie eliminować stosując najnowsze metody rehabilitacji- fale uderzeniowe.

Początkowo fale pomagały w rozbijaniu kamieni nerkowych i do tego też były wykorzystywane. Z czasem odkryto, że umożliwiają likwidowanie dolegliwości związanych z układem mięśniowo- szkieletowym. Pierwsze zastosowania fali uderzeniowej miały miejsce w rehabilitacji sportowców, dziś każdy z nas może korzystać z dobroczynnego wpływu tej metody.

Jak działa fala uderzeniowa?

Fala wytwarzana jest pod ciśnieniem przez specjalny aparat. Głowica służy przeniesieniu impulsów do określonego miejsca poddawanego terapii. W zależności od potrzeb pacjenta, parametry fali uderzeniowej są indywidualnie dobierane. Zmianie mogą ulegać moc, czas trwania oraz głębokość na jaką fala ma wnikać. Zabiegi z zastosowaniem fali powtarza się najczęściej 5- 6 razy po kilka minut. Można stosować je raz lub kilka razy w tygodniu.

Kiedy pomoże fala uderzeniowa?

Lekarze zalecają zabiegi z zastosowaniem fali uderzeniowej w przypadku:

 • bólu barku
 • bólu nadgarstka
 • schorzenia nazywanego “kolanem skoczka”
 • łokcia tenisisty i łokcia golfisty
 • problemów ze ścięgnem Achillesa
 • ostróg piętowych
 • bólu pourazowego
 • zapaleniu przyczepów mięśni

Udowodniono także, że fala uderzeniowa poprawia krążenie i przyspiesza metabolizm. Stosowana jest z powodzeniem przy eliminowaniu skórki pomarańczowej.

Kiedy nie możemy stosować metody leczenia falą uderzeniową?

Tłumaczymy naszym pacjentom, że przeciwwskazań do stosowania fali uderzeniowej jest niewiele, ale trzeba zdawać sobie z nich sprawę. Każda niewłaściwie dobrana terapia może przecież przynieść więcej szkody niż pożytku. Kobiety będące w ciąży powinny zrezygnować z zabiegu falą uderzeniową, choć nie ma pewności, że wpłynie ona negatywnie. Infekcje przebiegające z gorączką, zaawansowana osteoporoza, zaburzenia krwi, a także nowotwory wykluczają możliwość zastosowania fali uderzeniowej.

Cztery powody, dla których warto skorzystać z rehabilitacji falą uderzeniową

Moc fali uderzeniowej i jej zbawienny wpływ na nasz organizm obawia się:

 • działaniem przeciwbólowym- dezaktywacja błony komórkowej zakończeń nerwowych
 • działaniem defragmentacyjnym- rozbicie zwapnień i zwłóknień
 • działaniem regeneracyjnym- przyspiesza produkcję kolagenu, przyspiesza metabolizm, zwiększa odżywienie tkanek
 • działaniem relaksacyjnym- rozluźnia mięśnie oraz aparat więzadłowy

Zalety kuracji falą uderzeniową

Niewątpliwymi atutami zabiegów z zastosowaniem fali uderzeniowej są między innymi:

 • potwierdzona skuteczność
 • nieinwazyjność
 • brak skutków ubocznych
 • brak konieczności stosowania znieczulenia
 • długotrwały efekt
 • szybkie efekty
 • zastosowanie w wielu dolegliwościach
 • krótki czas terapii

Rehabilitacja z zastosowaniem fali uderzeniowej to doskonała alternatywa dla wypróbowanych już, i nie przynoszących oczekiwanych rezultatów, metod leczenia bólu. Warto spróbować, czy w przypadku naszej przypadłości nie okażą się skuteczne szybkie, proste i nieinwazyjne zabiegi falą uderzeniową. Na efekty nie trzeba będzie czekać długo, a czas poświęcony na zabiegi jest naprawdę krótki. Choć nie dla każdego będzie to doznanie przyjemne, terapia nie jest na tyle bolesna, by konieczne było znieczulenie. Jeśli dotyczy nas problem nawracającego bądź chronicznego bólu w obrębie aparatu ruchu, warto zasięgnąć opinii eksperta i poprosić o zabieg falą uderzeniową.

Zadzwoń do nas i umów się na wizytę! Nasze zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej, pomogą Ci zwalczyć ból. Zajrzyj na stronę www.ortodentika.pl

Implanty, korony, mosty – zęby marzeń w trzech prostych krokach

Fenomenalnie wyglądający uśmiech nie zawsze jest naturalny. W większości przypadków, zwłaszcza u osób dojrzałych, po prostu jest wynikiem doskonałych uzupełnień protetycznych. Jeśli więc masz braki w uzębieniu i martwisz się, że Twoje zęby nie prezentują się okazale – poznaj nowoczesne sposoby, które posiada obecnie protetyka, prowadzące do uzyskania efektu cudownego i naturalnie wyglądającego uśmiechu! Śliczne zęby nie muszą wiązać się z długotrwałym leczeniem i stresem. Aktualnie tego rodzaju zabiegi są wykonywane błyskawicznie i bezboleśnie!

Implanty – solidne korzenie dla nowych zębów

Protetyka ma szereg skutecznych i naprawdę solidnych rozwiązań, które pozwalają na uzupełnienie braków w uzębieniu i zarazem odzyskanie pewności siebie. Warto zwrócić uwagę na fakt, że niedoskonałości zębów wpływają na samopoczucie i relacje z innymi ludźmi. Nikt nie czuje się przecież komfortowo, jeśli wstydzi się czegoś w sobie i ma kompleksy, a to przekłada się z kolei na jakość kontaktów z otoczeniem. Jednym ze sposobów na uporanie się z problemami związanymi z niekompletnym uzębieniem są implanty. Pełnią funkcję korzenia zęba, doskonale łączą się z kośćmi i są znakomicie przyswajane przez organizm. Jak informują eksperci z ORTOFAN Clinic w Warszawie, dzięki implantom można przywrócić stan pierwotny uzębienia. Ponadto, pomagają zapobiegać zmianom zwyrodnieniowym kości, stawów i zębów.

Korony – sposób na perfekcyjne uzębienie

Zdarza się, że niekompletny uśmiech jest powodem do obniżenia nastroju, a nawet depresji. W takich przypadkach protetyka jest pomocą w odbudowaniu poczucia własnej wartości. Uzyskanie pięknego uśmiechu może więc być środkiem na wyjście z kryzysu psychicznego, zwłaszcza, jeśli nieleczenie niedoskonałości uzębienia przeciągało się w czasie. Wspaniałym rozwiązaniem tego problemu są korony zębowe, które ze względu na materiał z jakiego są wykonane, można podzielić na porcelanowe, pełnoceramiczne, kompozytowe i akrylowe. Ich zadaniem jest odtworzenie znacznego ubytku korony zęba, na przykład po leczeniu kanałowym. Korony pozwalają na uzyskanie rewelacyjnie prezentującego się uśmiechu w krótkim czasie.

Mosty – patent na młodo wyglądający uśmiech

W przypadku braku kilku zębów, warto rozważyć fenomenalne rozwiązanie protetyki, jakim jest most. Pozwala na uzupełnienie luki w łuku zębowym. Mosty protetyczne są wykonywane ze stopów metali, kompozytu lub ceramiki. Co istotne, korony zębowe mogą być również częścią mostu, jednak zastosowanie tego rodzaju konstrukcji, możliwe jest tylko w przypadku posiadania własnych zębów po lewej i prawej stronie luki zębowej.

Jakie jeszcze możliwości ma obecnie protetyka?

Współcześnie protetyka ma również możliwość wykonywania uzupełnień typu inlay/onlay i overlay, dedykowanych szczególnie osobom po leczeniu kanałowym. Ponadto, rewelacyjnym środkiem na wspaniale prezentujące się uzębienie są licówki, stosowane najczęściej na zębach przednich. To cienkie płatki, przyklejane do naturalnego uzębienia, które stosuje się w celu zamaskowania niedoskonałości, takich jak szpary między zębami, ukruszone lub popękane zęby czy nierówny kształt oraz długość. Protetyka to także ratunek dla tych, którzy z różnych przyczyn całkowicie lub znacząco utracili swoje uzębienie. W takim wypadku lekarz wykonuje protezę zębową, która może być osadzona na implantach.

Więcej o nowoczesnych metodach leczenia protetycznego znajdziesz na stronie: http://klinikaortofan.pl/uslugi/

 

Stały aparat ortodontyczny – zdecyduj się, a nie będziesz żałować!

Założenie stałego aparatu ortodontycznego wymaga przede wszystkim naszej decyzji. Wokół tej metody korekty urody narosło wiele mitów, jednak to naprawdę skuteczne i trwałe rozwiązanie. Specjaliści ze Smile Design Clinic w Warszawie podkreślają, że obecnie stały aparat ortodontyczny jest najbardziej polecanym rozwiązaniem dla osób dorosłych, które z różnych powodów chcą skorygować zęby stałe. Warto wiedzieć, że ból, który niekiedy pojawia się po założeniu aparatu lub wizycie kontrolnej, da się łagodzić i nie warto rezygnować z założenia aparatu z obawy przed nim.

Jak zapomnieć o przebarwieniach na twarzy – laser PicoSure

Po letniej opaleniźnie mogą zostać nie tylko wspomnienia, lecz także plamy na twarzy – przebarwienia. Codzienne przykrywanie ich makijażem jest męczące i nie zawsze skuteczne. Jednak melasma to nie tylko efekt opalania się bez nałożenia kremu z filtrem na twarz. Mogą to być oznaki starzenia skóry, bo przebarwienia pojawiają się na twarzy kobiet po 30. roku życia. Osoby, które mają problemy z tarczycą lub ich organizm ulega częstym zmianom hormonalnym, również są podatne na przebarwienia. Przyjmowanie niektórych leków też może objawiać się trwałymi plamami na twarzy. Do tej pory kobiety leczyły przebarwienia kremami, lecz nie był to najskuteczniejszy sposób. Na poprawę kondycji skóry trzeba było długo czekać lub nic się nie poprawiało. Jednak od kiedy specjaliści medycyny estetycznej stworzyli laser PicoSure, już nikt nie musi martwić się o wygląd swojej cery. Laser skutecznie i bezboleśnie usuwa każde przebarwienie. A to wszystko trwa krócej niż opalanie się.

Ból w chorobach przyzębia – nigdy go nie lekceważ!

Choroby dziąseł i przyzębia mogą być przyczyną utraty zębów, ponieważ prowadzącą do ich ekstrakcji, czyli usunięcia. Dlatego nigdy nie wolno lekceważyć bólu w obrębie dziąseł i przestrzeni jamy ustnej – za każdym razem należy poddać go obserwacji oraz konsultacji stomatologicznej. Lekarze stomatolodzy ze Smile Design Clinic przypominają, że nie tylko same choroby zębów są przyczyną ich utraty, lecz także zmiany w kondycji przyzębia mogą stać się początkiem poważnych problemów z kondycją całej jamy ustnej.

Nie daj się próchnicy zębów

Próchnica, czyli popularne psujące się zęby, to problem, który dotyczy ogromnej części społeczeństwa na całym świecie. Nieleczona może prowadzić do ogromnego bólu, wyrwania zęba lub innych, groźnych dla zdrowia powikłań. Skąd bierze się ten palący problem? Jak go uniknąć? W jaki sposób leczyć zęby? Znajdź odpowiedź na nurtujące cię pytania.

Próchnica zębów – przyczyny

Nie bez powodu powtarza się dzieciakom, że od słodyczy psują się zęby. W tym stwierdzeniu jest wiele prawdy. To właśnie cukier negatywnie wpływa na stan naszego uzębienia. Próchnica bowiem to nic innego jak postępujące niszczenie zęba wskutek odkładania się w jamie ustnej produktów, zawierających węglowodany. To jednak nie same cząsteczki pokarmów stanowią problem, lecz rozwijające się tam drobnoustroje. Oprócz węglowodanów występują także inne przyczyny powstawania próchnicy zębów:

 • ilość i skład śliny,
 • niedostateczna higiena jamy ustnej,
 • unikanie jedzenia pokarmów twardych, oczyszczających zęby.

Próchnica zębów – chroń siebie i bliskich

Znając przyczyny powstawania próchnicy zębów, warto zastanowić się nad profilaktyką tego zjawiska. Nie zawsze jesteśmy w stanie jednak uniknąć psucia się zębów. Czasem to nasze genetyczne skłonności odpowiadają za problemy z uzębieniem. Mimo wszystko jednak warto wiedzieć, jak chronić zęby przed próchnicą, by wizyty u dentysty nie stały się częstą koniecznością.

 1. Unikaj spożywania słodyczy, zwłaszcza tych, pozostających w ustach przez długi czas, jak toffi.
 2. Jedz pokarmy twarde, włókniste, oczyszczające zęby.
 3. Dokładnie nitkuj przestrzenie międzyzębowe po każdym myciu.
 4. Używaj pasty do zębów z fluorem.
 5. Spożywaj pokarmy mleczne i warzywa.
 6. Szczotkuj zęby co najmniej dwa razy dziennie.
 7. Uzupełnij dietę o algi morskie, doskonale wpływające na zęby.

Warto wiedzieć, że o zdrowe uzębienie naszych dzieci należy zadbać już w okresie ciąży. To właśnie wtedy przyszła mama powinna zwrócić szczególną uwagę na swoją dietę. Ma ona bowiem ogromny wpływ na stan zębów potomstwa. Jeśli więc spodziewasz się maluszka, uzupełnij dietę o produkty, zawierające witaminy A, B, C i D, a także składniki mineralne.

Rozpoznaj próchnicę zębów

Wydawać by się mogło, że każdy z nas wie, jak wygląda próchnica zębów – przecież to tylko czarna plamka na zębie. Tymczasem jednak problem z uzębieniem można wychwycić jeszcze przed pojawieniem się przebarwień. Pierwszym objawem próchnicy jest kredowobiała plamka o chropowatej powierzchni. Dopiero z czasem pokarm i zawarte w nim barwniki zmieniają kolor plamki próchnicowej na ciemny. Ten objaw znamy już wszyscy. Postępującemu psuciu się zębów często towarzyszy także ból.

Leczenie próchnicy zębów

W przypadku próchnicy zębów interwencja lekarza jest niezbędna. Nie można samodzielnie pozbyć się problemu. Wszelkie domowe sposoby mogą jedynie pogorszyć sytuację i spotęgować ból. Warto zatem jak najwcześniej udać się do dentysty i uporać z problemem. Specjalista oczyści chore miejsce, a następnie uzupełni ubytki.

Nieleczona próchnica zębów może doprowadzić do wielu powikłań, a nawet groźnych chorób, jak na przykład:

 • zapalenia ucha wewnętrznego,
 • choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy,
 • zapalenia nerwu wzrokowego i gałki ocznej,
 • chorób skóry,
 • zapalenia stawów i nerek,
 • choroby mózgu,
 • zapalenia gruczołu krokowego, jąder i jajników.

Aby uniknąć wyżej wymienionych problemów, należy niezwłocznie poddać się leczeniu dentystycznemu i stosować profilaktykę przeciwpróchniczą. Zaleca się także kontrolne wizytu u dentysty raz na 6 miesięcy, mające na celu sprawdzenie stanu uzębienia.

Dowiedz się więcej na: http://www.smiledesignclinic.pl/

Badanie cytologiczne bez tajemnic

Badania ginekologiczne są niezwykle ważne dla zdrowia każdej kobiety. Pozwalają na prowadzenie skutecznej profilaktyki i leczenia kobiecych problemów intymnych. Nie bójmy się poddawać takim badaniom i rozmawiać z lekarzem ginekologiem o naszych problemach i obawach. Wcześniee wykryte zmiany chorobowe można skutecznie leczyć. Nie czekajmy aż będzie za późno na działanie. Jednym z podstawowych badań jest cytologia. Sprawdźmy, dlaczego jest tak ważna?

Na czym polega badanie cytologiczne?

Cytologia to nieinwazyjne badanie, którego istotą jest mikroskopowa ocena komórek pokrywających szyjkę macicy i częściowo kanał szyjki macicy, pobieranych z tych okolic. Specjaliści z Kliniki Tazbir podkreślają, że ujście szyjki macicy jest miejscem, w którym rozwija się większość zagrażających naszemu zdrowiu patologii.

Dlaczego badanie cytologiczne jest tak ważne?

Wymaz cytologiczny pobiera się w celu oceny szyjki macicy i wczesnego wykrywania jej patologii, tzw. stanów przedrakowych oraz raka szyjki macicy. Jeśli takie zmiany wykryje się odpowiednio wcześniej, to istnieje duża szansa na ich całkowite wyleczenie.

Kiedy należy wykonać cytologię?

 • Rutynowe badanie cytologiczne u kobiet powyżej 25 roku życia, powinno wykonywać się raz na rok. Pierwsze badanie cytologiczne należy wykonać nie później niż trzy lata po rozpoczęciu współżycia.
 • Corocznej kontroli cytologicznej powinny poddawać się kobiety zakażone HIV, przyjmujące leki immunosupresyjne, zakażone onkogennym typem wirusa HPV oraz leczone z powodu śródnabłonkowej neoplazji szyjki macicy  lub z powodu raka szyjki macicy.

Jak przygotować się do badania cytologicznego?

 • Na 3 dni przed badaniem należy powstrzymać się od współżycia.
 • Na 3 dni przed pobraniem wymazu nie należy aplikować do pochwy globulek, tabletek oraz stosować kremów dopochwowych, a także nie stosować irygacji do pochwy.
 • Nie należy zgłaszać się na badanie podczas miesiączki i plamienia okołomiesiączkowego; optymalny termin cytologii przypada między 10. a 20. dniem cyklu.

Jak wygląda badanie cytologiczne?

Pobranie wymazu cytologicznego wykonywane jest podczas wizyty na fotelu ginekologicznym. Trwa kilka minut i, jak dodają specjaliści z Kliniki Tazbir, jest w zasadzie bezbolesne, co jest kluczowe dla wielu kobiet. Pobranie wymazu cytologicznego polega na założeniu wziernika do pochwy w celu uwidocznienia szyjki macicy. Następnie lekarz specjalną szczoteczką pobiera wymaz, który umieszcza na szkiełku podstawowym. Pobrany preparat kolejno trafia do pracowni patomorfologicznej, gdzie zostaje odpowiednio wybarwiony oraz oceniony. Na wynik badania czeka się około 3-4 dni.

Pamiętajmy, że codziennie na raka szyjki macicy umiera pięć Polek – to chyba wystarczający argument przemawiający za wykonywaniem badań cytologicznych. Chrońmy nasze zdrowie i cieszmy się życiem. Nie zwlekajmy i umówmy się na wizytę do ginekologa.

Więcej informacji na temat badania cytologicznego na stronie klinikatazbir.pl.

Leczenie hemoroidów

Żylaki odbytu występują u połowy Polaków. Hemoroidy mogą powodować dolegliwości bólowe i znaczny dyskomfort. Nieleczone prowadzą do wielu poważnych dolegliwości. Choroba klasyfikowana jest ze względu na stopień zaawansowania choroby:

 • stopień I – guzki powstają wewnątrz odbytu, nie wychodząc na zewnątrz. Może występować okresowe krwawienie;
 • stopień II – uwidaczniają się na brzegu odbytu w trakcie defekacji;
 • stopień III – wypadają w trakcie defekacji i należy odprowadzić je ręcznie;
 • stopień IV – to tzw. hemoroidy zewnętrzne, niemożliwe do odprowadzenia do wnętrza odbytu.

Co przyczynia się do ich powstawania?

 • otyłość,
 • zaparcia,
 • siedzący lub stojący tryb życia,
 • brak aktywności fizycznej,
 • nadciśnienie,
 • choroby wątroby,
 • dieta uboga w błonnik,
 • ciąża i poród,
 • palenie papierosów,
 • nadużywanie alkoholu i kawy.

Lepiej zapobiegać niż leczyć!

Jeżeli nie cierpisz na żylaki odbytu – nie dopuść do ich powstania. Przestrzegaj kilku zasad, aby ustrzec się hemoroidów w przyszłości. W celu uchronienia się przed hemoroidami, ważne jest:

 • unikanie zaparć,
 • prowadzenie aktywnego trybu życia,
 • dbanie o higienę,
 • noszenie bawełnianej bielizny,
 • unikanie seksu analnego,
 • stosowanie diety bogatej w błonnik,
 • odpowiednie nawadnianie organizmu,
 • unikanie przejadania,
 • spożywanie probiotyków.

Objawy hemoroidów

Do najczęstszych objawów, które świadczą o wystąpieniu dolegliwości, należą:

 • świąt i pieczenie okolic odbytu,
 • krew podczas wypróżniania,
 • wysięk i śluz w odbycie,
 • uczucie niepełnego wypróżnienia.

Hemoroidy w ciąży i po porodzie

Hemoroidy są częstą przypadłością, towarzyszącą kobietom w ciąży i okresie połogu. Występują zazwyczaj po porodzie naturalnym, jako skutek długotrwałego parcia. Rozwojowi żylaków podczas porodu sprzyja także duża masa urodzonego dziecka oraz powikłania.

Dlaczego hemoroidy powstają również w ciąży? Oprócz przekrwienia miednicy mniejszej i zastoju krwi żylnej w tym okresie, powstają przede wszystkim z powodu zaparć, na które cierpieć mogą ciężarne kobiety. Zaparcie powodowane są poprzez:

 • uciskanie jelit przez macicę,
 • stosowanie preparatów i leków zawierających mikroelementy,
 • zwolnienie perystaltyki jelitowej.

Jak leczyć hemoroidy?

Istnieje wiele metod leczenia hemoroidów. Kuracja przebiegać może za pomocą leków bez recepty (w tym maści i czopków), małoinwazyjnych zabiegów lub operacji. Dodatkowo stosuje się także domowe sposoby na hemoroidy, w postaci ciepłych kąpieli z dodatkiem olejków przeciwzapalnych czy okładów z ugotowanej cebuli i oliwy.

Warto wybrać się do proktologa, który dostosuje odpowiednią metodę i pomoże odzyskać zdrowie odbytu. Nie należy zwlekać – nieleczone żylaki mogą prowadzić do poważnych dolegliwości bólowych, na które jedynym rozwiązaniem może okazać się bolesna operacja wymagająca długiego okresu rekonwalescencji.

Do zabiegów małoinwazyjnych zalicza się:

 • obliteracja (wstrzykiwanie do guzków substancji sklerotyzujących),
 • krioterapia (zamrażanie),
 • koagulacja diatermia,
 • gumowe opaski (operacja Barrona),
 • fotokoagulacja laserowa (naświetlanie za pomocą lasera).

Laserowe leczenie hemoroidów

Klinika Medycyny Laserowej i Regeneracyjnej Lasermed w Nowym Targu oferuje swoim pacjentom zabiegi z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik leczenia hemoroidów.

Laserowe leczenie hemoroidów w Klinice Lasermed to przede wszystkim:

 • krótki okres rekonwalescencji,
 • krótki czas trwania zabiegu (ok.15 minut),
 • bezbolesny zabieg,
 • bezpieczeństwo i prostota,
 • wysoka skuteczność.

Więcej szczegółów odnośnie zabiegu, znajdziesz na: leczenie hemoroidów.

Pozbądź się wątpliwości i w trosce o swoje zdrowie wykonaj badanie cytologiczne

Badanie cytologiczne to podstawa w profilaktyce wykrywania raka szyjki macicy. Dlaczego jednak tak wiele kobiet nie decyduje się na cytologię? Ze strachu? Z niewiedzy? Cytologię wykonuje się także w celu leczenia zapobiegawczego i chirurgicznego nadżerki tarczycy szyjki macicy, diagnostyki nabłonka pochwy bądź w celu określenia terminu owulacji. W ramach prewencji w zakresie chorób kobiecych łódzkie Centrum Anvita oferuje usługi najwyższej jakości, realizowane w przyjemnej atmosferze. Przekonaj się sama i już dziś poddaj się nieinwazyjnemu i szybkiemu badaniu cytologicznemu.

Co to jest cytologia?

Badanie cytologiczne to bezbolesna i nieinwazyjna procedura polegająca na mikroskopowej ocenie komórek znajdujących się na powierzchni szyjki macicy i częściowo w jej kanale. Pobrany z tych miejsc wymaz trafia do laboratorium, gdzie dokonuje się oceny szyjki macicy i wczesnego wykrycia patologicznych stanów szyjki macicy – stanów przedrakowych i raka szyjki macicy. W miejscu zetknięcia dwóch rodzajów nabłonka (szyjki i kanału szyjki macicy) najczęściej pojawiają się patologie szyjki macicy, stąd też pobierany jest wymaz. Zlokalizowane w Łodzi Centrum Laseroterapii i Dermatologii Estetycznej Anvita wykonuje cytologię w oparciu o trójstopniową skalę, w której pod uwagę bierze się stany przedrakowe, czyli tzw. neoplazje śródnabłonkowe (CIN). Nasilenie tych patologicznych zmian obserwuje się na podstawie zaklasyfikowania pacjenta do odpowiedniej grupy: CIN 1, CIN 2 oraz CIN 3, oznaczających kolejno dysplazję małego, średniego i dużego stopnia. CIN 1 jest często definiowana jako zmiany środnabłonkowe małego stopnia (LSIL), natomiast CIN 2 i CIN 3 – zmiany śródnabłonkowe dużego stopnia (HSIL). W razie nieprawidłowości w uzyskanym wyniku po przeprowadzonej cytologii specjaliści pracujący w ośrodku Anvita zaproponują wykonanie kolposkopii i wycięcie fragmentów szyjki macicy, w których mogła wystąpić zmiana. Badanie cytologiczne wykrywa wczesne zmiany związane z zakażeniem wirusem HPV, w związku z czym lekarze mogą wdrożyć kolejne etapy diagnostyki i opracować odpowiednią koncepcję leczenia. Wirus HPV zaraża głównie młode kobiety albo ustępując samoistnie, albo transformując się w przetrwałe zakażenie, które, zdaniem specjalistów z Centrum Laseroterapii i Dermatologii Estetycznej Anvita, jest najważniejszym czynnikiem ryzyka rozwoju nowotworu na szyjce macicy. Szeroka gama usług z zakresu ginekologii estetycznej i nie tylko, oferowanych przez centrum Anvita, jest dostępna pod adresem: http://anvita.com.pl/pl/ginekologia-estetyczna/.

Kiedy powinno się wykonywać badanie cytologiczne?

Badanie cytologiczne w przypadku kobiet po 25 roku życia powinno się wykonywać przynajmniej raz w roku. Jest to zalecenie Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Pierwszą cytologię powinno się przeprowadzić najpóźniej trzy lata od rozpoczęcia współżycia seksualnego. Pacjentki zakażone wirusem HIV, przyjmujące preparaty immunosupresyjne, zakażone onkogennym wirusem HPV oraz kobiety, u których stwierdzono śródnabłonkową neoplazję szyjki macicy drugiego lub trzeciego stopnia powinny wykonywać takie badanie co rok. Badanie można wykonywać raz na trzy lata w momencie, kiedy wyniki cytologii nie wykazują obecności czynników ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy w postaci onkogennego wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), posiadania wielu partnerów seksualnych, wielu porodów i długofalowego palenia tytoniu.

Przebieg badania cytologicznego

Badanie cytologiczne wykonuje się przed właściwym badaniem ginekologicznym. Cytologia obejmuje pobranie wymazu przy użyciu wziernika, który odsłoni szyjkę macicy. Lekarz pobiera wymaz specjalną szczoteczką i umieszcza go na szkiełku podstawowym w celu utrwalenia preparatu, który następnie trafia do laboratorium patomorfologicznego. Tam jest barwiony i analizowany.

Przygotuj się do badania cytologicznego

Lekarze zalecają, aby na trzy doby przed pobraniem rozmazu unikać współżycia z partnerem. W tym czasie nie powinno się również zakładać do pochwy tabletek, globulek ani stosować kremów dopochwowych. Cytologii nie wykonuje się przed lub w trakcie miesiączki. Dokładne informacje na temat badania cytologicznego znajdują się na stronie internetowej łódzkiego Centrum Anvita: http://anvita.com.pl/pl/badanie-cytologiczne-cytologia-nie-taki- diabel-straszny/.